Wud Mortull był Rycerzem Jedi, a wcześniej Padawanem Mistrza Pernicara. Pod jego kierunkiem zbudował swój pierwszy miecz świetlny. Był, jak to sam kiedyś przyznał, silnie przywiązany do tej broni o zielonym ostrzu.

Brał udział w Nowych Wojnach Sithów, w trakcie których, w 1018 BBY, w tajemniczych okolicznościach zaginał na jakiś czas. Gdy po ośmiu latach pojawił się znowu na polu bitwy, okazało się, iż stał już wtedy po drugiej stronie- był Sithem. Podczas swojej nieobecności przeszedł na Ciemną Stronę i wstąpił do Bractwa Ciemności.

Podczas jednej z bitew Wud ujrzał swego dawnego Mistrza. Zawołał go, a gdy ten się obejrzał, Mortull rzucił się ku niemu biegiem, z uśmiechem na twarzy i otwartymi ramionami. Mistrz Jedi początkowo nie poznał swego byłego ucznia, nie widział go bowiem od ośmiu lat, a ponadto ów był zakuty w sithyjską zbroję. Gdy już go poznał, ucieszył się na jego widok.

Nagle, bez ostrzeżenia, w prawej ręce byłego Padawana pojawił się miecz świetlny, błysnęło czerwone ostrze. Gdy Sith chciał zabić Pernicara, ten odparł atak, uśmiercając bez wahania swego byłego ucznia.

Wud Mortull zginął ponoć z uśmiechem na twarzy, a jego miecz świetlny został zabrany do badań nad różnicami między bronią Sith a Jedi.