„Dark and light are illusions. There is only power and the will to use it – and the wisdom to use it appropriately.”

 

 

kadannKadann, wyróżniający się bardzo niskim wzrostem człowiek, został zabrany na Coruscant, by odbyć trening Jedi wkrótce po tym, kiedy został rozpoznany jako wrażliwy na Moc w młodym wieku. Przeszedł przez próby i został Rycerzem Jedi, jednak, z racji swego wzrostu niechętny do aktywności fizycznej, zawsze wyróżniał się jako myśliciel i filozof. Z fascynacją studiował starożytne przepowiednie, również tę odnoszącą się do równowagi Mocy, lecz w przeciwieństwie do wielu Jedi uważał, że jedynie zrównoważone użycie Jasnej i Ciemnej Strony może ją zapewnić. Ponieważ takie działanie stało się to dla niego niejako naturalne, używał Ciemnej Strony dla swoich eksperymentów, co poprowadziło go prosto w stronę Ciemności.

Wykluczony z Zakonu podróżował po Galaktyce, powoli zdając sobie sprawę z możliwości, jakie dawała mu Ciemna Strona. Jedną z nich były coraz częstsze wizje przyszłości, które już wkrótce uświadomiły mu, jak wielką moc posiada. Jedyne, co powstrzymywało go od posługiwania się tą umiejętnością, były jego wątpliwości odnośnie wpływu nadużywania Ciemnej Strony na równowagę Mocy. Kiedy jednak spotkał innego upadłego Jedi, Jedgara, uświadomił sobie bezsens narzucanych sobie ograniczeń, a Jedgar został jego uczniem.

Podczas jednej z podróży pojawili się na planecie Dromund Kaas, gdzie napotkali innych podobnych sobie, zrzeszonych w zakonie Proroków Ciemnej Strony. Bez wahania dołączyli do ich szeregów. Kiedy Darth Sidious dowiedział się o Kadannie i jego przepowiedniach, pojawił się na planecie, by zwerbować go dla swojej sprawy. Mężczyzna, przyjmując tytuł Najwyższego Proroka Ciemnej Strony, wraz z oddanymi mu towarzyszami oddał się pod rozkazy Palpatine’a i wkrótce stał się jednym z jego najbardziej zaufanych doradców. Był odpowiedzialny za działania Wielkiego Admirała Makatiego na planecie Thila, szkolenie Wiedźmy z Dathomiry Merili, a także za eksperymenty na Azrakelu.

Służąc Imperatorowi, Kadann nie zaprzestał swych własnych studiów, nadal pamiętając o równowadze Mocy. Kluczem do niej niespodziewanie okazał się obiekt jednej z licznych przepowiedni Kadanna, ostrzegających Imperatora przed pilotem, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. To właśnie Luke Skywalker miał przywrócić równowagę Mocy, a także zniszczyć Imperium, jednakże Palpatine nie uznawał tego scenariusza. Określił go jako niemożliwy do spełnienia, zwłaszcza iż ten wariant przyszłości nie pojawiał się w jego medytacjach. Wówczas Kadann uznał, że mylił się odnośnie Palpatine’a, zbyt butnego, by posłuchać głosu rozsądku, i nie zamierza podzielić jego losu.

kadann2

Kadann zebrał swych popleczników i opuścił Coruscant w poszukiwaniu miejsca, gdzie prorocy mogliby przetrwać nadchodzące zawieruchy. Nie powrócił jednak na Dromund Kaas, a zaszył się wraz z pozostałymi na planecie Bosthirda. Unikając spotkania z Imperialnymi Inkwizytorami, wysłanymi, by rozprawić się z nielojalnymi zausznikami, Kadann i jego towarzysze przetrwali najgorsze czasy, a potem ustanowili akademię dla użytkowników Mocy, w której chcieli kształcić wszystkich wrażliwych na Moc, niezależnie od ich przynależności.

Zginął z rąk swojego nieudanego eksperymentu – Azrakela, niedobitki Proroków zaś nie przetrwały długo, jako że dzieła zniszczenia dokończyła Lumiya i jej uczeń, Carnor Jax.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria Jedi Prince autorstwa Hollace i Paula Davidsów, oryginalnie opublikowana w latach 1992-1993 r.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.