„Mercy is weakness. If your leader shows weakness, it is your duty to kill him and show true authority… true power. That is why the Sith are strong.”

 

shaardanShaardan był Uczniem Akademii Sith na Korribanie, który z zamiłowania ośmieszał i znęcał się nad istotami chcącymi do niej wstąpić. Najczęściej oddawał się swoim rozrywkom w leżącym nieopodal Dreshdae.

Według legendy o Lordzie Revanie, gdy były Mroczny Lord przybył na Korriban spotkał Shaardana w jednym z korytarzy wiodących w głąb Dreshdae. Zajmował się on właśnie znęcaniem nad okolicznymi naiwniakami, którzy wierzyli, że odpowiadając na jego pytania zostaną Sithami w Akademii. Gdy Shaardan i Darth Revan stanęli twarzą w twarz, ten zapytał Mrocznego Lorda jak ukarać naiwną gromadkę, za ich naiwność i głupotę.

W tym miejscu Legenda staje się niejednoznaczna. Jedna z jej wersji twierdzi, iż Revan rozkazał Shaardanowi wypuścić całą grupę wolno. Jednak bardziej prawdopodobna wersja opisuje, jak pozbawiony tronu Mroczny Lord poradził Shaardanowi, żeby ich pozabijał, co ten uczynił z ogromną satysfakcją.

Podczas gdy inni uczniowie starali się zaimponować Przełożonemu Akademii, Mistrzowi Utharowi Wynnowi, również i Shaardan nie próżnował. Uknuł zdradziecki plan mający przyspozyć mu sporo prestiżu bez kiwnięcia palcem. Jego celem było zdobycie ostrza należącego niegdyś do jednego ze starożytnych Mrocznych Lordów, Ajunty Palla.

Oczekując śmiałka, który udałby się w głąb grobowca by zdobyć miecz, on sam ukrył się w okolicy wejścia wejścia. Niestety śmiałkiem tym okazał się być Darth Revan. Shaardan, nie znając jego prawdziwej tożsamości, zagroził mu, że jeśli nie odda mu zdobycznego artefaktu, to zakończy swój żywot.

Ponownie dalsza część legendy nie jest jednoznaczna. Jedna z jej wersji twierdzi, że Lord Revan odmówił oddania ostrza, zaś rozzłoszczony Shaardan rzucił się na niego i został zabity. Kolejna wersja legendy twierdzi, iż w grobowcu były trzy ostrza i tylko jedno należące do Ajunty Palla. Gdy Shaardan zarządał od Lorda Revana artefaktu, ten oddał mu fałszywe ostrze, a potem obserwował jak pełen ignorancji Shaardan biegnie w kierunku Akademii tylko po to by przez swoją głupotę zginąć z rąk Mistrza Uthara.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.