arden lynArden Lyn była jedną z mistrzyń Teräs Käsi (Żelaznej Pięści), sztuki walki kultywowanej przez starożytną grupę zwącą się „Uczniami Palawa” na Bunduki.

Początki jej historii sięgają odległych czasów Pierwszej Schizmy, kiedy to była kochankiem Xendora, pierwszego Ciemnego Jedi, który otwarcie wypowiedział walkę rycerzom Jedi. Po śmierci partnera przejęła dowodzenie nad jego legionami, co zwróciło na nią większą uwagę Jedi. Zakon, wbrew swojemu oficjalnemu wizerunkowi, postanowił ją zlikwidować szybko i skutecznie, wysłał więc jednego ze swoich członków, żeby zamordował Lyn. Słabość Jedi nie pozwoliła na wygraną w tym starciu – Awdrysta Pina zdołał tylko użyć sekretnej techniki morichro i zahibernować Arden Lyn przed swoją śmiercią z jej rąk. Ten idiotyczny gest rozpaczy na nic się nie zdał, gdyż dzięki potędze Ciemnej Strony Mocy kobieta została przebudzona po Czystce Jedi.

Z trójki Inkwizytorów, którzy ją wybudzili, przeżyło tylko dwóch, z czego jeden ciężko ranny. Podczas tej walki ostatni ocalały Inkwizytor odciął Ardenie prawą rękę, którą następnie zastąpiono cybernetyczną protezą. Taka potęga nie mogła umknąć uwadze Imperatora, który uczynił ją jedną ze swoich Rąk.

Krótko po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci Arden Lyn została pomocnicą Dartha Vadera, który chciał, aby wyeliminowała przywódców Sojuszu i schwytała Luke’a Skywalkera. Temu zadaniu jednak nie podołała.

Dobrze zapowiadająca się kariera Arden została jednak przerwana przez jej własną głupotę, gdyż przystąpiła do spisku Wielkiego Admirała Zaarina. Jej próba porwania Imperatora zakończyła się jednak niepowodzeniem, a sam pomysłodawca przewrotu został zlikwidowany.

Dalsze losy Lyn nie zostały oficjalnie potwierdzone. Wedle niektórych, najbardziej wiarygodnych, przekazów jako niegodna zdrajczyni została wyeliminowana przez Dartha Vadera.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Masters of the Teras Kasi – gra komputerowa stworzona przez Lucasarts w 1997 r.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.
  3. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.