emorenKylo Ren – syn Leii Organy oraz Hana Solo, urodzony jako Ben, został wysłany do Akademii Jedi na szkolenie u Luke’a Skywalkera. Głęboko zainteresowany losami swojego dziadka – Dartha Vadera. Kiedy znajdował się w Akademii przeszedł na Ciemna Stronę Mocy dzięki Najwyższemu Wodzowi Nowego Porządku, Snoke’owi. Po przyjęciu imienia Kylo odszedł z Zakonu prowadzonego przez Skywalkera, doprowadzając do śmierci wszystkich wyszkolonych przez jego wuja Jedi.

Został członkiem Najwyższego Porządku, służąc Najwyższemu Wodzowi Snoke’owi. Na pewnym etapie swojego życia dołączył do Zakonu Rycerzy Ren, od nazwy tej organizacji przyjął przydomek Ren.

Około 30 lat po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci Ren odkrył, że buntownicy przeciw Najwyższemu Porządkowi – Ruch Oporu – szukają mapy prowadzącej do jego byłego mistrza – Luke’a Skywalkera. W poszukiwaniu fragmentu mapy udał się na pustynną planetę Jakku i tam schwytał członka Ruchu Oporu – pilota Poe Damerona. Ren torturami wydobył z umysłu pilota informacje o mapie, jednak ten niebawem zbiegł przy pomocy szturmowca FN-2187, który zdradził Najwyższy Porządek i dołączył do Ruchu Oporu. Zdrada szturmowca posłużyła Renowi jako kolejny argument w jego utarczkach słownych z dowódcą armii Najwyższego Porządku – generalem Huxem.

Szukając ukrywającego mapę droida BB-8, Ren poprowadził siły Najwyższego Porządku do rajdu na piracką przystań na planecie Takodana. Tam jego uwagę zwróciła Rey – zbieraczka złomu, która pomagała droidowi i FN-2187 w ucieczce przed Najwyższym Porządkiem. Kylo Ren zorientował się, że Rey widziała mapę i postanowił wykraść tę wiedzę z jej myśli. W tym celu bez wysiłku sparaliżował ją Mocą, a następnie zabrał ją do fortecy Najwyższego Porządku – bazy Starkiller.

Później, podczas ataku Ruchu Oporu na Bazę Starkiller, Kylo spotkał swojego ojca, Hana Solo. Ten próbował przekonać syna, by wrócił do rodziny. Kylo nie dał się zwieść i zabił przemytnika przebijając mu serce mieczem świetlnym, został jednak raniony przez strzał, który oddał Chewbacca. Po wysadzeniu części kompleksu Ren udał się w pościg za uciekającymi Rey i Finnem. Najpierw pokonał Finna, który używał miecza świetlnego dziadka Kylo – Dartha Vadera. Rycerz pokonał i ciężko ranił zdradzieckiego szturmowca, jednak sam został ranny w ramię. Rey również walczyła z Kylo, mimo tego, że była niewyszkolona w pojedynkach zdołała wygrać dzięki niespodziewanemu użyciu Mocy. Rycerz został raniony w twarz, jednak zanim Rey zdołała go zabić ziemia rozstąpiła się między nimi ze względu na zniszczenie Bazy Starkiller przez Ruch Oporu, a rebelianci uciekli Sokołem przy pomocy Chewbacci.

Sam Ren uratowany został na polecenie Najwyższego Wodza Snoke’a przez generała Huxa.

Nazywany przez Snoke’a Mistrzem Zakonu Ren, ten potężny użytkownik Mocy bez trudu wykradał myśli innych, czy też wywoływał w ich ciałach sztuczny ból. Zdolny był też do paraliżowania istot żywych samą wolą, a także pokrewnej umiejętności – zatrzymywania pocisków blasterowych w locie.

Kylo Ren był bardzo zainteresowany dziejami swojego dziadka – Dartha Vadera, którego pamięć jako Lorda Sithów czcił. Chcąc się do niego upodobnić również nosił maskę, jednak w przeciwieństwie do swojego przodka nie potrzebował jej by pozostać przy życiu. Stawiał się na pozycji osoby, która ma dokończyć dzieło Dartha Vadera (jego słowa: “I will finish, what you started”). Był również porywczy i łatwo tracił panowanie nad sobą.

Pomimo swojego oddania i lojalności wobec Nowego Porządku był rozdarty wewnętrznym konfliktem objawiającym się pociągiem do powrotu na Jasną Stronę co było widać podczas rozmowy z jego ojcem w bazie Starkiller. Oparł się jednak pokusie i pozostał wierny naukom Najwyższego Wodza. Wydaje się jednak, że skłonny był do działania wbrew interesom Wodza Snoke’a, gdyż bardziej zależało mu na odnalezieniu Luke’a Skywalkera, niż, jak Snoke’owi, na zniszczeniu wiedzy o tym jak odnaleźć Mistrza Jedi.