Satal i Aleema Keto

Biografie, Słynni Sithowie

„First tell me why we should trust you.” – Satal Keto

 

satal alema ketoSatal i Aleema Keto byli kuzynami i spadkobiercami tronu w systemie Empress Teta. Wspólnie założyli tajne stowarzyszenie Krath, przyspieszyli swoją sukcesję dokonując zamachu stanu na Koros Major i wzięli udział w Wielkiej Wojnie Sith prowadząc Świętą Krucjatę Krath. Oboje byli potężnymi magami Sith współpracującymi z Lordem Sith Ulicem Qel Dromą i jego mistrzem, Mrocznym Lordem Exarem Kunem.

Wychowywani w przepychu pałacowych salonów, szybko popadli w marazm i znudzenie. Bogaci rodzice mogli pozwolić sobie na folgowanie wszystkim zachciankom swoich młodych pociech. Na najmniejsze skinienie Keto mogli mieć wszystko, czego zechcieli, poza jednym: żadne pieniądze nie potrafiły zapewnić im prawdziwej pasji, która pochłonęłaby ich młodzieńcze, niespożyte pokłady energii, ukierunkowała ich działania i zapewniła spełnienie. Do czasu.

Wkrótce kuzynostwo znalazło sobie nową pasję. Odkrywanie sekretów tajemniczego świata antycznego Imperium Sith stało się ich obsesją. Spędzali godziny, wysłuchując tyrad opłacanych z kieszeni ich rodziców nauczycieli na temat Wielkiej Wojny Hiperprzestrzennej. Pochłonięci zgłębianiem prostych sztuczek z dziedziny mistycznej magii Sith, założyli niewielką grupę, którą nazwali Krath. Nazwa ta wywodzi się z opowieści z dzieciństwa kuzynostwa, w których występował mityczny bóg-mag o tym imieniu. Pierwsze sukcesy na krętej ścieżce mroku należały do Satala i to on stał się przywódcą obrządku.

Pragnąc zaspokoić głód wiedzy, następcy tetańskiego tronu udali się na wycieczkę do serca Republiki, Coruscant. Na miejscu udali się do gmachu Galaktycznego Muzeum, a tam, w przeszklonej gablocie, dostrzegli wolumin, który rozpalił w ich sercach płomień pożądania. Pchnięci impulsem Ciemnej Strony ukradli starożytny tom. Jednak jak się okazało, wiedza młodych adeptów mroku była zbyt mała, by rozszyfrować zapomniany język Sithów. Nietrudno sobie wyobrazić jak wielka desperacja musiała towarzyszyć im w poszukiwaniu kogokolwiek, kto by im pomógł. Mieli w rękach przepustkę do potęgi, ale nie potrafili z niej samodzielnie skorzystać.

Los był jednak dla nich łaskawy, gdyż Aleema odnalazła informację o nowym odłamie zwolenników Ciemnej Strony Mocy. Mieli oni znajdować się na Onderonie, a sami siebie nazywali Naddystami. Satal i Aleema natychmiast wyruszyli na Onderon i znaleźli się w samym środku wojennej zawieruchy panującej na planecie. Ketowie odnaleźli przywódcę Naddystów, króla Ommina, który w zamian za kopię księgi podarował dwójce Krathów amulet tłumaczący. Mrok wspiera Mrok. Zawsze.

Wkrótce po tym wydarzeniu, „przeciwnicy przemocy i obrońcy pokoju w galaktyce”, Jedi, w bestialski sposób wymordowali wszystkich Naddystów na czele z ich przywódcą. Wtedy też Satalowi i Aleemie objawił się duch starożytnego Lorda Sith. Freedon Nadd, którego czcił onderoński kult, polecił kuzynostwu pospiesznie opuścić planetę i podarował im tradycyjne miecze Sith. Przywódcy obrządku nie śmieli odmówić i udali się do swojego ojczystego systemu.

Wrócili na Empress Teta i tam przez kilka miesięcy zgłębiali w ukryciu arkana magii Sith. W 3397 BBY dokonali udanego zamachu stanu, w okrutny sposób dokonując egzekucji na rządzących dotychczas prominentach, w tym na własnych rodzicach. Krok ten nie spodobał się ludności stolicy Koros Major, która przez długi czas buntowała się przeciw nowej władzy. Opór był na tyle silny, iż jego skutkiem było tymczasowe przeniesienie głównej bazy operacyjnej nowego reżimu do orbitalnej przetwórni karbonitu.

Fakt ten nie uszedł uwagi czujnych republikańskich donosicieli. Poinformowali oni senat o zmianach w systemie Empress Teta, a władze Republiki, używając wątpliwego argumentu o obronie separatystów z Koros Major, wysłały do systemu Empress Teta flotę wojenną. Doszło do bitwy, w której obrządek Krath walczył o przetrwanie przeciwko flocie republikańskiej pod dowództwem Jedi, Nomi Sunrider. Mordercy z Zakonu Jedi ponownie chcieli dokonać aktu eksterminacji, tak samo, jak podczas walk na Onderonie i wcześniej, gdy upadło starożytne Imperium Sith. W tym wypadku jednak historia się nie powtórzyła.

Głównie dzięki nowym umiejętnościom Aleemy i Satala, siły Krath odparły najeźdźców. Choć Jedi byli w stanie rozproszyć błyskotliwie opracowane iluzje Aleemy, całe ich jasnowidzenie nie dało im wiedzy o prawdziwym planie Krathów. Działania iluzjonistki miały tylko odwrócić uwagę najeźdźców od tego, co przygotował jej kuzyn. Poziom opanowania magii Sith przez Satala Keto może do tej pory budzić podziw. Potrafił on zahipnotyzować masę własnych żołnierzy podczas bitwy o Koros Major, i zmusić ich by dokonali samobójczego ataku na flotę republikańską. Stara Republika i Zakon Jedi doznali ciężkiej do przełknięcia porażki.

satal alema keto1Wspierani Ciemną Stroną Mocy Krathowie dokonali odwetu na Zakonie Jedi. Autorem planu był sam przywódca obrządku, Satal Keto. Wywiad przekazał mu, że Jedi zbierają się na planecie Deneba w celu odbycia konklawe. Inteligentny lider, zamiast wydawać bezsensowną otwartą bitwę Jedi, zaatakował z ukrycia, zadając śmiertelny cios. Agenci Krath przeprogramowali procesory droidów Jedi, by te zamiast służyć swoim panom czy bronić ich, zaatakowały. Gdy tylko w atmosferze Deneby pojawiły się kapsuły z Droidami Wojennymi Krath, Jedi przygotowali się do odparcia ataku. Jak wielkie było ich zaskoczenie, gdy okazało się, iż tak naprawdę główną siłą uderzeniową są ich własne droidy, które otworzyły ogień do swoich niedawnych mistrzów. Zemsta się dokonała. Jedi po raz kolejny musieli ukorzyć się przed potęgą Ciemnej Strony Mocy. Wśród poległych na Denebie Jedi znalazł się mistrz Ulica Qel-Dromy, Arca Jeth.

Wkrótce Qel-Droma przybył do systemu Empress Teta w celu zinfiltrowania Krath, po tym jak przyrzekł sobie zemstę na obrządku, winiąc ich za śmierć swojego mistrza. Aleema wyczuła w uczniu Jetha dużą wrażliwość na Moc i postanowiła przeciągnąć go na swoją stronę. Podczas pobytu Qel-Dromy w Cinnagar, kuzynka Satala uknuła fałszywy zamach na swoje życie i pozwoliła Jedi, by „uratował” jej życie, a przynajmniej żeby myślał, iż tego dokonał. Na krótko po tym wydarzeniu Ulic stał się kochankiem Aleemy. Nie odpowiadało to Satalowi, który był zazdrosny i nieufny wobec Jedi. Schwytał go, następnie przetrzymywał w lochach Żelaznej Cytadeli, torturując i starając się za wszelką cenę sprowokować przejście Ulica na Ciemną Stronę Mocy. Zdolności alchemiczne nowego Imperatora Tety dorównywały jego darowi przekonania – nie było dla niego wysiłkiem stworzenie alchemicznej substancji, która miała doprowadzić do przejścia w mrok każdego Jedi. Niestety, Qel-Droma po części oparł się truciźnie i pozostał wierny swojej misji, jednakże pragnienie zemsty zaczęło przesłaniać mu działanie dla dobra Zakonu Jedi. Tym niemniej Satal okazał mu odrobinę zaufania i uwolnił.

Po tych wydarzeniach Qel-Droma jeszcze bardziej uzależnił się od Aleemy i stał się jej narzędziem. Otrzymał nawet stanowisko generała Krath. Zaniepokoiło to władze Zakonu Jedi do tego stopnia, iż podjęli oni desperacką próbę ratowania Ulica z rąk Aleemy. Na Cinnagar wylądowały siły Jedi w postaci brata Qel-Dromy, Caya, Nomi Sunrider i Totta Doneety. Nieporadność i niezorganizowanie ekipy ratunkowej doprowadziły do aresztowania Sunrider przez służby porządkowe Krath. Satal, widząc w tej sytuacji okazję do przekonania się, czy aby Ulic jest wierny obrządkowi, zapytał się, co należy zrobić ze szpiegiem. Jedi posłużył się w tej sytuacji bronią, którą stosują od mileniów, skłamał. Powiedział, że należy Nomi uwięzić i przesłuchać, jednak równocześnie wysłał jej wiadomość, że musi udawać wiernego Keto, by móc zniszczyć kult od środka. Qel-Droma nie spodziewał się jednak, że Satal będzie w stanie przechwycić instrukcje, skierowane do Sunrider. W obliczu tego faktu lider Krath skazał dwójkę szpiegów Jedi na śmierć. Doszło do walki. Nomi z pomocą pozostałych Jedi uciekła z układu Empress Teta, Ulic natomiast skrzyżował ostrze z kuzynem Aleemy i zabił go w pojedynku.

Paradoksalnie, co nie udało się przywódcy Krath za życia, udało mu się po śmierci. Ulic powalił go w gniewie i dokonując swojej prywatnej zemsty, zamordował z zimną krwią, przypieczętowujący tym samym swoje przejście na Ciemną Stronę Mocy. Wnet zastąpił Satala przy boku Aleemy i stał się jej oficjalnym partnerem.

satal alema keto2Ostatnim wydarzeniem, które miało wielki wpływ na życie kuzynki Satala i zorganizowało je do kresu jej dni, było pojawienie się w Cinnagar Exara Kuna i jego pojedynek z Ulikiem. Imperatorowa Tety już wcześniej została ostrzeżona przed Kunem i jego potęgą. Przestrogi udzielił jej wtedy duch Freedona Nadda, na kilka chwil przed tym, jak Exar go zniszczył. Podczas pojedynku pomiędzy przyszłymi mistrzem i uczniem próbowała pomóc swojemu kochankowi, jednak została unieszkodliwiona dzięki magii Sith tego pierwszego. Później walczącym objawił się duch Mrocznego Lorda Marki Ragnosa i pogodził ich, mianując Ulica Lordem Sith.

Obrządek Krath, a tym samym Aleema Keto i Ulic Qel-Droma oraz jego Mandaloriańscy sojusznicy, dołączyli do Mrocznego Lorda Lorda Sith Exara Kuna w wojnie przeciwko Republice. Podczas ataku na Coruscant Aleema zdradziła Ulica, pozostawiając go na pastwę Jedi. Został on jednak uratowany przez Exara Kuna, któremu o tym wydarzeniu doniósł wciąż wierny Ulicowi Mandalore Nieposkromiony. Przybywszy schwytanemu Lordowi na pomoc, Kun pokazał wszystkim potęgę Ciemnej Strony Mocy i lojalności Sithów. Tylko z niewielką eskortą wojowników Massassi i Mandalorian uczynił z osądzającego właśnie Ulica Senatu Republiki swoje marionetki.

Były Jedi i jego nowy mistrz zemścili się, wysyłając niczego niepodejrzewającą Aleemę na samobójczą misję w celu zaatakowania stacji kosmicznej Kemplex Dziewięć. Tam, używając starożytnej broni umieszczonej na okręcie Nagi Sadowa, starożytnego Mrocznego Lorda Sith, Aleema spowodowała wybuch dziesięciu gwiazd pobliskiej Gromady Cron i zniszczyła ścigającą ją flotę Republiki. Exar i Ulic nigdy nie pokazali Aleemie jak w pełni kontrolować artefakty Nagi Sadowa i nie zdołała ona umknąć stworzonej przez siebie niszczącej energii. Fala uderzeniowa dosięgła też planety Ossus, gdzie mieściła się Akademia Jedi.

Historia dwójki przywódców obrządku Krath pokazuje dobitnie, jaką potęgę można uzyskać dzięki studiowaniu starożytnej wiedzy Sith i dzięki korzystaniu z artefaktów, których przecież Satal i Aleema posiadali wiele w swoich zbiorach.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi: the Freedon Nadd Uprising – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 1994 r.
  2. Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1994-1995.
  3. Tales of the Jedi: The Sith War – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1995-1996.