Generał Grievous

Biografie, Zwolennicy Sithów

„So noble. So brave. Unfortunate that your order abandoned you. Think of the warriors you might have become… had you lived.”

greviousChoć powszechnie znany jest jako General Grievous, urodził się on na planecie Kalee jako Qymaen jai Sheelal, przedstawiciel rasy Kaleesh. Od stuleci Kaleesh byli w stanie wojny z wyżej rozwiniętym technologicznie gatunkiem agresywnych insektów Yam’rii, które uważały Kaleesh za niewolników.

Sheelal urodził się w świecie targanym nieprzerwanymi konfliktami, dorastając w poczuciu nienawiści do wroga. Jego ojciec nauczył go posługiwania się bronią, a młody Sheelal okazał się znakomitym strzelcem. W wieku 8 lat był już doborowym snajperem, mając ponad 40 zabitych wrogów na swym koncie. Gdy miał 22 lata, zabił ich już tak wielu, że jego własny lud okrzyknął go półbogiem.

Najbliższą towarzyszką Sheelala była wojowniczka, Ronderu lij Kummar. Ich relacje nie są pewne. Niektórzy twierdzili że Kummar jest odnalezioną siostrą Sheelala, inni że jego kochanką.

Niezależnie od tego, parę szybko zaczęto uważać za tych, którzy poprowadzą swój lud do walki. Razem byli niepokonani, jednakże podczas jednej z bitew na plaży Kalee zostali rozdzieleni, a Kummar zginęła. Jej zwłoki zostały porwane przez morskie fale, nim Sheelal zdążył je zabrać. Po tym wydarzeniu popadł w głęboką depresję, porzucił rodzinne strony i wyruszył na oddalona wyspę. Próbował wielu sposobów, by stłumić swój żal, jednak w końcu zdał sobie sprawę, że jego przeznaczeniem jest opłakiwać śmierć Kummar przez resztę dni. Porzucił swą starą tożsamość i życie, stając się Greviousem…

grevious2Po powrocie Grevious zebrał wokół siebie grupę najlepszych i najzacieklejszych wojowników, tworząc oddział zwany Izvoshra. Pod jego dowództwem udało się wyprzeć wroga z Kalee. Jednak to było dla niego za mało. Gorycz i gniew pchnęły go do ataku na rodzinny świat nieprzyjaciela. Niszcząc gniazda insektów Grevious zapewnił sobie absolutny tryumf. Tak było do momentu, gdy Yam’rii zwrócili się o pomoc do Republiki…

Rycerze Jedi stanęli po stronie insektów, nałożyli embarga i blokady handlowe na Kalee, przez co wielu ziomków Greviousa cierpiało głód i nędzę. Sytuację odmieniła oferta San Hilla, szefa bankowej korporacji. W zamian za służbę generała jako dowódcy armii droidów, udzielił Kaleeshom ogromnych kredytów. Choć Grevious wiedział, że transakcja ta jest ryzykowna, przystał na nią, biorąc pod uwagę nędzę swojego ludu. Jednak praca z droidami była dla niego mecząca. Uważał je za pozbawione inteligencji i woli, dlatego za zgodą Hrabiego Dooku zaprojektowano MagnaGuadianów, którzy poprzez obserwację Greviousa uczyli się jego ruchów, zachowań oraz stylu walki.

Gdy wrogowie zbezcześcili miejsce pochówku Kaleeshów, a Republika w żaden sposób nie zareagowała, Grevious uznał, że miarka się przebrała. Zerwał kontrakt z San Hillem, co oczywiście nie mogło się pracodawcy podobać. Uknuto plan mający przywiązać wojownika do konfederatów raz na zawsze. Spisek został obmyślony przez Hrabiego Dooku, Dartha Sidiousa i Arcyksięcia Geonosian.

Grevious wraz z swoim doborowym oddziałem został zaskoczony na statku Martyr. Cała załoga statku zginęła, on sam doznał bardzo poważnych obrażeń. Wtedy właśnie Dooku zaszczepił w jego umyśle przeświadczenie, iż to Jedi stoją za zamachem. Ciało Greviousa przygotowano do eksperymentu, podczas gdy Hrabia udał się na swą rodzinną planetę, by dostarczyć coś, co jego zdaniem mogło wzmocnić nowopowstającą hybrydę.

grevious3Obrażenie Greviousa były poważne, jednak nie na tyle, by zrobić z nim to, co planowali dla niego spiskowcy. Wtedy zniszczono prawie wszystko, co zostało z jego dawnego ciała. Generał zgodził się na zmianę swojej postaci, pod warunkiem, że mózg pozostanie nienaruszony. Obietnica ta jednak nie została dotrzymana, jako że część wspomnień zostało usuniętych, dodano nowe oraz zmodyfikowano ośrodki agresji. Dooku dostarczył zamrożoną krew mistrza Jedi Sifo-Dyasa, aby podtrzymać Greviousa przy życiu w czasie operacji, jak również w czasie transportu na Geonosis. Tamtejsi naukowcy przenieśli wewnętrzne organy, mózg oraz oczy generała do pozostałości po droidzie bojowym Krath. Oczy zostały zmodyfikowane, aby wyostrzyć wzrok oraz by były odporne na kosmiczną próżnię. Midichloriany zawarte we krwi pomogły Greviousowi przeżyć, jednakże nie uczyniły go wrażliwym na Moc. Mimo to eksperyment został uznany za wielki sukces. Ta sama technologia miała zostać później wykorzystana przy przemianie Anakina Skywalkera w Dartha Vadera. Grevious został oddany pod komendę Hrabiemu Dooku. Sam Dooku mianował cyborga głównodowodzącym armii droidów oraz ofiarował mu pierwszy miecz świetlny. Początkowo generał sprzeciwiał się nowej roli, niszcząc droidy i utrzymując, że nie jest jednym z nich. Z czasem jednak jedyną formą oporu stało się noszenie płaszcza i maski, podobnych do kaleeshiańskich. Sam Grevious uznał Dooku i Dartha Sidiousa za swych seniorów i był im niezwykle oddany.

Grevious sprawdził się podczas bitwy o Geonosis, kiedy eskortował przywódców separatystów przez Katakumby. Pokonał wielu Jedi i klonów, tak iż nikt nie mógł opowiedzieć o jego istnieniu. Dooku był pod wrażeniem umiejętności swego nowego podwładnego, zaczął więc szkolić go w walce na miecze świetlne. Grevious opanował bardzo szybko siedem stylów walki używanych przez Jedi , a nawet wyróżniał się spośród wszystkich adeptów Hrabiego.

Po bitwie na Hypori świat dowiedział się o istnieniu Greviousa. Tam pokonał siedmiu rycerzy Jedi, między innymi członków Rady Ki-Adi-Mundi i Shaak Ti. Tych dwoje oraz Aayla Secura i K’Kruhk byli jedynymi, którzy przetrwali. Sześć miesięcy po bitwie na Geonosis Dooku przetestował Generała aranżując pojedynek przeciwko Asajj Ventress i Durge’owi. Grievous pokonał obydwoje, dowodząc że jest godzien swego miana i pozycji. Wkrótce cała republika drżała przed brutalnością Generała, który został okrzyknięty „Pogromcą Rycerzy”.

Miesiąc później Grevious wprowadził w życie nowy plan. Setki planet poddało się separatystom, w tym główny system Duro. Zbombardowano planetę Humbarine, jednego z założycieli Republiki. Trzy lata Grevious prowadził separatystów do zwycięstw na wielu światach oraz walczył i zabił wielu rycerzy Jedi, między innymi członkinię Rady Adi Gallię. Grievous zmierzył się także z młodym Bobą Fettem, prawie go zabijając. Fett przeżył tylko dlatego, iż markował własną śmierć.

grevious4Pod koniec wojny Grevious wraz z flotą zaatakował stolicę Republiki, Coruscant, używając kanałów przestrzennych wskazanych przez Dartha Sidiousa. Po pojedynku z Macem Windu dotarł do bunkra Kanclerza. Generał zabił czterech Jedi, strażników, większość klonów, po czym porwał Kanclerza. Wtedy właśnie Mace Windu zgniótł przedni pancerz Greviousa, trwale uszkadzając organy Generała, co spowodowało jego problemy oddechowe. Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi wdarli się na flagowy okręt generała, zabili Dartha Tyranusa oraz oswobodzili Kanclerza. Jednakże misja ratunkowa była pułapką. Jedi i Kanclerz zostali schwytani i postawieni przed obliczem Greviousa. Gdy w wyniku działań R2-D2, Anakina i Obi-Wana szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na ich stronę, Grevious postanowił zabić wszystkich. Rozhermetyzował statek, a następnie ewakuował się w kapsule ratunkowej.

Po porażce Generał ukrył się na Utapau, gdzie przebywała również Rada Separatystów. Po śmierci Dooku to on został głównym dowódcą separatystów. Przeniósł Radę na wulkaniczną planetę Mustafar, podczas gdy sam pozostał na miejscu, oczekując na przybycie Kenobiego, o czym uprzedził go Darth Sidious. Gdy Jedi zjawił się, Grevious był zadowolony, że może stanąć naprzeciw takiego wroga. Jednak walka nie przebiegała pomyślnie dla Generała, niemal natychmiast stracił dwa ramiona. W międzyczasie klony rozpoczęły inwazję na planetę, wypierając siły separatystów. Do drugiej konfrontacji doszło po pościgu, który zakończył się na prywatnym lądowisku Generała. Grevious udowodnił wtedy, iż jest lepszym szermierzem niż Kenobi, jednakże tamten zdołał odchylić jedną z osłon piersiowych cyborga. Jedi uratował się tylko dlatego, że zdołał schwycić blaster i oddać kilka strzałów prosto w odsłonięte organy swego przeciwnika.

Zgodnie z rozkazami klony zreperowały ciało Greviousa i przeniosły je do jednego z ukrytych magazynów na Utapau. Miało tam przeleżeć wiele lat, zbierając kurz, aż znakomity konstruktor Nycolai Kinesworthy użył go przy swoim Projekcie N-K , mającym na celu stworzenie superdroida N-K Necrosis. N-K Necrosis przebywał na Kashyyku, aczkolwiek wkrótce został zniszczony przez anonimową grupę sabotażystów. Wszystko, co było cenne, zostało ukradzione. Maska skończyła na „Niewidzialnym Targu”, gdzie została kupiona przez wysokiego admirała Imperium, podobno był nim sam Thrawn.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. The eyes of the Revolution – komiks opublikowany oryginalnie w tomie „Visionaries” w 2005 r.
  2. Wojny klonów – seriale animowane z lat 2003-2005 i 2008-2009 r., a także film pełnometrażowy z 2008 r.
  3. Seria komiksów Star Wars: General Grevious – oryginalnie opublikowana w 2005 r.
  4. Seria komiksowa Obsesja – oryginalnie opublikowana w latach 2004-2005 r. przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Mandragora.
  5. Labirynt zła – powieść autorstwa Jamesa Luceno, oryginalnie opublikowana w 2005 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
  6. Zemsta Sithów – film, książka, komiks.
  7. Star Wars: Galaxies – gra MMORPG stworzona przez Sony Online, opublikowana oryginalnie w 2003 r.