„We, however, do not treat the Force as a burden. We treat it as a gift, a thing to be celebrated. We use it to acquire power over others… and why should we not?”

 

uthar wynnUthar Wynn był Mistrzem Sithów iprzedstawicielem rasy ludzkiej żyjącym około 4 000 lat przed bitwą o Yavin. Ten łysy mężczyzna z twarzą pokrytą tatuażami był przełożonym Akademii Sithów na Korribanie. Stanowisko to objął po tym, jak pokonał poprzedniego zwierzchnika Akademii, Mistrza Sithów Joraka Ulna.

Po tym wydarzeniu Uthar wybrał Yuthurę Ban na swoją uczennicę i zastępczynię. Twi’lekanka była jednak szaleńczo ambitna i szybko zaczęła knuć przeciwko swojemu mistrzowi, chcąc się go pozbyć, tak samo jak ten zrobił to ze swoim poprzednikiem. Sytuacja stała się napięta, gdy do Akademii przybył Revan szukający Gwiezdnej Mapy. Zarówno Uthar, jak i Yuthura chcieli przeciągnąć byłego Mrocznego Lorda na swoją stronę. Ten sprytnie wmawiał obojgu, że ich popiera. Gdy Revan ukończył szkolenie i był gotowy na końcowy test, Uthar wezwał go do grobowca Nagi Sadowa i rozkazał zabić Yuthurę, która stała tuż obok. Tu legenda ponownie nie jest jednoznaczna. Wedle jednej wersji mistrz Dartha Malaka postanowił pomóc Twi’lekance i razem zabili przełożonego Akademii Sith. Wedle innej, Revan zabił Yuthurę, zaś Uthar, rozpoznawszy w nim swego dawnego pana, złożył mu hołd. Jeszcze inna wersja głosi, że Revan zabił oboje.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.