“Exar, we’ve been looking all over for you! You’ve got yourself some students.”

 

cradoCrado pochodził z planety Cathar i wraz ze swą partnerką Sylvar oraz przyszłym Lordem Sithów, Exaren Kunem, trenował pod okiem Mistrza Jedi, Vodo-Siosk Baasa, na planecie Dantooine. Jako osoba łatwo ulegająca wpływom, Crado skrycie podziwiał Kuna, znakomitego studenta i świetnego szermierza. Nierzadko ścierali się na miecze świetlne, a jedna z takich walk okazała się brzemienna w skutkach dla Galaktyki. Gdy Crado, będąc lekko ranny, przegrał, upokorzona rasistowskimi uwagami Kuna Sylvar również wyzwała go na pojedynek. Gdyby nie interwencja Mistrza, możliwe, że Exar zabiłby kobietę, w rezultacie jednak Baas został pokonany, a Kun opuścił Dantooine w poszukiwaniu starożytnej wiedzy.

Oboje, Crado i Sylvar, towarzyszyli Mistrzowi Vodo w drodze na wielkie konklawe Jedi na Denebie, zwołane, by omówić pilne zagrożenie związane z rządzącymi w systemie Empress Teta Krathami. Po drodze Crado oświadczył się Sylvar, jednak ona odrzuciła jego propozycję, twierdząc, że mimo swego uczucia do partnera, jako Jedi ma inną misję do spełnienia. Kiedy cała trójka przybyła na Denebę, zastała ją w ogniu walki, jako że Krathowie nie czekali na decyzję przeciwników i zaatakowali jako pierwsi, posyłając do boju setki droidów. Catharrowie od razu włączyli się do walki, ratując wielu, w tym również córkę późniejszej przywódczyni Jedi, Vimę Sunrider.

Waleczna para rozdzieliła się później, co okazało się istotne, jako że przebywający na Ossus Crado spotkał swego dawnego idola, Exara Kuna. Kun, namaszczony przez duchy Starożytnych na Mrocznego Lorda Sithów, usiłował pozyskać dla swojej sprawy młodych Jedi, o nieukształtowanym umyśle, podatnych na wpływy. Crado był jednym z nich, łatwo uwierzywszy w słowa Exara, obiecujące walkę z Ciemnością.

crado2Na Yavinie IV Crado, podobnie jak inni, ze zgrozą poczuł Ciemną Stronę panującą w tym miejscu. Wraz z innymi Jedi rozpoczął walkę z Massassi, która, gdyby nie interwencja Kuna, mogłaby skończyć się fatalnie dla obu stron. Ponownie przekonani słowami Exara młodzi ludzie podążyli wraz z nim do Świątyni, na schodach której Kun miał dokonać miłego im aktu zniszczenia jednego z artefaktów Sith. Nie mieli pojęcia, jak bardzo zostali zwiedzeni, gdyż Lord Sithów i owszem, roztrzaskał holocron, jednak nie po to, by go zniszczyć. Uwolnione z długoletniego więzienia dusze starożytnych wniknęły do ciał Jedi, czyniąc ich swoimi marionetkami. Wyjątkiem był Crado, dla którego Exar miał “specjalne zadanie”.

Kiedy Lord Sithów rozpoczął swoją krucjatę przeciwko rycerzom Jedi, wysłał swoich podwładnych z misją pozbycia się ich Mistrzów. Crado, wraz z Ossem Wilumem, został wysłany, by zamordować Mistrza Thona, jako że jego poprzedni nauczyciel – Vodo-Siosk Baas – miał stawić czoła samemu Exarowi.

crado1Na Ambrii Crado i Oss postanowili wykorzystać zamieszkujące pobliskie jezioro bestie Ciemnej Strony znane jako hssissy. Kiedy stworzenia zaatakowały siedzibę Mistrza Jedi, okazało się, że ma on gości – Nomi Sunrider i jej córkę, a także byłą partnerkę Crado, Sylvar. Rozdarty Crado pozostał jednak lojalny względem Exara i nie odwołał ataku. Ten zresztą zakończył się niepowodzeniem, jako że Oss Wilum został szybko pokonany przez Mistrza Thona, a Crado uciekł, głęboko zraniony słowami Sylvar, która obwiniła go za śmierć Mistrza Baasa z rąk Lorda Sithów. Przygnębiony swą porażką Crado powrócił na Yavin IV i poprosił Exara o jeszcze jedną szansę. Kun bez wahania przystał na jego prośbę, powierzając mu misję zniszczenia floty republikańskiej przy pomocy antycznej broni umieszczonej na statku Nagi Sadowa, odnalezionym przez Lorda w podziemiach jednej ze świątyń. Crado nie miał pojęcia, że była to śmiertelna pułapka, w której Exar i Ulic Qel-Droma zamierzali zlikwidować zdrajczynię, Aleemę. Oficjalnie mianowany jej zastępcą Crado miał być przypadkową, acz niespecjalnie żałowaną, ofiarą.

Starożytny statek, Corsair , był wyposażony w broń umożliwiającą przekształcenie każdej gwiazdy w supernową, jednak musiał być aktywowany przez kogoś posługującego się mocami Sithów. Kiedy Crado i Aleema znaleźli się w systemie Auril, zaatakowali stację kosmiczną Kemplex IX, by przykuć uwagę stacjonującej tam floty Republiki. Ściągnięcie okrętów w pułapkę było tylko kwestią czasu i Aleema uruchomiła urządzenie, niszcząc ścigające ich statki uwolnioną energią otaczających gwiazd. Niestety, reakcja łańcuchowa zapoczątkowana przez urządzenie spowodowała przekształcenie się gwiazd w supernowe, a Corsair został zniszczony w wyniku wybuchu.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1994-1995.
  2. Tales of the Jedi: The Sith War – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1995-1996.