jango fett

 

Jango Fett – najprawdopodobniej był potomkiem Casusa Fetta, prawej ręki Mandalore’a Ostatecznego. Urodził się na Concord Dawn, planecie dającej schronienie Mandalorianom. Chociaż jego rodzice byli farmerami, kiedy nadeszła taka potrzeba, ojciec Fetta wziął na siebie również inne obowiązki. Jako młody chłopak Jango został mimowolnie uwikłany w konflikt pomiędzy dwoma mandaloriańskimi przywódcami – Jasterem Mereelem i Vizslą, przywódcą buntowniczej grupy zwanej Watahą Śmierci.

Fettowie oferowali schronienie siłom Mereela, za co zginęli z rąk ludzi Vizsli. Jango został wtedy przygarnięty przez oddział Mandalorian Mereela i postanowił pomścić śmierć rodziców. Wskazał Jasterowi miejsce pobytu Vizsli, po czym wziął czynnie udział w walce, zabijając kilkunastu wrogów. Niestety, nie zdołał dosięgnąć Vizsli, gdyż ten zbiegł z pola walki.

Mandaloriańska Wojna Domowa trwała przez wiele lat, podczas których Fett stał się jednym z najlepszych oficerów Jastera. Podczas bitwy na Korda 6 wojownik o imieniu Montross zdradził Mandalorian, zabił Jastera i przyłączył się do Watahy Śmierci. Jango odnalazł zbroję swego byłego przywódcy i został wybrany kolejnym Mandalore’em.

Niestety, podczas bitwy na Galidraan siły Jango Fetta zostały doszczętnie rozbite przez oddział Jedi dowodzony przez Mistrza Dooku. Jedi zaangażowali się w konflikt, ponieważ Vizsla przekonał Radę, że to właśnie siły dowodzone przez Mandalore’a są zbrodniczymi najeźdźcami i należy ich powstrzymać.

Jedynym, który przeżył tę masakrę, był Jango Fett, który gołymi rękami zabił kilku Jedi. Został oddany w ręce gubernatora Gildraanu, a ten sprzedał go do niewoli. Jango szybko uciekł, po czym wytropił Vizslę na Corelli. Zdrajca nie miał szans wobec rozwścieczonego wojownika i zginął wraz ze swymi przybocznymi, choć Fett przypłacił to poważnymi ranami.

Nadludzkim wysiłkiem zdołał dotrzeć do najbliższego portu i rozpocząć leczenie. Pozbawiony celu życia oraz towarzyszy, ostatni Mandalorianin miał tylko jedno – spore długi. Po odzyskaniu sił rozpoczął nowe życie i został łowcą nagród, korzystając ze zdobytych na przeciwnikach z Watahy Śmierci broni, pojazdów i opancerzenia. Jego własna zbroja Mandalore’a stała się jego znakiem rozpoznawczym.

Krótko po bitwie o Naboo Jango otrzymał nietypowe zlecenie od mężczyzny nazywającego siebie Tyranusem. Ten zlecił mu zabójstwo Komari Vosy, jednej z Jedi uczestniczącej w bitwie o Galidraan. Zadanie było swoistego rodzaju testem dla Janga, a gdy wywiązał się z niego bez zastrzeżeń, Tyranus, który okazał się tym samym Mistrzem Dooku, który dowodził siłami Jedi na Gildraanie, rozpoczął z nim dalszą współpracę.

Jango miał przekazać swoje DNA Kaminoanom, gatunkowi specjalizującemu się w klonowaniu. Kaminoanie wierzyli, że będą tworzyć armię dla Republiki, jednakże Tyranus musiał powiedzieć Fettowi prawdę, by ten się w ogóle zgodził pracować dla człowieka odpowiedzialnego za zdziesiątkowanie Mandalorian. Klony miały zostać zabójcami Jedi. W zamian za to Jango otrzymał sporą sumę pieniędzy oraz jednego niezmodyfikowanego klona, w którym upatrywał swego syna i następcę.

Następne kilka lat Jango spędził na Kamino, intensywnie szkoląc swego syna Bobę, realizując kolejne zlecenia, a także pomagając ułożyć efektywne szkolenie klonów. Elitarnych żołnierzy ARC trenował nawet osobiście. W szkoleniu pomagała mu grupka ocalałych Mandalorian, którzy nazwali siebie Cuy’val Dar – „ci, którzy nie istnieją”. W ten sposób ideały i kultura Mandalorian przetrwały, zaszczepione armii klonów.

Niestety, nagle sprawy nabrały tempa. Jango odebrał nowy statek, Slave I, po czym zajął się wyszukiwaniem dla Dooku potencjalnych współpracowników. Odegrał istotną rolę w rozpętaniu Wojny Klonów, wykorzystując osobę Zam Wessel, konkurencyjnej łowczyni nagród. Po nieudanej próbie zabójstwa Padme Amidali Jango zgodnie z rozkazem zabił Zam, używając łatwo identyfikowalnej broni. Dzięki temu Jedi szybko wpadli na trop Kamino, a następnie samego Janga.

Wyprawa Obi-Wana Kenobiego, zlecona przez Radę Jedi, zakończyła się spektakularnym pojedynkiem na Kamino. Fettowi wraz z synem udało się uciec, nie mieli jednak świadomości, że nie zdołali zniszczyć statku śledzącego ich Jedi. To doprowadziło do pierwszej bitwy Wojen Klonów, którą zapoczątkowała nieudana egzekucja Kenobiego i jego padawana, a także senator Amidali na planecie Geonosis.

Klony Janga spisały się wręcz wyśmienicie, jednak ich pierwowzór poniósł śmierć z ręki Mace’a Windu. Jego pancerz i statek zostały przejęte przez Bobę, który w przyszłości stał się nieodrodnym synem i godnym następcą Mandalore’a.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Ścieżka wojownika – komiks oryginalnie opublikowany w 2003 r., przetłumaczony na j. polski i wydany przez wydawnictwo Egmont w magazynie „Star Wars komiks” nr 2/2008.
  2. Jango Fett – komiks oryginalnie opublikowany w 2002, przetłumaczony na j. polski i wydany w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
  3. Jango Fett: łowy – komiks opublikowany oryginalnie w 2002 r., przetłumaczony na j. polski i wydany przez wydawnictwo Egmont w magazynie „Star Wars komiks” nr 3/2009.
  4. Star Wars: Bounty Hunter – gra komputerowa stworzona przez LucasArts w 2002 r.
  5. Atak klonów – film, książka, komiks.