„Jedi! Surrender! You are nothing next to the might of Warb Null!”

 

warb nullWarb Null znany był niegdyś jako Shas Dovos, jeden z najzdolniejszych metalurgów swojej planety, specjalizujący się w konstrukcji pancerzy. Oprócz ukochanej dziedziny rzemiosła miał jednak i inne zainteresowania, a jednym z nich było odkrywanie. Jako że Onderon, gdzie mieszkał Dovos, był od wieków siedzibą cywilizacji, w jego puszczach i pustkowiach można było odnaleźć ruiny i opuszczone miejsca, w których nierzadko odkrywano coś interesującego. Jedna z takich wypraw zaowocowała łupem w postaci starożytnej księgi zapisanej nieznanym językiem. Shas miał wrażenie, że jest tym, który jako jeden z nielicznych może odcyfrować zapisane w niej tajemnice, zabrał ją zatem ze sobą i postanowił odczytać w wolnym czasie. Nie miał pojęcia, iż księga była artefaktem pradawnych Sithów, a on sam, jako wrażliwy na Moc, stał się jej celem.
Z początku powolna i żmudna praca przerodziła się wkrótce w prawdziwą obsesję. Dovos zaniedbał wszystkie swoje inne sprawy i całkowicie oddał się tajemniczym zapiskom. Kiedy uświadomił sobie, że opisują one sposób stworzenia niesamowitego bojowego pancerza, postanowił go skonstruować. Wprawdzie zajęło mu to kilka lat, lecz zdołał ukończyć swoje dzieło i stanął przed trudnym dylematem.

Zbroja była pięknym i niezwykle wartościowym przykładem dawno zaginionego dziedzictwa Sithów i Dovos nie wiedział, czy jest godzien ją nosić. Wątpliwości jednak pomógł mu rozwiać tajemniczy głos, który okazał się być duchem jednego z dawnych Lordów Sith, zamieszkujących księgę. Ujawnił on przed metalurgiem, iż to właśnie on stał za jego fascynacją przeradzającą się w obsesję, iż to on podsycał jego ciekawość i zapewnił wiedzę niezbędną do odszyfrowania pradawnych tajemnic. Jakby wyczuwając obawy swego nowego ucznia, Lord Sithów nie dał mu wiele czasu na zastanowienie się nad konsekwencjami swoich czynów i, używając swych mocy, zespolił opętanego przez siebie Shasa i jego dzieło, powołując tym samym do życia mrocznego wojownika, nazywanego od tamtego czasu Warb Nullem. Niedługo potem Null zbudował również miecz świetlny, dopasowany gabarytowo do swojej zbroi i nauczył się posługiwać nim w mistrzowski sposób.

Po tej przemianie mroczny wojownik oddał się pod rozkazy króla Ommina, małżonka niedawno zmarłej królowej Amanoi, podobnie jak ona będącego magiem Sith. Wykonując jego polecenia, Warb Null przypuścił atak na procesję żałobną pod przywództwem królowej Galii, odprowadzającej szczątki matki na statek, który miał zabrać zarówno jej szczątki, jak i sarkofag Freedona Nadda na jeden z księżyców Onderonu, Dxun. Przedsięwzięcie zostało uwieńczone sukcesem, a już niedługo Null mógł się ponownie wykazać w obronie sprawy Naddystów. Wkrótce po potyczce podczas pogrzebu Galia przyprowadziła Mistrza Jedi, Arcę, do swego ojca, by prosić go o pomoc w odzyskaniu sarkofagu. Połączona potęga Ommina i Nulla, wspieranych również przez Mrocznego Lorda Nadda, wystarczyły, by pokonać Mistrza Jedi i wziąć go do niewoli.

Początkowo świetnie posunięcie, okazało się jednak fatalne w skutkach. Jeden z uczniów Arki, Ulic Qel Droma, nie zamierzał zostawić swego Mistrza w rękach adeptów magii Sithów. Odnalazł siedzibę króla, zaatakował i rozpoczął pojedynek z Nullem, który jednak został pozbawiony wsparcia swoich protektorów. Sam Ommin nie mógł wiele, pozbawiony swego egzoszkieletu, zaś Nadd wyczuł, iż Ulic stanie się niedługo jednym z wielkich Sithów, który pomoże przywrócić ich dawną chwałę. Zakuty w ciężki pancerz Warb nie miał szans w samotnym starciu ze zwinnym Jedi i zdawał sobie z tego sprawę. Chciał jednak wypełnić do końca wolę swego mistrza i, jak przystało na oddanego swemu panu Sitha, zginął w walce.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi: the Freedon Nadd Uprising – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 1994 r.