„Remember my dying words. Remember them whenever… whenever you look at those you thought were your friends!”

 

saul karathSaul Karath – pochodzący z Corelli syn Craddocka Karatha. Podczas trwania Wielkich Wojen Sith był jeszcze zbyt młody, by wstąpić do Akademii Wojskowej, ale wystarczająco dojrzały, by zostać cywilnym pracownikiem.

Odegrał za to istotną rolę w wojnie z Mandalorianami, przyczyniając się do wielu zwycięstw. W 3964 BBY, już jako kapitan, pomagał w zorganizowaniu obrony Taris, miał też swój udział w zatrzymania najazdu Mandalorian w systemie Suurja. Był także jednym z dowódców w bitwie o Vanquo, po której został mianowany admirałem. Dowodził flotą w osławionej bitwie o Serroco, będąc już wtedy bezpośrednim wykonawcą rozkazów Revana. Kiedy ten, po zakończeniu walk, ogłosił się nowym Mroczym Lordem Sithów i zaatakował Republikę, Saul zdecydował się do niego dołączyć. Zabrał ze sobą swój flagowy okręt – Lewiatana – oraz dużą liczbę żołnierzy, wzmacniając tym samym siły Sithów. Zdradził Revanowi także poufne informacje dotyczące systemu obrony Republiki, oraz – jako dowód lojalności – zbombardował bezbronną planetę republikańską, Telos. Podczas ataku zginęło wiele niewinnych istnień, w tym żona Cartha Onasiego, który walczył po dowództwem Karatha w wojnie z Mandalorianami i uważał go za swego mentora.

Dowiódłszy swej lojalności względem Revana, Karath został mianowany admirałem floty sithańskiej – pozostał nim nawet po upadku Revana. Służył Darthowi Malakowi i wtedy los po raz kolejny zetknął go z jego dawnym podopiecznym, Carthem Onasim, który po wydarzeniach związanych ze swoją rodzinną planetą, poprzysiągł zemstę Saulowi. Jego marzenie się spełniło, gdy okręt flagowy Karatha przechwycił mały statek pilotowany przez Onasiego – „Ebon Hawka”. Na pokładzie statku znajdował się również nieświadomy swojej prawdziwej tożsamości Revan. Admirał poddał pojmanych Cartha, Revana i Bastilę, podróżująca z nimi Jedi, torturom. Jednakże, dzięki akcji ratunkowej jednego z ich pozostałych towarzyszy, więźniom udało się uciec z celi i przedostać się na mostek Lewiatana. Rozpętała się walka, w której Karath został śmiertelnie raniony. Na chwilę przed śmiercią Saul wyjawił nieświadomemu Carthowi tajemnicę o prawdziwej tożsamości Revana.

Karath był pierwszym tak wysokiej rangi oficerem zdradzającym Republikę. Pozostawił po sobie w szeregach jej armii wielu wychowanków, w tym i znakomitego pilota Cartha Onasi, ale też i wielu pociągnął za sobą. Jego zdrada była tym boleśniejsza, że stał również za opracowaniem republikańskiej doktryny militarnej, taktyki i programów szkoleń, a samo nazwisko, otaczający je nimb legendy, działało paraliżująco na wielu oficerów mających nieszczęście walczyć przeciwko.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Star Wars: Knights of the Old Republic – odcinki 8, 14, 15, 17, 18-21, 31, 34, 35 i 49, oryginalnie opublikowane w latach 2006-2010.
  2. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.