“There are many kinds of hate, and all of them have the call of the dark side in them.”

 

visas marrVisas Marr urodziła się w roku 3976 BBY. Wywodziła się z rasy Miraluka zamieszkującej planetę Katarr.

Kilkanaście lat później ojczysta planeta Visas, Katarr, została wybrana na miejsce tajnego konklawe Jedi zwołanego w związku z Pierwszą Czystką. Mistrzyni Jedi Atris, która miała być obecna na konklawe, ujawniła jednak informacje o spotkaniu niepożądanym osobom, a w rezultacie planeta została zniszczona przez Dartha Nihilusa. Sith przybył tam z Zewnętrznych Rubieży, nie mogąc zignorować szansy wchłonięcia olbrzymiej ilości Mocy, jaka wytworzyła się, kiedy na planetę tak nią przepełnioną przybyli Mistrzowie Jedi.

Widok rzeczy, w których Moc jest nieobecna, zazwyczaj sprawia, że przedstawiciele rasy Miraluka czują się nieswojo, więc kiedy Visas zobaczyła Katarr całkowicie pozbawiony życia i została odcięta od wszystkiego, co było jej bliskie, jej cierpienie było zbyt wielkie. Była całkowicie bezbronna, dlatego kiedy pojmał ją Nihilus, udało mu się sprawić, że uwierzyła w jego krucjatę. Dzięki niemu ujrzała galaktykę w sposób, w jaki Miraluka nigdy jej nie postrzegali, jako oddzielone od siebie świadomości na różnych planetach, niewrażliwe na Moc. Widząc to, Visas zapragnęła umrzeć.

Ta wizja poważnie uszkodziła jej Widzenie Poprzez Moc, na którym jako Miraluka musiała całkowicie polegać, nie mając fizycznego zmysłu wzroku. To przekonało ją, że wszystko, co żyje, musi umrzeć oraz że Nihilus tworzy porządek w miejsce chaosu. Została zatem jego uczennicą.

visasmarr1Mniej więcej rok później zarówno Visas, jak i Nihilus poczuli zaburzenia w Mocy spowodowane przez Wygnaną Jedi i czyny, których dokonywała w trakcie swojej podróży. Niemniej jednak Nihilus nie był świadomy, że źródłem zaburzeń była Wygnana, jako że nie wyczuwał, żeby pochodziły one od żyjącego stworzenia. Wysłał zatem swoją uczennicę, aby zbadała niezwykłe zakłócenia.

Visas dostała się na pokład statku Wygnanej, Ebon Hawka, i stoczyła pojedynek ze swoją przeciwniczką. Została jednak pokonana i zraniona, a jej miecz świetlny zniszczony. To sprawiło, że Visas porzuciła Nihilusa i oddała swoje życie Wygnanej, która ku niezadowoleniu reszty załogi miast ją dobić, zabrała ją do pomieszczenia medycznego.

Będąc pod wrażeniem siły Wygnanej, Visas odzyskała nadzieję i uwierzyła, że wszechświat nie jest taki, jakim pokazał go jej poprzedni Mistrz. Uwierzyła również w to, że być może z jej pomocą Wygnana będzie w stanie powstrzymać Nihilusa. Mimo to odmówiła doprowadzenia Wygnanej do niego bez wcześniejszego sprawdzenia jej umiejętności, jako że czuła, że Jedi nie jest jeszcze w stanie stawić czoła takiemu zagrożeniu. Przewidziała jednak, że spotkają się w niedalekiej przyszłości.

Od tego momentu Visas poprzysięgła wierność Wygnanej i wspomagała ją w poszukiwaniu pozostałych Mistrzów Jedi. Podczas podróży opowiadała o swojej przeszłości i zniszczeniu jej świata, a Wygnana nauczyła się od niej widzieć poprzez Moc, jakby była jedną z Miraluka, co było rzadkim i cennym darem. Kiedy w końcu nadszedł czas, by towarzyszyć Wygnanej w ostatecznej konfrontacji na okręcie flagowym jej dawnego Mistrza, Visas poczuła spokój w sercu.

visasmarr2Gdy kierowali się na mostek, Visas po raz ostatni spędziła trochę czasu w swojej dawnej komnacie medytacyjnej, ostatecznie godząc się ze zniszczeniem Katarru. Jej nowo odnaleziona siła pomogła jej przejść stojącą przed nią próbę i walczyć nie po to, aby się zemścić, lecz by ocalić całe życie. W ostatecznej próbie lojalności, Visas stawiła czoła Darthowi Nihilusowi, składając swój los w rękach Wygnanej. Gdy zostali zaskoczeni przez niszczące moce Lorda Sith, Wygnana zorientowała się, że Visas była łącznikiem Nihilusa z tym miejscem i z trudem wykorzystała tę więź, by osłabić Sitha. Razem, z pomocą Mandalorianina Canderousa Ordo, udało im się pokonać Nihilusa. Zanim uciekli, Visas musiała ujrzeć, co kryło się pod maską Nihilusa, aby pozbyć się ostatnich skrawków jego kontroli nad sobą.

Niewiele wiadomo o dalszym losie Visas. Mówiono, że odegrała ważną rolę w odnowieniu Zakonu Jedi. Wspominano również, że zgodnie z ostatecznymi przewidywaniami Darth Trayi wróciła do swojej ojczyzny i patrząc na jej powierzchnię, zobaczyła to, co miała zobaczyć. Nie jest do końca jasne, co to miało być, ale Kreia wspomina, że Wygnana rzeczywiście ją uratowała.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Unseen, unheard – komiks oryginalnie opublikowany w „Star Wars Tales” nr 6 w 2006 r.
  2. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords – gra komputerowa stworzona przez Obsidian Entertainment w 2004 r.