nyaxIrek Ismaren był synem Rogandy Ismaren i Sarceva Questa, choć jego matka głosiła, że ojcem miał być sam Imperator Palpatine. Wrażliwy na Moc chłopak był szkolony przez Rogandę, posiadał również rzadką umiejętność manipulacji maszynami, spotęgowaną dodatkowo przez wszczepiony implant, był także kształcony w dziedzinach dotyczących droidów. Jako nastolatek posiadał kompletną, niemal uniwersytecką wiedzę na ten temat.

Gdy Irek miał czternaście lat, Belsavis, na której ukrywał się wraz z matką, została odwiedzona przez Leię Organę Solo, która natychmiast rozpoznała dawną konkubinę Imperatora. Zdesperowana Roganda uwięziła Leię, jednak jej dalsze plany, by za pomocą kontrolowanego przez Irka statku “Oko Palpatine’a” przejąć planetę i zawładnąć nią niejako w zastępstwie Palpatine’a, spaliły się na panewce. Wraz z synem zdołała jednak opuścić Belsavis i dotrzeć na Coruscant. W stolicy wykorzystała swoje dawne kontakty i wprowadziła dalsze modyfikacje do ciała syna: zwiększyła możliwości chipa w jego mózgu, przyspieszyła jego wzrost, aż osiągnął wysokość trzech metrów i doprowadziła do zaimplantowania mieczy świetlnych w kolanach, nadgarstkach i łokciach chłopca.

Lord Cronal, wynajęty przez kobietę do dalszego kształcenia Ireka w ścieżkach Ciemnej Strony, szkolił go do czasu, kiedy Ismaren stracił panowanie nad sobą i zaczął z nim walczyć. Nie miał najmniejszych szans w starciu z nauczycielem, który zakończył pojedynek, ugodziwszy swego ucznia w głowę. Mimo poważnych obrażeń Irek nie zmarł, choć stracił umiejętność porozumiewania się i doznał całkowitej amnezji. Jego umiejętności w posługiwaniu się Mocą pozostały jednak bez zmian.

Umieszczony przez Rogandę w stanie zbliżonym do śpiączki, Irek przetrwał, lecz w międzyczasie Coruscant zostało zdobyte przez Yuuzhan Vongów. Przebudzony Irek zabił swą matkę, nie miał najmniejszego pojęcia o tym, co się stało, nie potrafił się z nikim porozumieć, w dodatku jego wygląd przerażał dokładnie każdego – kojarzył się również z demonem, Lordem Nyaxem z korelliańskiej legendy. Korelacje imienia wychwycone z przerażonych umysłów odpowiadały mu tak bardzo, że przybrał to imię jako swoje. Używając kontroli umysłów, traktował nieliczne ocalałe z podboju planety istoty jako przynęty na Yuuzhan, na których polował.

Gdy odkrył starą Świątynię Jedi, zwabiony jej potęgą w Mocy, próbował dostać się do środka, również przy pomocy starego droida budowlanego. Wtedy również przebywający na Corusant Luke Skywalker, Mara Jade i Tahiri Veila odkryli jego obecność i rozpoczęli z nim walkę. Nyax jednak zdołał wówczas wedrzeć się do Świątyni i wykorzystując Moc w niej zawartą, zwiększył swoje możliwości tak, że mógł posługiwać się olbrzymimi odłamkami gruzu do walki z przeciwnikami.

Zwabieni niesamowitą energią uwolnioną przez Nyaxa Yuuzhanie rozpoczęli atak na Świątynię, nieświadomie wspierając trio Jedi w walce z Mrocznym Jedi. Nyax, sięgając do źródła potęgi w Świątyni, zdołał zbombardować atakujących, używając gruzu i zrujnowanych ścian świątyni, jednak nie zniszczył wszystkich. Odpowiedzią na jego atak była salwa ognia plazmowego, zmuszająca Ireka do skoncentrowania się tylko i wyłącznie na obronie.

Mimo że Luke Skywalker był przekonany, iż w wyniku tego nierównego pojedynku Nyax zginął, domniemany syn Imperatora zdołał umknąć, jednak nic nie wiadomo o jego dalszym losie.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Dzieci Jedi – książka autorstwa Barbary Hambly, oryginalnie opublikowana w 1995 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 1997 r. przez wydawnictwo Amber.
  2. Twierdza Rebelii – autorstwa Aarona Allstona, oryginalnie opublikowana w 2002 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.