Gav Daragon urodził się w 5020 BBY na Empress Teta, w okresie kształtowania się Imperium Tety. Od najmłodszych lat wraz ze swą siostrą Jori wykazywał wrażliwość na Moc, jednak oboje zrezygnowali ze żmudnego i trudnego treningu na rzecz niebezpiecznego zajęcia, jakim było odkrywanie nowych szlaków nadprzestrzennych. Podróżując podarowanym im statkiem, „Starbreakerem 12”, wprowadzali na ślepo koordynaty nadprzestrzenne, mając nadzieję, iż znajdzą nowe i bezpieczne trasy. Jednak jedyny odnaleziony tunel okazał się na tyle niebezpieczny, że śmiałek, który odważył się go użyć, stracił okręt.

Zdesperowani Gav i Jori postanowili spróbować raz jeszcze, co doprowadziło ich do od dawna zapomnianej przestrzeni Imperium Sith. Nie mając pojęcia, co im grozi, próbowali nawiązać stosunki dyplomatyczno-handlowe z mieszkańcami Korribanu, ci jednak nie mieli zamiaru przygarniać przybyszów i Gav wraz z siostrą stali się więźniami. Młody Daragon został później głównym atutem w planie nowego Mrocznego Lorda Sith Nagi Sadowa, mającym na celu podbicie Republiki. Nie było to jednak zgodne z wolą Rady Lordów, która skazała Gava na śmierć. Nie mogąc jej na to pozwolić, Naga Sadow uprowadził Daragonów z celi i przeniósł do swojej tajnej twierdzy na księżycu Khar Shian.

Tam Mroczny Lord odseparował Gava od siostry, a następnie wykradł z Korribanu „Starbreakera 12”. Czując potencjał Mocy w młodzieńcu, zaczął jego powolne szkolenie. Cały czas jednak konsekwentnie realizował swój plan, a w efekcie doprowadził do wybuchu walki, podczas której tak manipulował wydarzeniami, że Jori, zostawiając brata, uciekła na pokładzie swego statku z powrotem do przestrzeni Republiki, tym samym nieświadomie wskazując Sithom drogę ku Republice. Sadow tymczasem zgromadził odpowiednie siły, by ją zaatakować.

Mianowany dowódcą wojsk Sadowa Gav kierował atakiem na Koros Major. Podczas walki wyczuł na powierzchni planety swoją siostrę i w towarzystwie Massassich rozpoczął jej poszukiwania. W tym celu udał się do warsztatu swego przyjaciela, Hutta Aarrby, jednak gdy ten zaczął mu się odgrażać, jeden z wojowników przebił go włócznią. Wtedy Jori zabiła wszystkich Massassich, a Gav, targany wyrzutami sumienia, postanowił zdradzić Mrocznego Lorda.

Strzelając do okrętu Nagi Sadowa osłabił jego koncentrację, gdy ten przebywał w komorze medytacyjnej. Lord zaprosił go wówczas na rozmowę na pokładzie swojego okrętu, co jednak okazało się sprytnym wybiegiem, mającym na celu ukaranie byłego ucznia. Mszcząc się na nim, Sadow wysłał impuls elektromagnetyczny do samego jądra gwiazdy Primus Goluud, w pobliżu której znajdował się właśnie statek Gava. To pozbawiło gwiazdę stabilności, a w rezultacie doprowadziło do wybuchu niszczącego cały układ, w tym nieszczęsnego młodego Daragona.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Opowieści Jedi: Złoty Wiek Sith – komiks oryginalnie opublikowany w latach 1996-1997, przetłumaczony na j. polski i wydany w 2000 r. przez wydawnictwo Egmont.
  2. Opowieści Jedi: Upadek Imperium Sith – komiks oryginalnie opublikowany w 1997 r., przetłumaczony na j. polski i wydany w 2001 r. przez wydawnictwo Egmont.