„I do not mean to be the Emperor’s servant forever.”

 

jerecJerec był upadłym Jedi gatunku Miraluka, podwładnym Dartha Sidiousa i członkiem Imperialnej Inkwizycji.

Przed Wojnami Klonów zwrócił uwagę Mistrzyni Jedi Jocasty Nu, która postanowiła wziąć go na Padawana . Od początku Jerec interesował się starożytną wiedzą, zwłaszcza o Sithach. Podczas Wojen Klonów i Wielkiej Czystki Jedi, już jako Mistrz Jedi, Jerec szukał starożytnych artefaktów w Nieznanych Terytoriach Galaktyki. Po powrocie został znaleziony przez Imperialnych Inkwizytorów, bez oporów nawrócił się na Ciemną Stronę Mocy i sam wstąpił do Inkwizycji.

Mistrz Mrocznych Jedi służył Imperium przez wiele lat, cały ten czas nieustannie szukał sposobów, by zwiększyć swoją siłę. Choć podzielił się z pozostałymi Inkwizytorami swoją wiedzą na temat innych Jedi wypełniających podobne do jego, długotrwałe misje, dokładał wszelkich starań, by samemu przeciągnąć ich na Ciemną Stronę, w dodatku tak, by byli wierni przede wszystkim jemu.

Biegle władający językiem starożytnych Sithów i znający wiele ich tajemnic, Jerec zwrócił uwagę Dartha Sidiousa. Chodziły słuchy, że był najprawdopodobniejszym kandydatem na nowego Ucznia, gdyby zabrakło Dartha Vadera. I choć Mistrz Mrocznych Jedi nie próbował zamachów na Mrocznego Lorda, wiadomo, że usiłował przekonać Palpatine’a, że jest godniejszy tego zaszczytu. Działania te były nieskuteczne, choć stał się Wysokim Inkwizytorem i jednym z ulubionych agentów Imperatora, który podzielił się z nim znaczną ilością swej wiedzy.

W ”Kompendium Ciemnej Strony” autorstwa Lorda Sidiousa, Jerec wyczytał o jego pomyśle powiązania siedmiu Mrocznych Jedi z wolą jednego z nich, których siła oraz umiejętności byłyby potęgowane przez jego wpływ, czyniąc ich niezwyciężonymi. Jerec w głębi duszy pragnął stworzyć sobie taką grupę Mrocznych Jedi, jednak był skutecznie powstrzymywany przez Imperatora który wiedział, że Jerec snuje odległe plany wykorzystania tego oddziału przeciw niemu.

Odcięty przez Mrocznego Lorda od kolejnych nauk, Mistrz Mrocznych Jedi zmuszony był szukać nowego mentora. Został nim pozornie wierny Sidiousowi Prorok Ciemnej Strony Cronal. Być może Palpatine był jednak świadom ich relacji, bo, chcąc mieć Jereca na oku, wysłał Thrawna, by został kapitanem ”Vengeance”, okrętu flagowego Inkwizytora.

Przed bitwą o Hoth, Jerec usiłował odnaleźć władającą umysłami istotę, znaną jako Zarodnia, by stworzyć sobie armię niewolników. Jednak istota nie dała się łatwo kontrolować, zakaziła część załgi ”Vengeance”, którym kierowała tak nieumiejętnie, że rozbiła okręt w pasie asteroid otaczającym Ithor. Jerec początkowo planował wykorzystać Zarodnię do kontrolowania wszystkich gałęzi Imperialnych Sił Zbrojnych, co okazało się nienajlepszym pomysłem.

Po tym niepowodzeniu Jerec otrzymał nowy okręt flagowy, niszczyciel gwiezdny, który nazwał ”Vengeance II”. Postanowił też znaleźć świadomych popleczników, którzy wsparliby go bez przymusu. Bardzo szybko udało mu się pozyskać przychylność i finanse Wielkiego Moffa Ardusa Kaine’a, a także wspomnianego wcześniej Lorda Cronala, który być może reprezentował interesy wszystkich Proroków Ciemnej Strony. Mistrz Mrocznych Jedi zebrał także swoją grupę uczniówlojalnych tylko wobec niego: Boca, córkę Cronala Sariss, Yuna, Mawa, Gorca i Pica. Chciał po cichu uczynić z nich swoją Mroczną Elitę.

Po bitwie na Endor Mistrz Mrocznych Jedi, teraz dysponujący krążownikiem gwiezdnym, również nazwanym ”Vengeance”, przyłączył się do stronnictwa Wielkiego Moffa Kaine’a. Rok później dowiedział się o odrodzeniu Imperatora na Byss. Palpatine przekazał Jerecowi polecenie by ten odnalazł dla niego Dolinę Jedi. W rzeczywistości poszukiwania Doliny Jedi trwały już od bardzo dawna z polecenia Proroków Ciemnej Strony, ale Jerec nie miał zamiaru się z nikim dzielić ich wynikami. Dlatego zachowując w tajemnicy dotychczasowe osiągnięcia Jerec udawał że posłusznie wykonuje polecenia Imperatora.

Mistrz Mrocznych Jedi w końcu dowiedział się o położeniu Doliny Jedi wydobywając tą informację z Jedi Qu Rahna. Informacje doprowadziły go do planety Ruusan. Rahn usiłował powstrzymać Jereca przed wykorzystaniem tej wiedzy, jednak nie dał rady siedmiu uzbrojonym Mrocznym Jedi, zabijając jedynie Mawa.

Jerec wysłał też swoich ludzi do domostwa byłego Jedi, Morgana Katarna, by odzyskać mapę zawierającą lokalizację Ruusan. Poplecznicy Jereca wydobyli mapę z domu rodziny Katarnów, czego świadkiem był Kyle Katarn, syn zabitego przez nich Morgana.

Kyle śledził, a następnie pokonał niemal wszystkich popleczników byłego Inkwizytora. Jerec w międzyczasie próbował przeciągnąć go na Ciemną Stronę Mocy, jednak Katarn się mu przeciwstawił. Jerec bez problemów powstrzymał Katarna, wpychając go Mocą do krytycznie uszkodzonego statku. Jednak Katarn zdołal się wydostać i ponownie ruszył na poszukiwania Mistrza Mrocznych Jedi.

Jerec w tym czasie dotarł do Doliny Jedi i zaczął wchłaniać zmagazynowaną w niej Moc. Niestety rytuał przerwał mu Katarn, pokonując Mistrza Mrocznych Jedi Ścianą Światła – starożytną techniką pozwalającą na całkowite odcięcie danej osoby od Mocy. Pozbawiony zastępującej mu wzrok Mocy Jerec podniósł swój miecz świetlny z ziemi i zaatakował Katarna, ginąc jednocześnie od ostrza jego miecza. Jego dusza została uwięziona w Dolinie Jedi wraz z duszami poległych w 1000 BBY Jedi i Sithów.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II – gra komputerowa stworzona przez Lucasarts w 1997 r.
  2. Trylogia Dark Forces – autorstwa Williama C. Dietza, oryginalnie opublikowana w 1997-1998 r.