„Thanks to you, the weakling Jedi who scorned me shall soon be erased from history, replaced by a new race of warriors; strong warriors, warriors who know that the Force is not a shield to protect the useless… but is, in reality, a weapon… to empower the worthy!”

 

desannDesann był Mistrzem Mrocznych Jedi wywodzącym się z gatunku Chistori. Na jego rodzinnej planecie Moc była zjawiskiem niezwykle rzadkim, dlatego był zmuszony żyć w odosobnieniu i samotności.

Jako uczeń Luke’a Skywalkera w Praxeum Jedi na Yavinie IV wyróżniał się spośród innych wyjątkową siłą i biegłością w władaniu Mocą. Podczas jednego z pojedynków w Akademii zabił Haveta Storma uznając słusznie, iż jest za słaby żeby zostać Jedi, za co został karnie wydalony z Praxeum.

Chcąc zemścić się na Jedi, Desann sprzymierzył się z admirałem Galakiem Fyyarem. Admirał zabrał Desanna do swojego prawdziwego przywódcy, imperialnego Lorda Hethrira, jednego z uczniów Lorda Sith Dartha Vadera. Hethrir dał Desannowi za zadanie wyszkolić kilku członków Imperialnej Młodzieży, którzy byli wrażliwi na Moc i oddani Odrodzonemu Imperium. Desann wziął jedną z nich, Tavion Axmis, na uczennicę, a następnie wraz z nią wyruszył do Doliny Jedi na planecie Ruusan.

Oprócz szkolenia uczniów, Desann eksperymentował z pozbawionymi wrażliwości na Moc zwolennikami używając kryształów z planety Artus i alchemicznych tajników Sithów. Dzięki tym próbom umiał wykorzystać zgromadzoną na Ruusan Moc oraz wspomniane kryształy do obdarzenia wielu członków Imperialnej Młodzieży sztucznymi zdolnościami wpływania na Moc. W ten sposób stworzył oddziały Mrocznych Jedi, tak zwanych Odrodzonych, którzy wraz z wsparciem technicznym admirała Fyyara mieli zniszczyć Nową Republikę. Proces ten udało się zastosować nawet dla pewnej ilości szturmowców, którzy, opancerzeni teraz w cortosisowe zbroje, nazwani zostali szturmowcami cienia.

Niestety przez cały czas trwania projektu, Desann musiał borykać się z próbującymi poznać i pokrzyżować jego plany agentami Nowej Republiki. Szczególnie kłopotliwy był początkujący Jedi, Kyle Katarn. Choć początkowo nie stanowił wyzwania dla Mistrza Mrocznych Jedi, zdołał naprowadzić na jego ślad Luke’a Skywalkera, a lokalizację Doliny Jedi dostarczyć Nowej Republice. Sam Katarn z każdym starciem okazywał się groźniejszym przeciwnikiem.

Wygnane przez Eskadrę Łotrów z Doliny Jedi, siły Odrodzonego Imperium rozpoczęły w odwecie desant na Yavin IV. Po pewnym czasie flagowy okręt Imperium, ”Doomgiver”, został zniszczony przez siły Republiki, a Galak Fyyar zabity w pojedynku z Kyle’em Katarnem. Jednak oddziały Imperium i Mrocznych Jedi dowodzonych przez Desanna zdołały dostać się do Akademii Jedi.

Podczas gdy Odrodzeni plądrowali Praxeum, Desann wkroczył do podziemi Wielkiej Świątyni, aby dokonać rytuału mającego zwiększyć jego moc. Z powodu niekompetencji podwładnych Chistoriego dostał się tam także Kyle Katarn, który zabił Mistrza Mrocznych Jedi w pojedynku, mimo, że temu wcześniej udało się pozyskać zgromadzoną w świątyni Moc.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Star Wars: Jedi Knight: Jedi Outcast – gra komputerowa stworzona przez Raven Software w 2002 r.