Towarzyszka Lorda Sithów, Jantona Belosa, w ukryciu przed nim zebrała wokół siebie rozmaite istoty, tworząc tajemniczą sektę. Pod koniec Wielkiej Wojny Nadprzestrzennej Valik ukryła się wraz ze swoimi towarzyszami na asteroidzie krążącej wokół Tascollan Nebula i tam przygotowała rytuał, w wyniku którego Świątynia Bólu, znajdująca się na asteroidzie, miała się znaleźć w środku gwiazdy systemu. Jednakże zamiast tego świątynia znalazła się w środku asteroidy, przez co wszyscy towarzysze Valik zginęli, a ona sama stała się duchem, na zawsze uwięzionym w Świątyni.

W trakcie Galaktycznej Wojny Domowej Valik została nauczycielką Mrocznego Jedi, Thauma Rystra. Miał on dla niej zdobyć artefakt Miecz Dusz oraz dziecko o imieniu Caeleb, do którego ciała kobieta planowała się przenieść. Uczeń wprawdzie zdobył artefakt, ale nie udało mu się porwać dziecka.

Na asteroidę trafiła później grupa agentów Nowej Republiki, których sprowadziła Valik, nadal planująca przeniesienie się do ciała wybranej ofiary. Ponownie jej się to nie udało, została razem z Rystrą pokonana i już ostatecznie odeszła.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Light and Dark – przygoda RPG opublikowana przez Wizards of the Coast.