Jaalib Brandl

Biografie, Słynni Sithowie

„I want to be as great as you are, father.”

 

 

jaalib brandlJaalib Brandl – syn Mrocznego Jedi Adalrica Brandla, Jaalib, był początkowo nieświadomy sekretów swego ojca. Zamierzał tak jak on zostać aktorem i stał się sławny na scenach swego ojczystego świata – Trulalis. Jaalib miał jednaknadzieję na zostanie gwiazdą również poza ojczystą planetą, chciał być taki, jak ojciec. Kiedy Adalric powrócił na Trulalis, aby szukać pomocy u Otiasa, Jaalib spotkał się z nim i obarczył go winą za wszystkie swoje kłopoty. Jaalib przeklinał Adalrica za atak sił imperialnych, w którym zginęła jego matka – atak, którego celem było zabranie Adalrica.

Były Inkwizytor zdał sobie sprawę, że zadał potężny cios swemu synowi i oddał się w ręce Imperium. Zdołał jednak wrócić na Trulalis jakiś czas później i zaczął nauczać chłopca tajników aktorstwa i sztuki reżyserskiej. Jaalib w młodym wieku został jednym z najlepszych członków Trulaliańskiego Towarzystwa Scenicznego, a następnie aktorem teatru Isceriańskiego. Niedługo po tym wydarzeniu Jaalib przybył na Iscerę i zagrał główną rolę w „W Służbie Imperium”.

Wtedy właśnie poznał Fable Austin. Kiedy Jaalib występował na Iscerze, Adalric równocześnie przygotowywał go do roli w księcia Edijan w „Uhl Eharl Khoehng”. Kiedy Adalric zaczął trenować Fable, Jaalib zakochał się w dziewczynie. Jednakże plany Adalrica nie uwzględniały takiego związku, ponieważ chciał on zabrać Fable na Byss jako prezent dla Imperatora. By trzymać syna na dystans, Adalric posłał go na Iscerę, rzekomo, aby przygotowywał się tam do roli w produkcji „Uhl Eharl Khoehng”. Podczas lotu Jaalib odnalazł w dzienniku pokładowym zapis o podróży Adalrica na Byss i zawrócił. Szybko zdał sobie sprawę z uwięzienia Fable, lecz początkowo nie wiedział, co robić. Poprosił więc o przyjazd i pomoc w uratowaniu Fable Deke’a Holmana, po czym odegrał największą rolę swojego życia.

Kiedy Adalric odkrył,że jego syn uwolnił Fable, próbował go zabić. Jednakże nie mógł zmusić się do popełnienia takiej zbrodni. Z trudem łapiąc powietrze Jaalib wyrecytował fragment sztuki „Uhl Eharl Khoehng”: ‚Niech… żyje.. Król’. Później Jaalib dołączył do Imperium, mając nadzieję na ustabilizowanie swego życia. Był powszechnie ceniony jako umiejętny i charyzmatyczny przywódca, znalazł się również w siłach Imperium mających za zadanie podbój Ariany na planecie Garos IV, krótko po bitwie o Endor. Później próbował rozpocząć nowe życie, zrywając swoje więzi z Imperium. Kiedy przybyła Nowa Republika i odbiła Garos IV, Jaalib wybrał życie w cieniu – tak, jak to uczynił Dontovian, bohater jednej ze sztuk teatralnych.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. The final exit oraz Uhl Eharl Khoeng – opowiadania autorstwa Patricii A. Jackson, oryginalnie opublikowane w magazynie RPG „Star Wars Adventure Journal” odpowiednio w 1994 i 1995 r.; drugie opowiadanie zostało później umieszczone w antologii „Opowiadania z Nowej Republiki”, przetłumaczonej na j. polski i wydanej w 2001 r.
  1. Emanations of Darkness – opowiadanie autorstwa Patricii A. Jackson, dostępne online

 

Jaalib Brandl

Biografie, Słynni Sithowie