„Not much different from what you do now. You’ve managed to stay one step ahead of the Jedi all these years; how much harder can it be to stay one step ahead of the Sith of the same time?”

 

set harthSet Harth był człowiekiem wrażliwym na Moc, której tajniki na początku zgłębiał jako Jedi. Jego pierwszym nauczycielem był Jedi Aru-Wen. Ten dostrzegał u swojego podopiecznego nadmierną skłonność do gniewu i dlatego nie zdecydował się zabrać go na wojnę z Bractwem Ciemności Lorda Kaana. Dzięki temu Harth przeżył, gdy jego Mistrz poniósł śmierć w walce z Sithami.

Po śmierci jego pierwszego Mistrza, przewodnikiem Hartha po Jasnej Stronie Mocy został Obba. Ten Mistrz Jedi zajmował się wyszukiwaniem i konfiskatą artefaktów Sith. Harth biorąc udział w poszukiwaniach zapragnął posiąść zawartą w nich wiedzę i samemu zostać Sithem. To spowodowało, że coraz bardziej zbliżał się ku Ciemnej Stronie Mocy.

Już jako Mroczny Jedi udał się na Nar Shaddaa, aby tam odszukać interesujący go artefakt. Natknął się tam na Mroczną Jedi Bal Serinus, z którą stoczył walkę. Ostatecznie oboje zostali pojmani przez miejscowych łowców niewolników. Harth kontaktował się ze swoją przeciwniczką poprzez Moc, jedna ona odrzuciła jego przekaz i to wywołało w nim kolejne negatywne uczucia.

Kolejne wzmianki o Mrocznym Jedi pochodzą z Doan. Harth spodziewał się odnaleźć tam kolejny sithyjski artefakt. W tym celu zabił skonfliktowanego z lokalnym rodem panującym górnika Draado, odebrał mu urządzenie i udał się na Nal Hutta, aby zgłębiać zawartość artefaktu. Na tej planecie odnalazła go Darth Zannah i zaproponowała, żeby został jej uczniem. Mroczny Jedi, obawiając się śmierci z jej ręki zgodził się.

Następnie oboje udali się do kryjówki Darth Bane’a i jego uczennicy na Ciutric IV. Gdy dotarli na miejsce okazało się, że Lord Sith został porwany przez królewską gwardię Doan. Zannah i jej uczeń udali się na Doan, aby uwolnić Bane’a. Lady Sith przykazała uczniowi, aby ten pozostał przy ich statku, jednak ten nie usłuchał polecenia. Penetrując więzienie, w którym przetrzymywany był Bane, Harth natknął się na holocron Dartha Andeddu i ukradł go.

Kiedy znalazł się powrotem w hangarze i rozpoczął badanie urządzenia, został zauważony przez Łowczynię, późniejszą Darth Cognus. Rozpoczął walkę z przyszłą Lady Sith, gdy obiekt w którym się znajdowali zaczął się rozpadać. W chwili niebezpieczeństwa, Mroczny Jedi przekonał swoją przeciwniczkę, że przerwanie walki jest dla nich jedyną szansą przeżycia i ta pozwoliła mu odlecieć z holocronem.

Harth poznał wiedzę z holocronu Dartha Andeddu i nauczył się jak przedłużać swoje życie. Udało mu się przetrwać przez 400 lat, po czym korzystając ze swojej wiedzy i pomocy klonerów, przeżył następne 600 lat przekazując swojego ducha do kolejnych klonów. Harth zasłynął jako odkrywca i kolekcjoner wielu holocronów Sith, oraz jako nie przestrzegający reguły dwóch samotny badacz Ciemnej Strony Mocy.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane: Dynasty of Evil – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana w 2009 r.