Cesarstwo Cinnagarskie

Empress Teta – układ historyczny dla galaktyki. System jest znany galaktycznej cywilizacji od najwcześniejszych dni jej trwania, będąc jednym z pierwszych układów skolonizowanych przez Ludzi z Coruscant. Dziesiątki tysięcy lat temu to właśnie na czwartej planecie Empress Teta odkryto złoża karbonitu i stworzono technologię zamrażania w nim świadomych istot, co umożliwiło wysłanie kolejnej fali statków kolonizacyjnych do innych gwiazd. Przez tysiące lat w Empress powstała cywilizacja niewiele mniejsza od coruscańskiej, czerpiąc zyski z wydobycia karbonitu i przyprawy andrisyjskiej. Duże wpływy zyskała w systemie również Gildia Górnicza, stając się jedną z realnych potęg w całym sektorze.
Około pięciu tysięcy lat przed Bitwą o Yavin system stał się areną walki z Imperium Sith Nagi Sadowa, którzy zaatakowali Światy Środka i Republikę. Wojna ta przyniosła dużo więcej rozwoju niż zniszczeń, rozkręcając gospodarkę i przemysł stoczniowy. Era prosperity trwała aż do pojawienia się tysiąc lat później wrażliwych na Moc rodzeństwa Keto, którzy dali się skusić Ciemnej Stronie Mocy i w brutalny sposób przejęli władzę, umieszczając Empress Teta pod kontrolą stworzonego przez siebie kultu Krathów. Republika i Jedi zareagowali najpierw nieudaną próbą przywrócenia starego porządku, a potem przysłaniem Ulica Qel-Dromy, Rycerza z misją zinfiltrowania kultu: rodzeństwo jednak przejrzało plany Jedi i przeciągnęło Ulica na Ciemną Stronę, czyniąc go swoim sojusznikiem. Na takiej scenie pojawił się kolejny upadły Jedi, Exar Kun. Pojedynkując się między sobą o dominację, obaj wojownicy przywołali ducha starożytnego Sitha – Markę Ragnosa – który doradził im współpracę zamiast walki. Wtedy też Exar Kun został namaszczony przez Ragnosa na nowego Mrocznego Lorda Sith, zaś Ulic na jego Ucznia. Exar wkrótce uczynił z Empress Teta centrum swojego nowego imperium i Bractwa Sithów, zaś Ulic zawiązał sojusz z Mandalorianami, zapewniając podboje i militarną dominację nad osłabioną Republiką. Dominium Sithów nie przetrwało jednak próby czasu i upadło, rozerwane od środka walkami o władzę między Sithami a Krathami, zaś po śmierci Aleemy Keto i fizycznego ciała Exara Kuna z rąk Jedi również sam kult został pozbawiony znaczenia.

Tysiące lat później system został zmuszony do poparcia Separatystów podczas Wojen Klonów, zaś po nastaniu Nowego Ładu przywódcy gildii od razu wyczuli kierunek politycznego wiatru i sprzedali karbonit po atrakcyjnych cenach Imperium, godząc się na ich rząd i konstytucję. Dzięki temu nawet mimo imperialnej dyktatury zachowali względnie dużą autonomię, będąc jednocześnie ważnym i współpracującym dostawcą surowców. Siedemnaście lat po upadku Imperium, połowę kontroli nad sektorem przejęła Gildia Górnicza, spierająca się o władzę z ciągle relewantnymi resztkami pokaźnego imperialnego garnizonu. Skomplikowane polityczne gierki moffów i satrapów dookoła sektora są na rękę Gildii, która ma dzięki temu rynek zbytu na surowce, technologię i informacje. Linia Keto straciła znaczenie, pozostawiając po sobie jedynie starożytne pałace, artefakty i echa Ciemnej Strony Mocy, inspirujące kultystów zapomnianych tradycji.

Współczesne Bractwo Sithów stworzone przez Imperatora od początku miało wpływy w sektorze. Jednak w obliczu zniszczenia Nethei i rozpoczęcia wojny z Zapomnianymi Jedi władcy Bractwa zdecydowali się na krok dalej. Bractwo nie może sobie pozwolić na ujawnienie swojej prawdziwej natury i lokalizacji Przestrzeni Sithów, jednak jest to nieuniknione przy ciągłej działalności zarówno Jedi, jak i Nowej Republiki. Dlatego też Bractwo postanowiło stworzyć swoją oficjalną wersję przed Galaktyką, jaką jest sprawowanie kontroli nad postimperialnym państwem, podczas gdy prawdziwe centrum odrodzonego imperium Sithów pozostaje w ukryciu przed Nową Republiką, Skywalkerem i Zapomnianymi Jedi.

Populacja

Cesarstwo jest gęsto zaludnionym regionem, nawet jak na obszar Światów Środka, kolebki galaktycznej cywilizacji. Razem z niedawno włączonymi pod jego kontrolę układami wyzwolonymi spod jarzma moffów, populacja tego kraju przekracza jedną trzecią biliona świadomych istot. Większość tej liczby to mieszkańcy samej planety Empress Teta, która przez tysiące lat swojej historii stała się ogromną ekumenopolią, rzucającą wyzwanie samej Coruscant.
Większość istot zamieszkujących tę przestrzeń to Ludzie, co jest naturalną konsekwencją bycia kolonią Coruscant oraz przez długi czas bycia pod kontrolą Imperium. Tetańscy statystycy przywołują liczbę 70% populacji należących do gatunku ludzkiego.


Ustrój polityczny

W starożytności układ funkcjonował pod kontrolą oligarchii – arystokratów czerpiących zyski z handlu naturalnymi surowcami planety, również przeciwko interesom Korosjan i za łapówki Coruscant. Jednak w 5010 BBY tron został przejęty przez legendarną wojowniczkę Cesarzową Teta, która postanowiła położyć kres przemytowi karbonitu. Wybuchły Wojny Unifikacyjne, które zakończyły się zjednoczeniem całego systemu i wszystkich jego planet, zaś Cesarzowa zaprowadziła ład i porządek.
Tysiąc lat później rządzącą dynastią był ród Keto – w prostej linii wywodzący się od legendarnej Cesarzowej. Popadła ona w niełaskę historyków z uwagi na występki Aleemy i Satala. Jednak pomimo śmierci rodzeństwa podczas wojny Sithów z Jedi, ród Keto przetrwał – w następstwie konfliktu stracił praktycznie całą kontrolę nad państwem. Ostatnim cesarzem Empress Teta był Alor Keto, nieudolny i słaby monarcha, którego władza była czystą dekoracją dla nieformalnych rządów Gildii Górniczej.
Sytuacja polityczna uległa sporym zmianom po upadku Imperium. Decentralizacja imperialnych rządów podzieliła bogate, lojalne Imperatorowi regiony Jądra na zwaśnione królestwa, domeny moffów i reżimy ważniejszych admirałów. Nie inaczej było w przypadku Empress, gdzie realna władza została podzielona pomiędzy Gildię Górniczą a agresywną Moff Jarrinę, operującą za czasów Imperatora jako jego przedstawicielka. Monarchia Alora została zepchnięta na całkowity margines. Przegrana Galaktyczna Wojna Domowa i traktaty zawarte z Nową Republiką nie byłyby wielką przeszkodą dla Jarriny, jednak jeden czynnik miał istotne znaczenie: bliskość Coruscant. Gildia Górnicza wyczuła polityczny wiatr i zabezpieczyła lukratywne kontrakty z nową potęgą, pomagając Republice skontrolować i rozbroić Jarrinę. Gildii udało się nawet przeforsować demokratyczne rządy w układzie. Koło 18 ABY wewnętrzne tarcia w nowym Senacie pozwoliły Jarrinie na powrót do planów ekspansji: pojawiła się jednak nowa siła – Bractwo Sithów.

Dla Bractwa Empress Teta miała stać się przede wszystkim fałszywym obrazem centrum swojej działalności i areną walki z nowym wrogiem, Wielkim Mistrzem Athrunem Qua i jego Zapomnianymi Jedi. W tym celu też R’co Zia i jego poplecznicy przygotowali grunt pod konfrontację, podrzucając Jedi tropy wiodące do Światów Jądra i wprowadzając do Tet swoją siatkę wywiadowczą. Nie bez przyczyny wybrany został region galaktyki mający historyczne konotacje z Sithami tysiące lat wcześniej. Konstrukt magii Sithów na rozkazach R’co, Kyrtis, z wykorzystaniem agentów Bractwa podporządkowała sobie partię rządzącą i umieściła Moff Jarrinę pod swoją kontrolą. W układzie pojawiła się również stacja Kryat, ogromna baza kosmiczna mająca ostentacyjnie widoczne powiązania z Sithami. W 19 ABY pułapka na Jedi była gotowa. Nie podobało się to rzecz jasna Gildii Górniczej, ale do rozwiązania tego problemu wysłany został kolejny Sith, Dyveon, który przejął kontrolę nad zarządem korporacji poprzez uwiedzenie wiceprezeski Mikty Gerolf i umieszczenie szefa Gildii pod kontrolą symbionta abisyńskiego.

Kiedy Zapomniani Jedi uzyskali dowody na swoje podejrzenia – ucieczkę ze stacji Kryat jednego z jeńców o zmienionych przez kondycjonowanie Inkwizycji wspomnieniach – rozpoczęli działanie. Mistrzowie Jedi Regaar Byna i Hidra Jaarkis zdobyli flotę zapomnianych w Wojnach Klonów automatycznych okrętów pozostałych po Separatystach, po czym rozpoczęli operację ratunkową pozostałych przetrzymywanych na stacji Kryat więźniów. Operacja pozornie wymknęła się spod kontroli, kiedy Kyrtis ze wsparciem Egzekutora Mercera zatrzymała forpocztę Jedi i poddała ich torturom i przesłuchaniom. Jedi posiadali wspomnienia kilku światów, jednak były to informacje fałszywe, umieszczone tam przez Regaara w celu zwabienia floty Sithów w pułapkę. Pojmana została również Hidra Jaarkis, która została zestrzelona na jednym z księżyców układu. Zanim floty Sithów ruszyły do ataku, nadciągnął Regaar ze swoją flotą droidów. Operacja mająca odwrócić uwagę Sithów i sił Jarriny stała się pogromem cywilnej ludności układu, zemstą za Netheę. Siły porządkowe Jarriny, mocno ograniczone traktatami z Republiką, ledwo odparły atak, zaś infrastruktura i liczne osiedla cywilne zostały zniszczone przez Regaara. Jarrina zginęła podczas bitwy z ręki Kyrtis. W chaosie ataku Jedi uwolnili pozostałych jeńców, pozostawiając jednak Hidrę, którą Mistrz Jedi postanowił poświęcić – zarówno dlatego, iż wiedziała za dużo by żyć, jak i z osobistej zemsty.

Na koniec rajdu na układ Tet Regaar posłużył się swoją nową, zbudowaną w sekrecie bronią – Kroplą: była to zdalnie sterowana torpeda zawierająca szczątki zamordowanych na Nethei dzieci Jedi, będąca bardzo silnym wzmacniaczem energii Ciemnej Strony. Tak silnym, że poprzez sprzężenie zwrotne niszczyła korzystających z niej Sithów. Regaar wykorzystał ją do sparaliżowania floty R’co, korzystającego z medytacji bitewnej do sprzęgnięcia umysłów marynarzy swojej floty w jedną sieć, połączoną Ciemną Stroną. Jednak gdy postanowił ostatnim manewrem Kropli zabić uwięzioną na stacji Kryat Hidrę, ta przeszła na Ciemną Stronę i wykorzystując energie Mocy, zarówno obecne w układzie Tet jak i wzmocnione przez Kroplę, zamknęła umysły Regaara, Sithów i innych użytkowników Mocy w bezczasowej pseudorzeczywistości. Uwięzieni w niej zarówno Regaar jak i Sithowie zdołali uciec i przerwać doświadczenie, zanim Hidra pozabijała ich wszystkich. W ostatecznym rozrachunku flota Jedi została zniszczona, Regaar razem z pozostałymi jeńcami i Jedi wrócił do Zapomnianych, stacja Kryat została ciężko uszkodzona, zaś Hidra przeszła pod kontrolę Bractwa Sithów i została uwięziona na Ziost.
W ciągu następnego roku zszokowana ludność cywilna zajęła się odbudową zniszczeń. W ataku Jedi zginęły setki tysięcy istot, zabudowania na planetach i osiedla kosmiczne uległy zagładzie. Gwałtowna agresja Jedi wywołała wśród Tetan gniew i potrzebę wymierzenia sprawiedliwości. Zostało to natychmiast wykorzystane przez agentów Bractwa, którzy zaczęli podsycać te sentymenty i wspierać ekstremistów żądających wymierzenia Jedi sprawiedliwości. Jednocześnie winą za destrukcję, słabość państwa oraz inne wady życia w układzie został obarczony ostatni cesarz Alor Keto, który został przez Sithów wybrany na kozła ofiarnego. W międzyczasie Sithowie R’co i Mal wykonali uprzedzające uderzenie na kilku sąsiadujących z Empress Teta moffów, którzy zaostrzyli sobie zęby na system po jego osłabieniu. W końcu nastąpił historyczny moment – do układu powróciła po wielu latach Mirash Noctran, by przy wsparciu Bractwa zjednoczyć sąsiadujące systemy i przy akompaniamencie wiwatów mieszkańców zakończyć trwającą od pięciu tysięcy lat dynastię Keto, ścinając publicznie głowy Alorowi Keto i jego rodzinie. Rozpoczęła tym samym nową erę i nowe cesarstwo, stając się władczynią nie tyle Empress Teta, co całego sektora. Nowe państwo – Cesarstwo Cinnagarskie – nawiązało stosunki dyplomatyczne z Nową Republiką i przedstawiło galaktyce równie straszliwą, co starannie sprokurowaną prawdę o barbarzyńskiej agresji Zapomnianych Jedi na pokojowe i ciężko pracujące społeczeństwo Tetan.

System rządów w zreformowanym Cesarstwie można nazwać z punktu widzenia obywatela galaktyki monarchią absolutną. Cesarzowa Noctran reprezentuje najwyższą władzę, zarówno cywilną, jak i wojskową: taki obraz jest też z ostrym wykorzystaniem propagandy prezentowany społeczeństwu, spragnionemu mitycznej figury wielkiej władczyni ich państwa. W rzeczywistości Mirash Noctran jest postacią głównie reprezentacyjną. Obdarzona wielkimi wpływami, charyzmą i urokiem osobistym cesarzowa jest twarzą nowego rządu, jednak pozostaje przede wszystkim agentką Bractwa Sithów i wypełnia rozkazy Mrocznego Lorda, Dartha Avaccusa. Posiada dwór licznych doradców, którzy w jej imieniu zajmują się kluczowymi sprawami państwa (na zasadzie ministerstw). Poprzez kontrolę nad Gildią Górniczą Cesarstwo zapewniło sobie zyski z wydobycia surowców w systemie, jednocześnie pozwalając Gildii sprzedawać materiały również Republice.

Cesarzowa Noctran nie ukrywa przed poddanymi i galaktyką wiedzy o tradycji Sith i o Ciemnej Stronie Mocy. Jest to całkowicie zrozumiałe w miejscu z taką historią co Empress Teta, niemniej istnieje bardzo wyraźnie zaznaczona dwupoziomowość wtajemniczenia. Pociąganie za sznurki Cesarstwa przez użytkowników Ciemnej Strony, manipulacja politykami i społeczeństwami, obecność władających Mocą Sithów w układzie – są to fakty o których poddani nie zawsze mają pojęcie, ale leżą one jak najbardziej w zasięgu zdobycia odpowiednich informacji, oczywiście odpowiednio doprawione fantazją i legendami. Są to w końcu informacje, których rolą jest żyć w Empress Teta i przedstawić odpowiedni obraz Sithów przed tymi, którzy poszukują o nich informacji. Wiedza o tym, że Cesarstwo jest tworem sztucznym, Cesarzowa jest na rozkazach Dartha Avaccusa, a prawdziwe Bractwo Sithów posiada swój tron na Korriban, jest dużo bardziej strzeżonym sekretem, dla bezpieczeństwa którego agenci Bractwa nie zawahają się uciszyć każdego, kto mu zagraża.

Siły Zbrojne

Cesarstwo Cinnagarskie znajdowało się przez wiele lat pod kontrolą Imperium, jednak obecnie przedstawia siebie jako byt zupełnie od niego niezależny, zaś ze śmiercią Moff Jarriny zakończyło się wykorzystywanie układu przez imperialnych watażków. Takie postawienie sprawy pozwala Cesarzowej ominąć traktat chandrilski, zabraniający pozostałościom po Imperium budowy dużych okrętów liniowych, szkolenia szturmowców i generalnej rozbudowy sił zbrojnych.
Potęga militarna Cesarstwa składa się głównie ze sprzętu zdobytego na podbojach sąsiadujących subsektorów Głębokiego Jądra. Bractwo dostarcza Tetanom broni, aczkolwiek starannie zakamuflowanej, by nie odkryć pochodzenia sprzętu. Mądrze rozmieszczone stacje obronne pozwalają dowódcom na maksymalne wykorzystanie skrajnie trudnego środowiska centrum galaktyki, gdzie nawigacja nadprzestrzenna staje się praktycznie niemożliwa – utrudniają ją masywne gwiazdy, ogromne ilości materii oraz anomalie grawitacyjne powszechne w gęstych skupiskach jądra galaktyki. Rozwinięte technicznie oraz posiadające czułych na Moc nawigatorów Bractwo Sithów dało ogromną przewagę siłom militarnym stacjonującym w centrum galaktyki, umożliwiając im sprawniejszą nawigację niż ich wrogom. Te czynniki tworzą z Cesarstwa galaktyczną twierdzę, której oblężenie wymaga ogromnych zasobów i ustawia państwo w idealnej pozycji do wojny obronnej.

Terytorium

Najważniejsze systemy wchodzące w skład terytorium zreformowanego Cesarstwa to:

  • Empress Teta
    Kuar
    Symbia
    Keeara Major
    Byss
    Prakith
    Odik II
    Abanol

Patrząc na mapę galaktyki, łatwo można dostrzec, jak Cesarstwo zajmuje przestrzeń wzdłuż trasy hiperprzestrzennej w głąb Jądra, zaczynającej się na Empress, a kończącej na Byss. Otacza ona półkolem ścisłe centrum galaktyki, będące już skrajnie niegościnnym miejscem dla podróżników po kosmosie. Gdzieś w jego głębinach znajduje się ponoć legendarna planeta Tython, mająca być miejscem początku zarówno Jedi, jak i oryginalnych Sithów.

This site is not endorsed by Lucasfilm Ltd. or Disney and is intended for entertainment and information purposes only. The official Star Wars site can be found at www.starwars.com. Star Wars, the Star Wars logo, all names and pictures of Star Wars characters, vehicles and any other Star Wars related items are registered trademarks and/or copyrights of Lucasfilm Ltd., or their respective trademark and copyright holders.

All original content of this site, both graphical and textual, is the intellectual property of Brotherhood of the Sith – unless otherwise indicated.