„I call upon the spirit of Freedon Nadd, a Jedi far greater than these impotent youths. May the dark power that he taught me and my husband and all our ancestors fill me now!”

 

 

amanoaAmanoa była królową Onderonu, znaną także jako Mroczna Królowa. W młodym wieku poślubiła spadkobiercę tronu Iziz, Ommina. Owocem ich związku była Galia, która została królową po śmierci matki.

Życie Amanoi od chwili ślubu na stałe związane zostało z Ciemną Stroną Mocy. Wpływ jej początkowo był słaby i niezauważalny, lecz w tym okresie miał on za zadanie jedynie przygotować Amanoę do przyszłych zadań. Źródłem potęgi rodziny królewskiej Onderonu był bowiem przybyły na planetę 350 lat przed narodzinami królowej Mroczny Lord Sithów – Freedon Nadd. Po swej śmierci jako duch wpływał na postępowanie władców Iziz, ucząc ich magii Sithów. Kolejne pokolenia poznawały zaklęcia i ochoczo poddawały się kontroli Ciemnej Strony, coraz bardziej umacniając w rodzie królewskim nietolerancję i nienawiść do tych, którzy ośmielili się im przeciwstawić. Nie inaczej stało się w przypadku Ommina, który, pozostając pod kontrolą mrocznego ducha, całkowicie zaniedbał swoją młodą żonę. Zlekceważona kobieta postanowiła dociec prawdy i odkryła, iż jej mąż był uczniem Mrocznego Lorda Sith.

Po swoim odkryciu królowa naiwnie próbowała zawrócić męża ze ścieżki Ciemności, było już jednak za późno. Gdy jej wysiłki spełzły na niczym, popadła w długotrwałą depresję, która po kilku latach przerodziła się w złość, a potem nienawiść do wcześniej kochanego króla, który ponad prawowitą małżonkę stawiał dawno zmarłego ducha. Gdy jej nienawiść osiągnęła apogeum, Ommin uznał, iż jego żona dojrzała do tego, by dostąpić zaszczytu poznania mrocznego kultu.

Duch Freedona Nadda nauczył Amanoę technik Mocy oraz Magii Sithów, które opanowała doskonale, stając się pełnoprawnym magiem Sith. Krótko potem Ommin zaczął cierpieć na nieuleczalną chorobę szpiku kości, która zmusiła go do używania specjalnego egzoszkieletu z durastali stworzonego przez jego prywatnych lekarzy. Od tamtej pory król nie pokazywał się już publicznie, poświęcając się całkowicie naukom Sith. Amanoa bezkrwawo przejęła całą władzę na Iziz.

Okres jej rządów nie należał do najspokojniejszych, bowiem dotychczasowy konflikt z Jeźdźcami Bestii zmienił się niemal w wojnę. Duch Freedona Nadda ukazał się królowej podczas jednego z rytuałów Sith i przepowiedział, iż jeśli pozwoli ona na wybuch wojny, to będzie to początek jej końca. W desperackiej próbie ocalenia własnego życia Amanoa wezwała Jedi, by ci rozwiązali ciągnący się od wieków konflikt. Czekając na ich przybycie, przygotowywała się do starannego i dokładnego maskowania obecności Ciemnej Strony. Miała też nadzieję, że rycerze szybko rozwiążą konflikt i odlecą, zanim staną się zbyt podejrzliwi.

Niestety, zamiast Mistrza Jedi na Onderonie zjawiło się kilku niedoświadczonych padawanów, których działania doprowadziły do jeszcze szybszego wybuchu wojny. To jednak sprawiło, iż na planetę przybył Mistrz Jedi – Arca Jeth. Widząc, że nie da rady dłużej ukrywać obecności Ciemnej Strony Mocy na Onderonie, królowa rozpaczliwie zwróciła się o pomoc do Nadda, który, czując zbliżającą się potęgę Mistrza Jedi, uznał, że aby stawić mu czoło, będzie potrzebował całej swej potęgi. Przestał wspierać Amanoę, która w konfrontacji w Mocy z Mistrzem Arcą okazała się zbyt słaba i zginęła.

Jej ciało pochowano w kamiennym sarkofagu, który umieszczono na powierzchni lesistego księżyca Onderonu – Dxun.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi – seria komiksowa oryginalnie opublikowana w latach 1993-1994.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.