kam solusarKam Solusar, syn zabitego podczas Wielkiej Czystki Rycerza Jedi, wiele lat ukrywał się przed Darthem Vaderem. Kiedy został w końcu odkryty, Mroczny Lord wyczuł w nim wielką potęgę i zapragnął, by młodzieniec przyłączył się do grupy Mrocznych Jedi pod jego dowództwem. Bez trudności złamał opór Solusara, wymazał mu wspomnienia poprzedniego życia i wytrenował w sztuce posługiwania się Ciemną Stroną. Kam był na tyle obiecującym nabytkiem, iż Imperator Palpatine wyznaczył go na jednego ze swych strażników na Byss.

Podczas wydarzeń rozgrywających się po powrocie sklonowanego Palpatine’a, Solusar spotkał Luke’a Skywalkera, który, podobnie jak wcześniej jego ojciec, wyczuł w mężczyźnie wielką potęgę. Jedi zdołał przekonać Solusara do zdradzenia sprawy Imperium, głównie obiecując mu przywrócić za pomocą Jasnej Strony utracone wspomnienia. Kiedy jednak zdołano pokonać Imperatora, drogi obu mężczyzn rozeszły się aż do utworzenia Akademii Jedi na Yavinie IV.

Dalsze losy Kama Solusara stanowią odbicia wizji Mocy w sprawach, które już wkrótce staną się istotnymi dla całej Galaktyki.

Tam Solusar całkowicie już porzucił drogi Ciemnej Strony Mocy, stając się jednym z najbardziej zaufanych ludzi Skywalkera, został nawet poproszony o przewodzenie ceremonii ślubnej Luke’a i Mary Jade. Kilka lat później sam Kam poślubił historyczkę Jedi, śpiewaczkę Tionne, im obojgu został powierzony nadzór administracyjny nad Akademią podczas nieobecności jej przełożonego. Związek z osobą badającą przeszłość Jedi, gloryfikującą ich znakomitość i potęgę upewnił go w przekonaniu, że Jasna Strona jest jedynym właściwym spojrzeniem na Moc, a Ciemna stanowi zaledwie jej odbicie. Solusar najwyraźniej zapomniał, jak wielką mocą władał jeszcze kilkanaście lat wcześniej.

Podczas inwazji Yuuzhan Vong, zarówno Kam, jak i Tionne, poświęcili się obronie studentów Akademii, nadzorując nie tylko jej obronę, ale także ewakuując podopiecznych najpierw do Laboratorium Otchłani, potem na planetę Eclipse. Po zakończeniu działań wojennych Skywalker powierzył im misję utworzenia Akademii na Ossus. Jak się później okazało, po raz kolejny świat ten nie okazał się bezpieczny przed atakiem Sithów, jako że podczas Drugiej Galaktycznej Wojny Domowej wojska wypełniające rozkazy Dartha Caedusa zajęły budowle Jedi i próbowały zgodnie z jego wolą wykonać egzekucję na zdrajcach Sojuszu Galaktycznego. Kiedy Solusarowie próbowali się temu przeciwstawić, zostali ciężko ranni, zdołali jednak zbiec.