“We kill because it’s just.”

 

darovitDarovit, znany jako Tomcat – był kuzynem Rain, późniejszej Darth Zannnah. Zgodnie z panującym na jego planecie zwyczajem nie używał prawdziwego nazwiska. Podobnie jak u całej jego rodziny, Moc była w nim silna. Przyciągnęło to uwagę zwiadowcy Jedi, Torra Snapita. Ów Jedi postanowił zabrać całą trójkę i zacząć ich szkolenie, lecz w międzyczasie wybuchła Bitwa o Ruusan, gdzie zostali odwołani wszyscy dostępni Jedi.

Chcąc nie chcąc, Torr zabrał tam chłopca, lecz zanim udało im się wylądować, zostali zestrzeleni. Tomcat, coraz bardziej rozczarowany Jedi, którzy nie chcieli dopasować się do jego wyobrażeń zaczął coraz silniej skłaniać się ku Ciemnej Stronie.

Najpierw zabrał miecz świetlny rannego po ataku mistrza, pozwalając mu umrzeć, zaś gdy jego marzenia o zostaniu Jedi podobnym do jego wyobrażeń ostatecznie się rozwiały, przeszedł na stronę Sithów zabijając generała Charny’ego. Po tym jak odrzucił swoje fałszywe imię, jego nową nauczycielką została Githany, ale wkrótce Kaan zdetonował swoją bombę.

Wśród pozostałych przy życiu na powierzchni planety znalazły się jednak osoby, które miały wywrzeć duży wpływ na przyszłość Darovita – Darth Bane i jego uczennica, Rain. Lord Sithów planował usunąć chłopca, który mógłby stanowić dla niego pewne zagrożenie, jednak Rain, okaleczając kuzyna, ocaliła mu tym samym życie. Kiedy Sithowie odeszli, chłopak postanowił wieść żywot pustelnika wśród przedstawicieli miejscowej inteligentnej rasy.

Oni przekazali mu swoją wiedzę o lokalnych ziołach leczniczych, którą wykorzystywał, by nieść pomoc ludziom zamieszkującym planetę. Nazywany przez nich “Leczącym Pustelnikiem”, po wielu latach wędrówki zamieszkał w prostej leśnej chacie.

Gdy sześć lat później Jedi rozpoczęli budowę pomnika ku czci poległych na Ruusan, rozgniewany Darovit próbował sabotować konstrukcję, został jednak schwytany przez Johuna Othone. Jedi przekonał go, by przekazał Radzie informacje na temat ocalałego Lorda Sithów Dartha Bane’a i jego uczennicy Zannah.

Nieoczekiwanie na Coruscant Darovit spotkał swoją kuzynkę Zannah, która zinfiltrowała archiwa Jedi. Obawiając się odkrycia, dziewczyna zabrała Darovita na Tython, do twierdzy Belii Darzu, gdzie Sithowie starli się w walce ze ścigającymi ich Jedi.

Wraz z kuzynką i jej ciężko rannym mistrzem Darovit udał się później na Ambrię, gdzie przebywał uzdrowiciel Caleb. Gdy ten odmówił ponownego uleczenia Sitha, Darovit zaproponował mu układ: w zamian za wyleczenie Bane’a, Zannah miała wyjawić Jedi swoje istnienie, jak i to, że ona i Bane są Sithami. Zannah początkowo odmówiła, wiedząc, że Darovit chce w ten sposób przekonać ją do porzucenia Ciemnej Strony Mocy, jednak ostatecznie zgodziła się.

Zgodnie z umową, Darth Bane został wyleczony, a Jedi poinformowani o Sithach, jednak tuż przed ich przybyciem Zannah zabiła Caleba, a następnie użyła swoich umiejętności, by wpędzić Darovita w obłęd. Gdy na planetę przybyli Jedi, Darovit, uzbrojony w miecz świetlny Valenthyne Farfalli zaatakował i został przez nich zabity. Jedi uznali, że był to właśnie ów Lord Sith, o którym mówił Caleb, opuścili planetę, pozostawiając na niej ukrytego Bane’a i jego uczennicę.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane. Reguła Dwóch – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2007 r., została przetłumaczona na j. polski i zostanie opublikowana przez wydawnictwo Amber w marcu 2010.
  2. Jedi vs. Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 2001 r.