tahiriTahiri Veila, urodzona na planecie Tatooine, po śmierci swoich rodziców zaadoptowana przez Tuskenów, została odnaleziona przez Mistrzynię Jedi, Tionne, i przywieziona na Yavin 4, by kształcić się we władaniu Mocą. Już na samym początku nauki zaprzyjaźniła się z Anakinem Skywalkerem, razem zbadali Świątynię Woolamandrów i odkryli zapomniany przez tysiąclecia Złoty Glob. Wtedy spotkali również starożytnego Mistrza Jedi, Ikrita, chroniącego do tej pory ten artefakt. Podczas podróży na Yavin 8 odkryli wyryte w skale słowa starożytnych Massassi, które wyjaśniały, czym jest Glob. Zawierał on uwięzione dusze dzieci Massassi schwytanych w tę pułapkę jeszcze przez samego Exara Kuna. Uwolnić mogły je tylko wrażliwe na Moc dzieci, inaczej artefakt rozpadłby się wraz ze swymi więźniami. Dziećmi, które były przeznaczone do tego, okazali się Tahiri i Anakin.

Przyjaciele wybrali się również razem na Dagobah oraz na Vjun, gdzie miał znajdować się miecz świetlny Obi-Wana Kenobiego, choć Tionne, która uzyskała tę informację, słusznie obawiała się tego, że będą mieli konkurentów. Mimo dosyć nierównej walki z najemnikami niejakiego Orloca, Tahiri, jej przyjaciel i mistrzyni wyszli zwycięsko z zamku Bast, oprócz miecza wynosząc stamtąd również holocron starożytnego Mistrza Jedi, Asliego Krimsana. Niestety, kłopoty się nie skończyły, a Orloc nadal usiłował przeszkadzać młodym uczniom, ostatecznie powstrzymał go jednak Ikrit. Tionne, w uznaniu zasług Tahiri podczas tej wyprawy, została jej mentorką.

Dalsze losy Tahiri znane są z wizji przyszłości Lorda Gandalfa.

Podczas wojny z Yuuzhanami, Praxeum Jedi zostało zaatakowane. Po raz kolejny Tahiri stanęła u boku swoich przyjaciół, by osłaniać ucieczkę innych, została jednak schwytana. Ponieważ Vongowie nie mieli w zwyczaju zabijać obiecujących więźniów, przekazano ją Mistrzyni Przemian, która poddała ją eksperymentowi, mającemu na celu ukształtować jej psychikę na nowo, stworzyć przyjazną Yuuzhanom wojowniczkę o imieniu Riina Kwaad. Kiedy z niewoli ocalił ją Anakin, stała się jeszcze bardziej wartościowa nie tylko ze względu na swoje umiejętności Jedi, lecz również zrozumienie Vongów.

Wraz z innymi Jedi Tahiri wyruszyła na Myrkr, by wziąć udział w misji zniszczenia królowej voxynów, tam też zginęła jej wielka miłość, Anakin. Nie pogrążyła się jednak w natychmiastowej rozpaczy, postanowiła walczyć z najeźdźcami i wraz z Mistrzem Skywalkerem poleciała na okupowane Coruscant, by pokonać Mrocznego Jedi używającego imienia koreliańskiej legendy, Lorda Nyaxa. Wkrótce została również pasowana na rycerza Jedi. Tuż po tym dwie osobowości w środku niej – Riina i Tahiri – próbowały uzyskać nad nią kontrolę, co sprawiło, że dziewczyna wpadła w stan bliski katatonii, zdołała jednak je opanować, łącząc je ze sobą, sprawiając, iż była nadal Jedi, lojalną względem Nowej Republiki. Brała udział w odzyskaniu Coruscant i przeniesieniu Vongów na Zonamę Sekot, pozostała również na Zonamie, by pomóc byłym najeźdźcom w przystosowaniu się do ich nowego domu.

Jej praca na powierzchni Zonamy nie trwała jednak długo, jako że już wkrótce kilku Jedi, w tym Tahiri, usłyszało dziwne wołanie z odległych zakątków Galaktyki. Pochodziło ono od Jedi, Raynara Thula, który został zasymilowany przez kolonię Kilików, specyficznych insektokształtnych obcych posiadających zbiorowy umysł. Wcielenie do niego umysłu Jedi wywołało niezwykłe zakłócenia w Mocy. Tahiri, jako jedna z członków ekspedycji, wkrótce dobrowolnie dołączyła do niego, stając się zresztą jedną z wielu osób zasymilowanych przez kolonię, zarówno poprzez więzi psychiczne, jak i feromonowe. Dalsze konsekwencje tego wydarzenia sprawiły, iż Tahiri została w pewien sposób wykluczona z Zakonu Jedi i wysłana przez Mistrza Skywalkera na Dagobah, by tam w spokoju przemyśleć swoją dalszą drogę.

tahiri2Podczas Drugiej Galaktycznej Wojny Domowej Tahiri stała się idealną kandydatką na uczennicę dla Jacena Solo, wówczas rozpoczynającego swoją drogę jako Sitha. Ponieważ jednak jego Mistrzyni, Lumiya, odrzucała kandydaturę dziewczyny, początkowo uczynił z niej zaledwie swego szpiega w Zakonie Jedi, umożliwiając jej swoiste podróże w przeszłość i spotykanie Anakina Solo, dając nadzieję na to, że kiedyś podczas jednej z takich wycieczek uda się uratować jego młodszego brata. Uzależniona Tahiri próbowała wręcz pozyskać jego dodatkowe względy, usiłując aresztować Leię i Hana, jednak została aresztowana przez Królową Matkę Hapes i wydalona z planety. Jacen Solo, teraz już bardziej znany jako Darth Caedus, przyjął dziewczynę z powrotem, usiłując na nowo zrobić z niej szpiega, jednak Jedi już dziewczynie nie ufali.

Po tym, jak Ben Skywalker odmówił bycia uczniem Caedusa, ten stanął przed problemem wyboru nowego, postanowił więc ponownie rozważyć kandydaturę Tahiri. Dziewczyna zaciągnęła się do Floty Sojuszu Galaktycznego, została również wysłana jako reprezentantka Jacena w rozmowach z admirałem Pellaeonem dotyczących przyłączenia się Pozostałości Imperium do Sojuszu. Później zresztą stała się przyczyną jego śmierci, jako że gdy Pellaeon przeszkodził Caedusowi podczas bitwy o Fondor, Tahiri po prostu go zastrzeliła. Ta gotowość do spełniania jego woli upewniła Jacena, iż chce, by była ona jego uczennicą. Ostatecznie upewnił się w tym, gdy mimo wielu przeszkód zdołali razem uciec z flagowego okrętu po zaatakowaniu go przez Mandalorian i bliźniaczkę Jacena.

Mimo że początkowo wykazywała wielki entuzjazm dla nauk Jacena, przyswajając sobie kolejne sztuki Sithów, jego cyniczne wyznanie podczas ostatnich dni wojny, że podróże w przeszłość nie mogą doprowadzić do zmiany wydarzeń, sprawiło, że Tahiri zmieniła zdanie co do niego. Pozbawiona celu, pozbawiona nadziei podjęła się samobójczej misji wysadzenia bazy Jedi na Shedu Maad. Jej ekipa została jednak przechwycona przez Jedi, a ona sama stanęła twarzą w twarz z Benem Skywalkerem, którego onegdaj torturowała na polecenie swego pana. Nie chciała jednak walczyć o swoje życie, czekając na ostateczny cios. Młodzieniec zdołał jej wyperswadować samobójstwo i zdetonowanie bomby, zaproponował nawet, by uciekła, a on skłamie, iż zginęła w zawalonym tunelu.

Tahiri zdecydowała się jednak ponieść konsekwencje swoich czynów. Po śmierci Caedusa została łowczynią nagród, przez chwilę współpracującą również z Jainą Solo. Ostatecznie, gdy admirał Daala przejęła władzę w Galaktycznym Sojuszu, aresztowano ją za morderstwo wielkiego admirała Pellaona i postawiono pod sąd.