Był człowiekiem i uczniem Dartha Rivana. Informacje na temat jego młodości są niezmiernie skąpe, jednak pewne jest, że był pojętnym uczniem. Podczas swego szkolenia u Rivana skonstruował sześć mieczy świetlnych łącząc ich kryształy ze swoją własną esencją, przez co miecze były jakoby powiązane z nim samym poprzez Moc.
Był niewątpliwie ambitny i żądny władzy. Planował, że kiedyś stanie się Lordem, a jego imię będzie Darth Malus. Wiadomo też, że nieobcy był mu procesem powstawania Sith Battlelords – elitarnego oddziału wojowników, których to tworzył Darth Rivan.

Lord Sith przeprowadzał na swoim uczniu alchemiczne eksperymenty i wystawiał jego ciało na działanie Artefaktu Sith, zwanego Mrocznym Berłem. Krąży wiele legend na temat końca życia Darsina, a najbardziej prawdopodobna jest ta, że zginął z ręki samego Rivana i został spalony w Rytualnej Komorze znajdującej się w fortecy swojego Mistrza. Następnie, duch Darsina został zniewolony przez Rivana i zmuszony do pilnowania Fortecy na Almas.

Darsin nauczył się jak być widzialnym i słyszalnym pozostając w duchowej postaci. Posiadł również umiejętność przemieszczania się w te miejsca fortecy, gdzie energia Ciemnej Strony Mocy była szczególnie silna i wzmacniała jego egzystencję. Potrafił poruszać przedmiotami przy pomocy telekinezy, oraz wysyłać w kierunku przeciwników fale nienawiści.

Twierdza Rivana była wielokrotnie odwiedzana przez intruzów, z którymi Darsin był zmuszony się mierzyć.