“Jestem naukowcem. Kwestionowanie leży w moje naturze. Bezmyślne posłuszeństwo jest odpowiednie dla wojownika, naukowiec musi kwestionować, inaczej jest nic nie warty”

 

Vul Isen zawsze był przede wszystkim naukowcem. Genialnym naukowcem, bez najmniejszego szacunku dla życia innych istot, skłonnym poświęcić miliony istnień w imię nauki i wizji Zakonu Sith Dartha Krayta. Urodzony na Korribanie, czuły na Moc Givin, miał wszelkie szanse na zostanie Lordem Sith, jednak wybrał drogę nauki, co zamknęło mu możliwość stania się „pełnoprawnym” członkiem Zakonu. Był jednak wartościowy na tyle, iż powierzano mu ważne zadania, takie jak eksterminacje populacji planet, które przeciwstawiały się rozkazom Mrocznego Lorda.

W 137 ABY najprawdopodobniej na zawsze zapisał się historii Galaktyki, doprowadzając do śmierci 80% populacji Mon Calamari w ramach akcji Ostateczny Protokół, zleconej przez Dartha Wyyrloka. Był to finał jego działalności na Dac, gdzie najpierw przywołał do życia antycznego potwora Sithów, Morskiego Lewiatana. Ten nie spełnił pokładanych w nim nadziei, głównie przez zaciekłe ataki mieszkańców planety. Vul Isen uwolnił więc do mórz Mon Calamari toksynę, która zamieniła je w martwe bagnisko, będące cmentarzem dla wielu milionów istnień, a jemu zapewniała przydomek „Rzeźnika Dac”.

Jak łatwo się domyślić, ten sukces zapewnił mu dalsze zadania. Razem z Darthem Azardem zostali przypisani do Młota Bojowega, okrętu flagowego Pierwszej Sithyjskiej Grupy Uderzeniowej. Ich kolejną misją było zniszczenie planety Da Soocha, która została zamieniona w cmentarzysko za pomocą tych samych wirusowych zarodników, jakie zostały użyte na Dac.

Akcje Givina przysporzyły mu wielu niebezpiecznych wrogów. Rozwścieczony Cade Skywalker wyruszył na poszukiwania naukowca, nie ukrywając, że z ich spotkania tylko jeden odejdzie żywy. Do polowania dołączyli się Huttowie, chcący pomścić śmierć pobratymca na Da Soocha.

Tymczasem Vul Isen pracował nad kolejną toksyną w swoim laboratorium na Utapau. Na planetę Sithowie wydali wyrok śmierci za przyjęcie uchodźców z Dac oraz wieloletnią pomoc wojskom Sojuszu Galaktycznego. Wynikiem pracy naukowca był wirus doskonały. Jedna mała fiolka wpuszczona do zasobów wodnych jakiejkolwiek planety wystarczała, by wymordować całą jej populację. Wirus sam dostosowywał się do fizjologii nowych gatunków, jakie napotykał na swojej drodze.

Gdy Darth Azard i Isen byli gotowi do wypuszczenia wirusa, na ich drodze stanęli Cade Skywalker i Wolf Sazen. Podczas gdy Jedi zajął się Lordem Sith, Skywalker rzucił się w pościg za naukowcem. Wywiązał się między nimi pojedynek na miecze świetlne, który niespodziewanie został przerwany przez sygnał Dartha Krayta, informującego wszystkich użytkowników Ciemnej Strony Mocy o swoim powrocie. Isen wykorzystując chwilę nieuwagi swojego przeciwnika, rzucił się do głębokiego krateru w samobójczej próbie uwolnienia toksyny do podwodnych źródeł Utapau. Skywalker bez wahania skoczył za nim. W powietrzu przeciął ciało Givina na pół i w ostatniej chwili złapał fiolkę z wirusem.

 

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Legacy – odcinek 13 oryginalnie opublikowane w 2007 r., przetłumaczony na język polski i wydany w 2008 r. przez wydawnictwo Egmont.