Historia Bractwa Sithów

Sheev Palpatine, znany bardziej pod swoim mistycznym imieniem Darth Sidious, okazał się władcą może nie do końca zwycięskim, ale na pewno zapobiegliwym. Jego znakiem rozpoznawczym stały się inicjowane długie lata wcześniej plany i intrygi, dzięki którym zawsze pozostawały jakieś otwarte drzwi dla jego zamiarów i postanowień. Sidious poprzez mistrzowską manipulację za jednym zamachem przejął władzę w galaktyce, zniszczył Zakon Jedi oraz obwołał się Imperatorem – jednak jego apetyt na władzę totalną nigdy nie został zaspokojony. Jako oddany tradycji potężny użytkownik Mocy Palpatine zdawał sobie doskonale sprawę z jednego – musi dołożyć starań, by Sithowie przetrwali nawet po jego śmierci. Pragmatycznie podchodzący do sprawy Sidious złamał Zasadę Dwóch, by zabezpieczyć przyszłość tradycji Sithów na wypadek własnego upadku. Jak okazało się niedługo później w bitwie o Endor, jego przeczucia były słuszne. Założył Bractwo jako twór mający czuwać nad historią i wiedzą od tysiącleci znanych Sithom oraz mający odzyskać dla Imperium terytoria tradycyjnie należące do władców Ciemnej Strony. Sithowie nie zginęli zatem razem z Imperium na drugiej Gwieździe Śmierci, zaś po śmierci Imperatora i Dartha Vadera stali się spadkobiercami tradycji. W ten sposób, w czasach przed Bitwą o Yavin, narodziło się Bractwo Sithów – jedna z licznych organizacji Imperatora służąca podtrzymaniu tradycji i obrzędów mrocznej religii. W ostatnich latach życia Palpatine’a Bractwo zostało pozostawione samemu sobie, jako że skupił się on na kulcie Sithów odkrytym na zapomnianej planecie Exegol, osiągnęło jednak w ten sposób swój ultymatywny cel – ziarno niekończącej się dynastii ciemności wykiełkowało.

Bractwo, które szybko rozrosło się i przejęło część zasobów pogrążonego w chaosie Imperium, dobrze poczuło polityczny klimat galaktyki i zdecydowało się pozostać w ukryciu. Mając do dyspozycji wiedzę i potęgę poprzednich generacji użytkowników Ciemnej Strony, przyjęło rolę szarej eminencji Pozostałości Imperium. Admirałowie, moffowie, prezesi wielkich korporacji, królowie półświatka – wielu z nich znajduje się pod mniej lub bardziej subtelnym wpływem Sithów, którzy ukryci w cieniu pociągają za sznurki. Wobec jawnej śmierci dwóch największych Lordów Sith, oficjalnie Bractwo pozostaje wymarłą legendą. W ogromnej Galaktyce łatwo zaś o przypadkowe błędy w księgowaniu funduszy, zaginione transporty czy też ukryte oszustwa, które zapewniają Bractwu zasoby.

W obecnym czasie Bractwo pozostaje ukryte przed resztą Galaktyki, sprawując sporą kontrolę nad pozostałościami po Imperium oraz mając rozliczne wpływy w Zewnętrznych Rubieżach. W Przestrzeni Sithów, obejmującej kilkanaście układów gwiezdnych gromadzie na północny wschód Galaktyki, istnieje z kolei Imperium Sithów, do którego należą Święte Światy – planety historycznie należące do starożytnych Sithów oraz potężne miejsca Ciemnej Strony Mocy. Tutaj też znajduje się Dassaida – planeta rządzona w odległej przeszłości przez Sithów, na którą obecna iteracja Bractwa powróciła w czasach współczesnych.
Bractwo posiada hierarchiczną strukturę, na szczycie której stoi Mroczny Lord Sithów – w tym momencie jedyna osoba mająca prawo do zwyczajowego tytułu “Darth”. Jego prawą ręką jest Kanclerz, zaś we wszystkich zmaganiach wspomaga go jego Rada Lordów. Poniżej tych prestiżowych stopni rozciągają się tytuły dla mniej zaawansowanych Braci i Sióstr w Mroku, kończąc na najniższych stopniem Nowicjuszach Bractwa Sith.

14 BBY
Darth Sidious wreszcie umocnił swoje panowanie w Imperium na tyle, by móc zintensyfikować poszukiwania sekt związanych z Mocą i jej Ciemną Stroną oraz miejsc związanych z Sithami, a także poświęcić więcej swego czasu na szkolenie Dartha Vadera.


12 BBY
Darth Sidious postanawia założyć Bractwo Sithów – organizację mającą na celu wyręczenie go w gromadzeniu zapisów o historii Sithów, poszukiwaniu i badaniu ich dawno zapomnianej wiedzy, etc. W tym celu zbiera jednostki wybitne spośród odkrytych użytkowników Mocy.


11 BBY
Darth Sidious na siedzibę Bractwa wyznacza dawną stolicę Imperium Sithów – Dromund Kaas. Tam odbywa się szkolenie przyszłych Sithów, którym zarządza Darth Vader, choć Imperator również poświęca mu wiele uwagi. Sithowie muszą dzielić planetę z Prorokami Ciemnej Strony. Oni też mają swój udział w szkoleniu.


10 BBY
Rozpoczyna się odbudowa infrastruktury na Korribanie (Akademia Sithów, przyszłe siedziby Szkół itp.), jednak szkolenie przyszłych Sithów nadal ma miejsce głównie na Dromund Kaas.

8 BBY
Podczas nieprzerwanych poszukiwań użytkowników Mocy Darth Vader natrafia na Dartha Freejacka i nakłania go do wstąpienia do Bractwa. Freejack jest Lordem Sithów wywodzącym się z innej linii Zasady Dwóch. Któryś z kontynuatorów wizji Dartha Bane’a uznał, że to niebezpieczne by była tylko jedna linia, więc zaczął uczyć równolegle dwie istoty i utrzymał ich istnienie we wzajemnej tajemnicy.

6 BBY
Zakończono odbudowę Korribanu i ostateczne przeniesiono tu głównej siedziby Bractwa Sithów. Palpatine coraz bardziej obarcza Vadera obowiązkami w Imperium i Bractwo coraz bardziej zostaje pozostawione samo sobie. W efekcie Darth Freejack zaczyna przejmować coraz większą kontrolę nad organizacją.


4 BBY
Władza Dartha Freejacka nad Bractwem jest już tak mocno ukonstytuowana, że nawet Darth Sidious ją zauważa i uznaje, że jego wizja się urzeczywistniła, a Bractwo jako samodzielny byt będzie realizowało postawione przed nim cele. Tymczasem Freejack rozpoczyna reformę organizacji celem stworzenia unii świadomych swej potęgi jednostek, które nie będą tylko patrzącymi w przeszłość badaczami i filozofami, a zaczną większy nacisk kłaść na własny rozwój i patrzenie daleko poza horyzont oraz wywieranie realnego wpływu na rzeczywistość, a nie jedynie przyglądanie się jej z boku.

2 BBY
Bractwo jest już na tyle potężne i samoświadome, że rozpoczyna ekspansję na okoliczne światy, za pierwszy cel obierając Ziost. Jednocześnie rozpoczyna się budowa przyszłego Pałacu Mrocznego Lorda.

1 BBY (1998)
Na Ziost dochodzi do objawienia się ducha Lorda D’evara, który przedstawia wizję upadku Imperium. Rozpoczynają się przygotowania do odprawienia rytuału wskrzeszenia.

rok 0 (1999) – Następuje wskrzeszenie Lorda D’evara, które zostaje zgrane w czasie ze zniszczeniem Alderaanu – nagła śmierć tylu istot stanowi idealne źródło energii potrzebnej do rytuału. Bractwo rozpoczyna zdobywanie realnych wpływów w Imperium.

1 ABY (2000)
Bractwo kontroluje trzy Święte Światy Sithów – Korriban, Ziost i Khar Delbę. Odkryta zostaje w Przestrzeni Sithów planeta Dassaida, gdzie Bractwo natrafia na społeczeństwo, które w ukryciu przetrwało od czasów istnienia Bractwa Ciemności. Kończy się budowa Pałacu Mrocznego Lorda na Korribanie.

2 ABY (2001)
Dzięki staraniom Lorda Zoltara część Floty i Armii Imperialnej zostaje przejęta przez Bractwo na wyłączność. Te siły zostają wykorzystane do przejęcia władzy na Dassaidzie, która staje się ośrodkiem militarno-przemysłowym, gdzie przez najbliższe lata będą ściągane technologie/fabryki/etc. na potrzeby formującej się Mrocznej Armii.

3 ABY (2002)
Do Bractwa z nakazu Imperatora trafia Ahriman’sabaoth – jeden z genetycznych eksperymentów Dartha Sidiousa. Imperatora niepokoi coraz większy apetyt Bractwa, więc zmusza Freejacka by ten postawił Ahrimana na czele Armii, którą Sithowie dysponują. Nowy głównodowodzący zleca rozpoczęcie infiltrowania Mandalorian i potajemnego fundowania ich reaktywacji w formie zjednoczonej potęgi militarnej. Bractwo kontroluje pozostałe dwa Święte Światy Sithów – Krayiss II i Rhelg.

4 ABY (2003)
Prorocy Ciemnej Strony przewidują to, co Bractwo wie już od kilku lat – Endor. Palpatine jednak jest tak zaślepiony swym szaleństwem, że nakazuje Bractwu zniszczyć “Fałszywych” Proroków. Sithowie korzystają z okazji pozbycia się konkurentów – część decyduje się wstąpić w szeregi Bractwa, część ucieka na Bosthirdę (jedną z pomniejszych planet w Przestrzeni Sithów), reszta w ramach pokazówki dla Imperatora zostaje zgładzona by odwrócić jego uwagę od przejęcia pełnej kontroli na Dromund Kaas oraz uśpić czujność.

5 ABY (2004)
Po klęsce Dartha Sidiousa pod Endorem Bractwo stara się błyskawicznie zwiększyć swe wpływy w tym, co pozostało z Imperium. W tym celu z różnym skutkiem przekupuje i zastrasza Moffów i innych dygnitarzy pozostałych przy władzy. Jednocześnie robi to cały czas z cienia, nie pozwalając potencjalnym przeciwnikom na dowiedzenie się o tym, że to Sithowie trzymają sznurki w swych rękach. Wobec lojalności Ahrimana, Darth Freejack mianuje go Kanclerzem Bractwa. Po Bitwie o Jakku następuje konsolidacja Rady Moffów, w której Bractwo ma względnie duże wpływy. Kończy to ich gwałtowne zdobywanie i odtąd Bractwo skupia się bardziej na odbudowywaniu jedności i potęgi Imperium, a także rozpoczyna powolne zdobywanie wpływów w Republice. Na Mandalore zaczynają się grupować Mandalorianie.

7 ABY (2006)
Ma miejsce konflikt z Warlordem Kylem – Moff Kyle (tytułujący się Warlordem) dąży do podzielenia Imperium (w ramach zasady “dziel i rządź”) co nie współgra z planami Bractwa. Sithowie przystępują do kampanii militarnej angażującej siły imperialne jak i Bractwa przeciwko zbuntowanemu watażce, jednocześnie starają się utrzymać spokój wśród pozostałych Moffów, co nie jest proste. Działania Kyle’a wykorzystują przebudzone ‘sabaothy – genetycznie zmodyfikowani wojownicy Palpatine’a, z których wywodzi się Lord Ahriman. Realizują oni plan zemsty Imperatora, a konflikt stanowi odwrócenie uwagi Sithów. ‘sabaothy atakują bezpośrednio Korriban i w efekcie śmierć ponosi wielu Lordów Bractwa oraz niższych rangą jego członków (giną Lordowie Ahriman, D’evar, Neilax, Thomas i Assarin, a także między innymi Inkwizytor Frost).

8 ABY (2007)
Wielkie sprzątanie i odbudowa Bractwa po konflikcie z Kylem i ‘sabaothami. Lady Cathia zostaje Kanclerzem, Hihnt Lordem Inkwizytorem, Bracia Ventress przejmują dowództwo nad siłami militarnymi Bractwa (Alkern nad Armią, Gorthuar nad Flotą). Jednocześnie świadoma walk wewnątrz Imperium, Nowa Republika postanawia sprawdzić czy nie miało miejsca naruszanie postanowień traktatu pokojowego. Seria misternych mistyfikacji pozwala uniknąć katastrofy i utrzymać istnienie Bractwa w najgłębszej tajemnicy.

10 ABY (2009)
Odnaleziona zostaje Karbonitowa Armia, która wydatnie przyczynia się do odbudowy militarnych zdolności Bractwa. Bractwo angażuje się w operacje imperialnych sił porządkowych w zdestabilizowanym Sektorze Risan. Duch Vodala Kressha opętuje Lady Khali na planecie Athiss.

11 ABY (2010)
Opętana Khali atakuje Dartha Freejacka. W wyniku ich walki Alkern odnosi śmiertelne rany, a Vodal Kressh usiłuje opętać Freejacka. Alkern zmienia ciało. Jeszcze w tym samym roku ma miejsce Rozłam w Bractwie – Lady Khali wraz Mistrzami Alkernem, Avaccusem oraz Gorthuarem opuszczają Bractwo, a za nimi odchodzi wiele innych jego członków.

12 ABY (2011)
Do Bractwa wraca Frost, który jednak przeżył konflikt z ‘sabaothami. Darth Freejack stawia go na czele Armii, podczas gdy Memoris zostaje Marszałkiem Floty.

13 ABY (2012)
Osłabiony ciągłą walką z duchem Kressha, Darth Freejack oddaje tron. Darth Frost zostaje Mrocznym Lordem i ściąga Mistrzów Alkerna i Gorthuara do Bractwa. Niedługo później Lady Cathia odchodzi, a Alkern zostaje mianowany Kanclerzem.

15 ABY (2014)
Śmierć Dartha Frosta. Jego miejsce na tronie Mrocznego Lorda zajmuje Darth Alkern. Darth Freejack ostatecznie usuwa się w cień i opuszcza Bractwo.

16 ABY (2015)
Bractwo przechodzi pierwszą reformę pod rządami nowego Mrocznego Lorda – powstają Szkoły: Kreacji (Lady Mirash), Śmierci (Lord Avaccus) i Potęgi (Lord Gorthuar).

18 ABY (2017)
Bractwo przechodzi drugą reformę pod rządami Dartha Alkerna – Szkoły Kreacji, Śmierci i Potęgi zostaną zamknięte, a Bractwo zostaje skupione wokół trzech głównych Filarów Bractwa – Akademii, Inkwizycji oraz Strażników Wiedzy.

19 ABY (2018)
Bractwo trafia na Netheę oraz ukrywający się od wieków odłam Zakonu Jedi. Rozpoczyna się wojna.

20 ABY (2020)
Atak Zapomnianych Jedi na postimperialny system Empress Teta, pełen starożytnych śladów po Sithach i kulcie Krathów.

21 ABY (2021 – 2023)
Kampania wojenna mająca na celu osłabienie koalicji Imperialnych w Jądrze i odbudowa Empress Teta. Nagła śmierć Dartha Alkerna. Nowym Mrocznym Lordem zostaje Darth Avaccus, Kanclerzem Lord Gniewu Lupus.

This site is not endorsed by Lucasfilm Ltd. or Disney and is intended for entertainment and information purposes only. The official Star Wars site can be found at www.starwars.com. Star Wars, the Star Wars logo, all names and pictures of Star Wars characters, vehicles and any other Star Wars related items are registered trademarks and/or copyrights of Lucasfilm Ltd., or their respective trademark and copyright holders.

All original content of this site, both graphical and textual, is the intellectual property of Brotherhood of the Sith – unless otherwise indicated.