barel ovairBarel Ovair był Mistrzem Sith, szpiegiem infiltrującym Zakon Jedi w czasach pomiędzy Wojną Domową Jedi a Wielką Wojną Galaktyczną, gdy Imperium Sith odnawiało swoją potęgę. Ród Ovairów wypełniał wolę Imperatora Sith już od trzech pokoleń dochodząc do wysokich stanowisk wśród Jedi. Barel nie przyniósł ujmy swym przodkom i został uznany przez Jedi za Mistrza, powierzono mu pieczę nad Padawanem, Nautolaninem Eisonem Gyntem.

Trywialne zajęcia narzucone mu przez Radę Jedi były dla Mistrza Sith jednak tylko przykrywką. W istocie kolejni Ovairowie odwiedzali z polecenia Imperatora Sith grobowce starożytnych Lordów Sith, by uwięzić w nich duchy zmarłych. Władca najwyraźniej obawiał się konkurencji ze strony poprzednich Mrocznych Lordów. Barelowi przypadło szczególnie trudne zadanie – grobowiec Nagi Sadowa na Yavinie IV.

Gdy tylko dotarł na księżyc w uciążliwym towarzystwie swego Padawana, Mistrz Ovair odkrył, że Exar Kun nie pochłonął też energii życiowej wszystkich swoich Massassich, gdy opierał się atakowi Jedi pod koniec Wielkiej Wojny Sith. Przetrwali oni też bombardowanie, któremu Jedi poddali powierzchnię. Najwyraźniej duch Nagi Sadowa znowu przejął władzę nad swoimi wyznawcami, gdyż bestie zaatakowały Sitha i obarczającego go Padawana. Obaj szybko zmuszeni zostali do ukrycia się w grobowcu, który Ovair miał nadzieję zamknąć.

Kilka tygodni później na Coruscant powrócił tylko Mistrz Sith. Okłamał Radę Jedi, twierdząc, że Padawan Gynt nie przeżył ataku Massassich. Parę lat później miało się okazać, że ciało Nautolanina nadal żyje, lecz jego jaźń została wyparta przez ducha Nagi Sadowa. Zmarły Mroczny Lord przybył na Coruscant pałając żądzą zemsty na Sithcie, który ośmielił się próbować zamknąć go w grobowcu. Barel Ovair szybko stawił mu czoła.

Czy to z powodu osłabienia długim okresem bezcielesności, czy to przez to, że ciało Nautolanina funkcjonowało inaczej, niż jego oryginalne, czy też z uwagi na to, że w walce posługiwał się mieczem świetlnym, nad które zawsze przekładał kryształowe miecze, dość powiedzieć, że Lord Sadow przegrał. Mistrz Ovair zabił nowe ciało Mrocznego Lorda, ewidentnie jednak nie powiodło mu się uwięzienie jego ducha w grobowcu na Yavinie IV. Należy zadać sobie pytanie, czy w ogóle pokonał tego ducha?

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Timeline 7: Peace for the Republic – filmik oryginalnie opublikowany w 2010 r.