„What greater weapon is there than to turn an enemy to your cause? To use their own knowledge against them?”

 

bastilaBastila Shan – była jedną z kluczowych postaci wojny domowej blisko 4 tysiące lat przed bitwą o Yavin.

Urodzona na planecie Talravin, już w wieku kilku lat została zauważona i odebrana rodzicom przez Zakon Jedi. W czasie szkolenia Mistrzowie, ku swemu olbrzymiemu zaskoczeniu, odkryli u niej bardzo rzadką, a co ciekawsze wrodzoną, technikę Mocy – Medytację Bojową. Z tego powodu dziewczyna była niemal zawsze w centrum uwagi swoich przełożonych, co miało olbrzymi wpływ na jej charakter – stała się zbyt pewna siebie, egocentryczna i przekonana o własnej wielkości.

Bastila została już mianowana Jedi, kiedy Revan i Malak wezwali pozostałych rycerzy do czynnego wzięcia udziału w walce przeciwko Mandalorianom. Wywołało to rozłam w Zakonie, ponieważ część Jedi popierała dwóch zapaleńców, część jednak, w tym Rada, odmówiła udzielenia im poparcia. Bastila stała się jednym z najważniejszych zwolenników Rady Jedi.

Dzięki swojej pozycji została członkiem drużyny mającej za zadanie porwać Revana, który teraz był już Mrocznym Lordem Sith. Kiedy Jedi wdarli się na mostek jego flagowego okrętu, niespodziewanie Darth Malak zdecydował się wykorzystać ten moment, by pozbyć się swojego byłego mentora i odpalił pociski w kierunku jego jednostki. Mimo ciężkich obrażeń Bastila zdołała uratować Revana, co stworzyło pewnego rodzaju wieź między nimi. Revan został dostarczony Radzie Jedi, która wykorzystała amnezję pourazową i zmieniła jego osobowość, czyniąc z niego lojalnego żołnierza Republiki, przydzielonego do Bastili. To sprawiło, że Bastila stała się priorytetowym celem nowego Mrocznego Lorda, Dartha Malaka, który rozkazał zgładzić ją lub doprowadzić przed jego oblicze.

bastila1Bastila wraz z Revanem podróżowali na pokładzie „Endar Spire” w pobliżu planety Taris, gdy zostali napadnięci przez przeważające siły Sithów. Z zagłady ocaleli jedynie Bastila, Revan oraz jeden z najlepszych pilotów tamtych czasów, Carth Onasi. Cała trójka wylądowała na powierzchni planety, ale Bastila została porwana przez gang „Czarnych Vulkarów”. Jej towarzysze zdołali ją uratować i razem opuścili Taris, unikając śmierci w ogniu turbolaserowych strzałów okrętów Dartha Malaka, który rozkazał zbombardować planetę.

Po ucieczce Bastila udała się na planetę Dantooine, aby spotkać się z Radą Jedi. Tam dziewczyna namówiła mistrzów do ponownego szkolenia Revana, a podczas przeszukiwania pobliskich ruin na zlecenie Rady, Bastila i jej współtowarzysze odkryli część tzw. „Gwiezdnej Mapy”, która mogła doprowadzić ich do „Gwiezdnej Kuźni”. W czasie dochodzenia okazało się również, że tego artefaktu poszukiwali dawno temu Revan i Malak. „Kuźnia” mogła mieć także związek ze zbyt szybko wzrastającą potęgą Malaka, tak więc Rada czym prędzej poleciła Bastili i Revanowi zająć się tą sprawą. Uznano, że Bastila i jej podopieczny są najlepszymi kandydatami do tego zadania ze względu na łączącą ich więź. Niestety, nikt nie przewidział tego, że więź Mocy przekształci się w miłość, przed którą dziewczyna broniła się z całej siły.

W czasie podróży Bastila odwiedziła wiele planet, takich jak Kashyyyk, Manaan czy Tatooine. Na tej ostatniej spotkała swoją matkę, z którą po wielu latach pojednała się. Cały czas ich tropem podążali nasłani przez Malaka zabójcy oraz jego uczeń – Darth Bandon, jednak Jedi nie mieli specjalnych problemów z pozbyciem się kłopotów, jakie sprawiali. W końcu jednak Malak dopiął swego i uprowadził Bastilę, przeciągając ją na Ciemną Stronę Mocy i czyniąc swoją uczennicą.

bastila3Kolejne spotkanie Bastili z Revanem odbyło się na planecie Lehon, nad którą znajdowała się „Gwiezdna Kuźnia”. Bastila starała się przekonać go do ponownego przejęcia tytułu Mrocznego Lorda, jednakże ten odmówił. Po krótkim pojedynku Bastila odleciała do swojego mistrza, by wspomóc Bitewną Medytacją flotę Malaka w starciu z przybyłymi oddziałami Republiki. Revan odnalazł ją także i tam. Ponownie stoczyli walkę, ponownie przywołali uczucia, jakimi darzyli siebie nawzajem. Revan był jednak znacznie silniejszy niż dziewczyna i nie dał się omamić jej słowami. Bastila zginęła z jego ręki.

Inna wersja legendy o Revanie, ta opowiadana przez Sithów, głosi, że Mroczny Lord sięgnął po swoje dziedzictwo w świątyni Rakatan na Lehonie. Przyjąwszy propozycję Bastili, udał się do Gwiezdnej Kuźni, by ostatecznie pokonać uzurpatora Malaka. Nowa uczennica Lorda Revana w tym czasie wspomagała Armadę Sith w bitwie z okrętami Republiki. Gdy zwycięski Revan przejmował ponownie władzę nad Imperium Sith, Bastila stała u jego boku. Niewiele później Mroczny Lord z sobie tylko znanych powodów wyruszył w Nieznane Terytoria. Ostatni raz widziano Bastilę, gdy podążała jego śladem.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.
  2. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords – gra komputerowa stworzona przez Obsidian Entertainment w 2004 r.
  3. The betrayal of Darth Revan – przygoda RPG opublikowana przez Wizards of the Coast w 2008 r.
  4. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.