„You insignificant mynock! You are nothing to a master of the dark side!”

 

jedgarOkreślenie „wielki” nie dotyczyło jedynie jego talentu w posługiwaniu się Mocą, ale także wzrostu. Już sam widok Jedgara mógł przerażać, bo mierząc sporo ponad 2 metry, górował nad większością ludzi. Urodził się trzy dekady przed bitwą o Yavin, a początki jego nauki nie były inne niż w przypadku większości dzieci wrażliwych na Moc w tym czasie. Jednak wychowując się w Świątyni Jedi na Coruscant doznawał wizji, które przerażały wszystkich – zarówno innych studentów jak i nauczycieli. Z tego powodu nigdy nie został padawanem, ponieważ żaden z mistrzów nie odważył się przyjąć chłopaka na szkolenie. Rada Jedi zamiast skorzystać z jego daru, uznała Jedgara za niebezpiecznego i wysłała go do Korpusu Rolniczego. Chłopak nie przyjął ich decyzji z pokorą, opuścił Jedi i udał się na poszukiwanie prawdziwej potęgi.

Podążając ścieżką wskazaną mu przez Moc, napotkał na swej drodze Kadanna – Mrocznego Jedi, posiadającego identyczny dar. Niecodzienny talent chłopca zwrócił na niego uwagę Kadanna, który wziął Jedgara pod swoją opiekę i wprowadził w tajniki Ciemnej Strony Mocy. Chłopak początkowo służył swojemu Mistrzowi głównie jako ochrona, jednak jego wiedza i zdolności były tak olbrzymie, że Kaddan postanowił wykorzystać jego talenty w odmienny sposób.

Gdy Imperator Palpatine utworzył krąg Proroków, Jedgar był już prawą ręką Kadanna. Razem stworzyli potężny duet, posiadali również duży wpływ na Imperatora. Jednak gdy Kadann zobaczył w swoich wizjach upadek Imperium i śmierć Palpatine’a, ten nie uwierzył w jego przepowiednie i rozwiązał krąg. Większość proroków postanowiła jednak stanąć po stronie swego mistrza i wkrótce potem wszyscy ukryli się w systemie Bosthirda, skąd obserwowali z ukrycia jak ich najgorsze przewidywania się urzeczywistniają.

Po bitwie o Endor Wywiad Imperialny próbował obwołać sobowtóra Kadanna Imperatorem. Mimo stanowczego zakazu swego mistrza Jedgar wyruszył, by zdyskredytować oszusta. Przy okazji werbował każdego napotkanego człowieka, który wykazywał choćby najmniejszą wrażliwość na Moc.

Ostatnią misją Jedgara było przeniknięcie do bazy Nowej Republiki, pozyskanie danych, a potem jej zaatakowanie. Nie jest pewne czy plan się powiódł, ani jak zginął Jedgar. Prawdopodobnie zarówno on, jak i jego mistrz Kadann zginęli z ręki Mrocznego Jedi Azrakela.

 

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Evil Never Dies: The Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peñy, oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.