„The darkness within me aches.”

 

oss wilumOss Wilum urodził się na planecie Vulta. Podczas swoich młodych lat pracował jako handlowiec. Podczas jednej z rutynowych podróży w interesach przypadkowo zdołał uratować ważną ekspedycję republikańską. To wydarzenie przekonało Ossa, że jedna istota może zmienić losy Galaktyki, wcześniej bowiem uważał, że jedna osoba spośród niezliczonych kwadrylionów nie może nic uczynić nic istotnego.

Jakiś czas później przypadek sprawił, że Wilum spotkał mistrza Jedi imieniem Garnoo. Wiekowy Jedi od razu wyczuł w nim Moc i rozpoczął jego szkolenie. Wkrótce jednak Wilum został przekazany mistrzowi Thonowi, jako że Garnoo nie czuł się już na siłach właściwie wykształcić kolejnego ucznia. Pod czujnym okiem Thona Oss Willum już po kilku latach przerósł oczekiwania swojego nauczyciela. Kiedy więc na Ambrię przybył Tott Doneeta, który zamierzał poprosić o pomoc w walce z naddystami na Onderonie, Thon bez wahania umożliwił swemu podopiecznemu walkę z mrocznymi siłami dawnych Sithów. Kiedy Vultańczyk przybył na Onderon, poznał mistrza Arcę Jetha oraz historię konfliktu. Od tamtej chwili Oss Willum znajdował się cały czas w samym sercu konfliktu, walcząc bez strachu aż do pokonania króla Ommina. Brał również udział w misji przeciwko Krathom w pobliżu Koros Major, był świadkiem tragicznie zakończonego konklawe Jedi na Denebie. Jako przyjaciel i towarzysz broni Ulica Qel Dromy próbował także odwieść go od ścieżki ciemności podczas misji w Cinnangar.

oss wilum2Po wybuchu Wojny Sithów Mroczny Lord Sithów Exar Kun starał się zwerbować młodych, silnych Mocą Jedi do walki za jego sprawę. Pewnego dnia na spotkanie Kuna z nieświadomymi jego prawdziwych celów Jedi przybył również Oss Willum. Exar Kun oznajmił im, że to on pokonał ducha Freedona Nadda, nie zamierzając oczywiście chwilowo ujawniać swojej prawdziwej natury. Część podekscytowanych Jedi, wśród nich i Wilum, postanowiło podążyć za nim. Kun zaprowadził ich na Yavin 4, gdzie zniszczył jeden z holocronów Sith tak, by zawarta w nim energia Ciemnej Strony zawładnęła obecnymi Jedi i sprawiła, że stali się akolitami Sithów. Mroczny Lord powierzył swoim nowym uczniom misję zabicia ich mistrzów. Ossowi Wilumowi przypadł Mistrz Thon, a ponieważ jego potęga była szeroko znana, towarzyszył mu Crado, niegdysiejszy student Mistrza Siosk-Baasa, wcześniej zlikwidowanego przez Exara Kuna. Kiedy Sithowie przybyli na Ambrię, gdzie mieszkał Thon, przyzwali grupę Hssisów, stworów, na które Ciemna Strona Mocy miała szczególnie silny wpływ. Próba ta prawdopodobnie udałaby się, gdyby nie to, że mistrzowi przyszły z pomocą Nomi Sunrider i Sylvar, wojowniczki Jedi. Po pokonaniu Sitha i zabiciu Hssissów,Thon uwolnił dawnego ucznia od wpływu magii Sith.

Po swoim powrocie na stronę Jedi Oss Wilum pomagał podczas ewakuacji biblioteki na Ossus, był także świadkiem tego, jak Ulic Qel-Droma zaprowadził siły Republiki na Yavin 4, zdradzając swojego niedawnego Lorda, Exara Kuna.

Dalsze losy Ossa Wiluma nie są znane.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi – seria komiksowa oryginalnie opublikowana w latach 1993-1994.
  2. Tales of the Jedi: the Freedon Nadd Uprising – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 1994 r.
  3. Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1994-1995.
  4. Tales of the Jedi: The Sith War – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1995-1996.