„My brethren and I invented what it means to be a Sith.”

 

xoxaanXoXaan była wygnaną Jedi i jedną z pierwszych Lady Sithów. To ona wraz ze swymi towarzyszami – Ajuntą Pallem, Sorzus Syn, Karnesem Muurem i Romulusem Dreypą – sformułowała i zdefiniowała pojęcie Lorda Sithów oraz stworzyła podwaliny filozofii Sithów jaką znamy do dziś.

Tak jak pozostali zwolennicy Ajunty Palla, XoXaan chciała jedynie przywrócić życie światom spustoszonym podczas Wielkiej Schizmy Mocy. Jednakże Rada Jedi uznała ich umiejętności za bluźnierstwo i wszczęła przeciw nim wojnę – Drugą Wielką Schizmę Mocy. Podczas wojny XoXaan dowodziła elitarnymi wojskami Mrocznych Jedi, tak zwanymi Czarnymi Legionami. Jednakże Zakon Jedi, wspierany przez wojska Republiki Galaktycznej, zdołał pokonać tych, których okrzyknął odszczepieńcami i skazał ich na wygnanie.

Wygnani Jedi trafili do istniejącego już od dziesiątek tysięcy lat Imperium Sithów, które szybko sobie podporządkowali. Nie jest jasne jaką rolę dokładnie pełniła wśród nowych Lordów Sithów, ale była dostatecznie poważana, by po śmierci spocząć w jednej z grobowych dolin Korribanu.

Holocron zawierający jej nauki został ukryty w jaskiniach znajdujących się na Korribanie. Odnaleziony został dopiero tysiące lat później przez Gandalfa D’evara, a następnie wykorzystany do uczynienia pionka Sithów z A’Sharada Hetta.

To w jej grobowcu A’Sharad Hett przeszedł na Ciemną Stronę, stawiając pierwsze kroki na drodze, która miała zaprowadzić go do stania się Darthem Kraytem, Mrocznym Lordem Sithów. Tajniki Ciemnej Strony ten były Mistrz Jedi poznawał właśnie z holokronu XoXaan.