Sometimes anger and hatred are deserved and right. Sometimes things change because of it.”

 

yuthuraMłoda Yuthura była niewolnicą Hutta o imieniu Omeesh i, jak nietrudno się domyślić, była przez niego traktowana odpowiednio do swej pozycji. Obiecała sobie wtedy, że nikt nigdy jej już tak nie potraktuje i obmyśliła plan zabójstwa swego pana. Gdy ugodziła śmiertelnie Hutta wibroostrzem, uciekła, ukrywając się na statku towarowym. Kiedy tylko załoga ją odkryła, porzuciła ją na opuszczonej planetoidzie.

Twi’lekanka przetrwała, co więcej, została uratowana przez znajdującego się w pobliżu Jedi. Kiedy ten odnotował jej potencjał, natychmiast postanowił ją kształcić w drogach Jedi i zabrał do Enklawy na Dantooine, mimo że zwyczaj Jedi raczej nie dopuszczał do uczenia osób starszych niż kilka lat.

Choć była nadzwyczajnie uzdolniona, za wiele było w niej gniewu i nienawiści w stosunku do świata, który pozwalał na zniewalanie rozumnych istot. Uważała, że Jedi są zbyt bierni, nie próbują ulepszyć świata, tylko działają w jego ramach, postanowiła zatem opuścić Zakon w poszukiwaniu siły, która umożliwi jej rozprawienie się z niesprawiedliwością, a zwłaszcza z handlem niewolnikami.

Taką siłą okazali się Sithowie. Wstępując do Akademii na Korribanie, Yuthura wiedziała, że teraz będzie mogła wreszcie stawić czoła zastanemu porządkowi w Galaktyce, co dało jej dodatkową potęgę. Gniew, złość i nienawiść, jaką czuła w stosunku do Jedi, umożliwiły jej szybki awans w szeregach Sithów, wkrótce stała się uczennicą Przełożonego Akademii, Uthara Wynna i jego asystentką, podejmującą również decyzje o przyjęciu danego ochotnika do Akademii.

W chwili przybycia do Akademii Lorda Revana, losy Yuthury stają się niejasne w zależności od wersji legendy, z którą można się zapoznać. Jedna z bardziej popularnych wśród Sithów wersji głosi, że sprzymierzyła się z byłym Mrocznym Lordem w celu zabicia Uthara Wynna. Oboje zabili przełożonego Akademii, jednak upojona własną potęgą Yuthura zwróciła się przeciwko Revanowi. Wedle innej Lord Revan wydał zdradziecką uczennicę jej Mistrzowi. Oczywiście, obie wersje kończą się dla niej fatalnie.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.