„Jedi Knights, welcome. I am Novar, advisor to Queen Amanoa, ruler of Iziz.”

 

novarNovar – Novar był jednym z dworzan króla Ommina. Jako syn bogatej onderońskiej rodziny piął się coraz wyżej w dworskiej hierarchii, studiując tajniki dyplomacji i etykiety. Jego wysiłki oraz ambicja dały w końcu efekt w postaci stanowiska królewskiego doradcy, nadzorującego niemal wszystko od najmniejszych spraw administracyjnych do sekretów stanu. Błyskotliwy i arogancki, nie wahający się przed kłamstwem i zrzucaniem winy na innych, Novar robił błyskawiczną karierę.

Usunąwszy ostatnich konkurentów w drodze do łask króla, rozpoczął wytrwałe starania o zostanie jego uczniem. Gdy władca zorientował się, że doradca jest wrażliwy na Moc, rozpoczął jego szkolenie. Niestety, po kilku latach Ommin został pokonany przez chorobę, jednak trening Novara przejęła królowa Amanoa.Pod jej skrzydłami doradca został wtajemniczony w arkana mrocznego kultu na tyle, by stać się pomniejszym magiem. Pełnił również rolę podobną do oficjalnej, zajmował się między innymi wyborem i wstępnym szkoleniem kandydatów godnych wtajemniczenia w rytuały Sithów. Posiadał znakomite źródło wiedzy, jakim był holocron króla Adasa, podarowany mu przez królową po tym, jak przyswoiła sobie całą jego zawartość.

Kiedy jego pani wezwała na pomoc Jedi, Novar asystował jej do chwili, kiedy Jeźdźcy Bestii wdarli się do pałacu. Wtedy uciekł do siedziby króla Ommina, znajdującej się w katakumbach Iziz. Tam ponownie oddał się pod rozkazy władcy.

Ostatnie wzmianki dotyczące Novara pochodzą z okresu powstania Naddystów, kiedy to wierni poddani króla przyprowadzili do niego dwójkę arystokratów z systemu Empress Teta, Satala i Aleemę Keto. Kuzynostwo było w posiadaniu księgi spisanej w języku Sithów, poszukiwało pomocy w jej odczytaniu. Ommin obiecał im ją w zamian za kopię dzieła i to właśnie Novarowi powierzono to zadanie. Zanim jednak ukończył przepisywanie księgi, zginął, gdy Jedi pod dowództwem Ulica Qel Dromy zaatakowali siedzibę króla.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi – seria komiksowa oryginalnie opublikowana w latach 1993-1994.
  2. Tales of the Jedi: the Freedon Nadd Uprising – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 1994 r.