Asajj Ventress

Biografie, Słynni Sithowie

 

„Now you fall… as all Jedi must.”

 

asajj ventress2Asajj Ventress – Wiele z jej młodzieńczych lat spowijają mroki czasu. Wiadomo, że Ventress wychowywała się na Rattatak, barbarzyńskiej planecie położonej daleko od granic Republiki, rządzonej przez bezlitosnych wodzów toczących ciągle krwawe wojny. Jej rodzice zostali zamordowani przez jednego z miejscowych wodzów zwanego Osika Kirske, kiedy Asajj była jeszcze dzieckiem.

Pewnego dnia młody Jedi Ky Narec zmuszony był wylądować na tej zapomnianej planecie. Odcięty od Rady Jedi, Narec spotkał Asajj i wyczuł jej predyspozycje do kontrolowania Mocy, a następnie zaczął ją szkolić. Oboje szybko stali się bohaterami pokonując wielu barbarzyńców, kończąc wojny itp.

Wszystko to trwało do czasu gdy Kirske wraz z innymi ocalałymi wodzami przygotował plan odzyskania władzy, który zaczęli realizować poprzez zabicie Nareca zanim ten ukończył szkolenie Asajj.

W efekcie tego, Ventress, nie w pełni wyszkolona, nie potrafiąca kontrolować wrodzonej złości, skoncentrowała swój gniew na Republice, za opuszczenie jej mentora i zignorowanie trudnej sytuacji na Rattatak.

asajj ventressZłość Asajj napędzała jej siłę, która pozwoliła jej „wyciąć” sobie droge do pozycji w tym pełnym bezprawia świecie. Pokonała i uwięziła większość z żyjących wodzów, w tym także Osika Kirske, na którym w końcu się zemściła za śmierć mistrza odpłacając się tym samym. Zaczęła walczyć w regularnie odbywających się walkach gladiatorów, z łatwością pokonując nawet najlepszych weteranów tego sportu. Krótko po wybuchu Wojen Klonów, Hrabia Dooku przybył na Rattatak, szukając kolejnego sojusznika dla Separatystów. To co tam znalazł daleko przekraczało to czego się spodziewał.

Nieoszlifowany talent i determinacja Ventress zrobiła na Dooku takie wrażenie, że postanowił zwerbować młodą wojowniczkę.
Ventress udowodniła swoje umiejętności podczas pojedynku z samym Hrabią. Mimo, że Dooku wygrał z łatwością, zaproponował by razem z nim odleciała z Rattatak i przyłaczyla się do Separatystów.

asajj ventress3Ventress błędnie utożsamiała się z Sith, mimo, że nie otrzymała szkolenia Sith. Dooku, który pomagał jej talentom rozwijać się, nie dał jej zakosztować ani troche wiedzy prawdziwych Sith. Jej umiejętności były połączeniem niedokończonego szkolenia Jedi i jej samodzielnie odkrytych technik.

Asajj ujawniła też swój wspaniały zmysł taktyczny, i Dooku mianował ją jednym z dowódców w Armi Separatystów. Jednym z jej pierwszych zadań było przerwanie spotkania Mistrza Jedi Mace’a Windu i grupy zbuntowanych Jedi. Dooku wmówił jej, że Windu był winny zaniedbania jej pierwszego Mistrza. Ventress stoczyła z Windu walkę na księżycu Ruul, i mimo, że musiała uciekać, jej siła uświadomiła Windu, jaki mroczny los czeka Jedi.

Asajj dowodziła akcją Separatystów polegającą na użyciu śmiertelnej broni chemicznej w Gungańskiej kolonii na księżycu Ohma-D’un. Był to jeden z testów chemicznego programu przeciw Clone Trooperom. Ventress poraz kolejny udowodniła swoje umiejętności, mimo, że musiała uciekać.

asajj ventress4Jedi Kenobi śledził Asajj do laboratorium na Queyta, gdzie Dooku kazał jej złożyć Kenobiemu po raz kolejny propozycje przyłączenia się do Separatystów. Jedi po raz kolejny odmówił, a uczennica Dooku po raz kolejny uciekła, by nękać Republikę w innych miejscach.

Cztery miesiące po Bitwie o Geonosis, Ventress przyłączyła się do walczących na Muunilinst, gdzie żołnierze Republiki atakowali fabrykę robotów. Mimo strat w siłach Separatystów, Asajj włączyła się do walki na pokładzie swojego myśliwca. Jej umiejętności pilotażu, przyciągnęły uwagę Anakina Skywalkera, młodego Padawana który dowodził kosmicznymi siłami Republiki w tej bitwie. Łamiąc rozkazy młody Jedi zainteresował się tajemniczym pilotem myśliwca za bardzo i wpadł w pułapkę przygotowaną przez wojowniczkę.

asajj ventress5Skywalker leciał za Asajj aż do Starożytnych Światyń na Yavin. Padawan kontynuował swoją pogoń pieszo, wspierany przez clone trooper’ów przysłanych przez Generała Kenobiego. Przy użyciu Mocy Ventress pozbyła się żołnierzy i rozpoczęła ze Skywalkerem zapierający dech w piersiach pojedynek na miecze świetlne. Pokonanie jej stanowiło dla Skywalkera takie wyzwanie, że musiał sięgnąć po potęgę Ciemnej Strony, by tego dokonać. Przepełniony złościa, zrzucił Ventress w przepaść. Mimo wszystko Assajj przeżyła pojedynek.

Po tym jak Generał Obi-Wan Kenobi i jego żołnierze zostali złapani na Jabiim przetransportowano ich do prywatnej fortecy Ventress na Rattatak. Tam samozwańcza Sith torturowała więźniów z nadzieją, że uda jej się złamać Kenobiego w celu zdobycia większego uznania w oczach Hrabiego Dooku. Nie udało jej się, a Kenobi nie dość, że uciekł, to ukradł miecz Narec’a, który był dla Ventress jedyną pamiątką po dawnym mistrzu.

Jej dalsze losy są nieznane, prawdopodobnie zginęła w końcowej fazie Wojen Klonów.

Asajj prawie do perfekcji wyćwiczyła walkę dwoma mieczami świetlnymi. Używała mieczy podarowanych jej przez Hrabiego Dooku, oba o charakterystycznym stylu lubianym przez byłego Mistrza Jedi (Dooku też używał takiego miecza). Były one specjalnie zmodyfikowane i można było je złączyć w coś w rodzaju lightstaff’a o rękojeści w kształcie litery „S”

Asajj miała jeszcze później okazję zmierzyć się z Anakinem i Obi-Wanem. Stało się to na planecie Vjun, jednak profilaktycznie postanowiła się wycofać. Podczas wczesnej fazy bitwy na Rendili, Obi-Wan odkrył renegata Quinlana Vosa na pokładzie statku Titavian IV. Vos zdradził Hrabiego Dooku, ten więc wysłał Ventress i Tola Skorra, aby wyeliminowali Quinlana. Asajj i Obi-Wan zmierzyli się po raz kolejny, lecz tym razem szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Ventress. Kenobi i Quinlan uciekli, lecz Asajj podążała za nimi aż na Coruscant.

asajj ventress7Ventress urządziła zasadzkę na Anakina Skywalkera, aranżując pojedynek na szczycie drapacza chmur. To wtedy młody Jedi został naznaczony blizną na policzku, niemniej wygrał tę potyczkę. Owinął ciało Ventress kablami pod wysokim napięciem i zrzucił na niższy poziom. Udało jej się przeżyć, jednak po raz kolejny musiała się wycofać i uznać wyższość przeciwnika.

Mimo że walczył z nią tak wiele razy, Kenobi twierdził, że Ventress nie jest zła. Postanowił odnaleźć ją i przywrócić światłu. W międzyczasie Ventress wysłano na Boz Pity, gdzie została umieszczona w pojemniku bacta i poddana mechanicznym zmianom dla wzmocnienia jej gniewu. Gdy siły Republiki zaatakowały planetę, Obi-Wan z pomocą Anakina stawił czoła Ventress. Pomimo wielkiego oddania dla Hrabiego Dooku, została przez niego zdradzona. Gdy wiadome było, iż Asajj nie zdąży uciec razem ze swym mistrzem, ten rozkazał jednemu z droidów zastrzelić ją.

Wściekła i ranna Ventress próbowała zabić Kenobiego, lecz otrzymała śmiertelną ranę z ręki Anakina. Gdy umierała, zdradziła Kenobiemu następny cel separatystów i pozwoliła, by w końcu jej gniew i furia ją opuściły. Obi-Wan rozkazał zabrać ciało Ventress na pokład jednostki medycznej.

Wbrew pozorom Ventress nie zginęła, lecz wprowadziła się w trans używając technik Sith, aby wyleczyć swe rany. Gdy znalazła się na pokładzie fregaty medycznej, wybudziła się z niego i rozkazała pilotom, by zabrali ją „z dala od wojny, Dooku i Jedi…”. Piloci zgodzili się.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Wojny klonów – seriale animowane z lat 2003-2005 i 2008-2009 r., a także film pełnometrażowy z 2008 r.
  2. Spisek na Cestusie – książka autorstwa Stevena Barnesa, oryginalnie opublikowana w 2004 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
  3. Seria komiksów Star Wars Republic – odcinki 58-60, oryginalnie opublikowane w latach 2003-2004.
  4. Seria komiksowa Obsesja – oryginalnie opublikowana w latach 2004-2005 r. przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Mandragora.
  5. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.
  6. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.