Vulta Daanat podążał Ciemną Ścieżką Mocy, a jego życie przypadło na końcowy okres Nowych Wojen Sith. Dołączył do Bractwa Ciemności i stał się uczniem jego przywódcy – Lorda Kaaana. Jednocześnie zaczął też rozwijać ideę głoszącą, iż Moc może zostać użyta do zrozumienia wszechświata, a nie służyć jako osobista siła. Kaan nie zgadzał się z nim.Różnice w poglądach między nimi ciągle się zwiększały. W ich wyniku, doszło między nimi do pojedynku na miecze świetlne. Daanat został pokonany i ciężko ranny, a Kaan pozostawił go na pewną śmierć. Vulta Daanat zdołał jednak przeżyć i po wielu poszukiwaniach w całej galaktyce, odnalazł w końcu miejsce gdzie mógł się osiedlić – ruiny budowli Jedi na południu planety Mustafar.

Tam zebrał kilku wrażliwych na Moc osobników i uczynił z nich swych uczniów. Założył własny kult Ciemnej Strony Mocy, który potem znany był jako Nikczemnicy. Cześć nauk członkowie tej małej grupy czerpali z holocronu powstałego około 1000 BBY. W tym właśnie artefakcie, własności Vulty, ten zamieścił swoj poglądy.

Sekta została zniszczona około 1 ABY, lecz holocron Vulty Daanata przetrwał – zachowany przez ostatniego z ocalałych Nikczemników – Veloka.

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Jedi Academy Training Manual – podręcznik do RPG wydany przez Wizards of the Coast w 2009 r.