„The Republic and the Jedi can do nothing, as we already proved.”

 

 

ulicqeldroma1Ulic Qel-Droma urodził się na Alderaanie jako syn słynnej Mistrzyni Jedi. Ponieważ jego matka obawiała się potęgi uczucia łączącego braci i ją samą, postanowiła nie szkolić chłopców, mimo że byli silni Mocą. . Ulic postanowił się zatem wykazać w nieco inny sposób, udowadniając wszystkim naokoło, że jest najlepszy we wszystkim, co robi. Jednak z biegiem czasu jego matka stwierdziła, że tak utalentowany młodzieniec marnuje się, więc odesłała go na szkolenie na Arkanię, do Mistrza Arki.

Tam Ulic zaprzyjaźnił się między innymi z Twi’lekiem Tottem Doneetą. Wraz z nim, bratem Cay’em oraz swoim mistrzem Ulic doświadczył wielu przygód i niebezpieczeństw. Jednym z zadań, jakie im wyznaczono, było uporządkowanie spraw na świecie zwanym Onderon, od wieków pogrążonym w wojnie domowej między obywatelami miasta Iziz a Jeźdźcami Bestii.

Już przy podejściu do lądowania statek Jedi został zestrzelony przez Jeźdźców. Rycerze ogromnym wysiłkiem zdołali dostać się do pałacu tylko po to, by być świadkami porwania królewskiej córki, Galii. Oczywiście, to kochający przygody i wyzwania Ulic poprowadził odsiecz na tereny opanowane przez Jeźdźców i zdołał dotrzeć do uwięzionej dziewczyny. Okazało się jednak, że to wcale nie Jeźdźcy są mącicielami spokoju na planecie. Zło koncentrowało się bowiem w Iziz, wokół rodziny królewskiej, spadkobierców tradycji starożytnego Lorda Sith, Freedona Nadda. Zaskoczeni tym Jedi postanowili sprzymierzyć się z ukochanym Galii oraz dowódcą wygnańców – Kirą i zakończyć rządy ciemności na Onderonie.

ulicqeldroma2Królowa Amanoa odmówiła jednak zrzeczenia się tronu na rzecz swojej córki, co rozpętało krwawą bitwę. Szczęśliwie dla buntowników, Mistrz Arca użył swojej niezwykle rzadkiej umiejętności – medytacji bojowej, inaczej nie wygraliby z potężną armią królewską. Zwycięstwo należało do Jeźdźców, jednak w ogniu bitwy poważnie zraniono Cay’a Qel – Dromę, a sam mistrz Jedi nie był zachwycony tym, że jego uczniowie tak łatwo wybrali rozwiązanie przy użyciu przemocy.

Galia wyszła za mąż za Orona Kirę, jednak nie wszystkim podobała się zarówno zmiana na stanowisku rządzącego, jak i odsunięcie od władzy osoby będącej pod wpływem Freedona Nadda. Rozpoczęło się Powstanie Naddystów, a Jedi, od samego początku uwikłani w toczące się walki, zostali ponownie zmuszeni do działania. Tym razem Arca nie protestował, kiedy Ulic uratował go z rąk niezrównoważonego króla Ommina. Jednak w chwili, kiedy były już władca Onderonu wydawał swe ostatnie tchnienie, przybył po niego duch Lorda Sith i zapowiedział Ulicowi, że zostanie wielkim Sithem, jednym z największych, jakich znała Galaktyka

Z Naddem związana była także potęga militarna, z jaką Ulicowi i jego ukochanej Nomi Sunrider przyszło się wkrótce zmierzyć. Dwoje arystokratów z systemu Express Teta, Satal Keto i jego kuzynka Aleema spotkali Freedona właśnie na Onderonie i to on podarował im wiedzę, umożliwiając rozwinięcie ich mrocznych zainteresowań. Kiedy kuzynostwo przejęło władzę w systemie, Nomi i Ulic zostali wysłani, by zbadać sprawę.

Aleema okazała się być mistrzynią w tworzeniu iluzji i ukryła przed nimi prawdziwą liczebność sił Krathów. Oddziały Republiki okazały się niewystarczające, by stawić im czoła, a sam Qel – Droma został ranny. Wojska oddane pod jego komendę musiały się wycofać, a ta nieoczekiwana porażka stała się jednym z tematów podczas zgromadzenia Jedi na planecie Deneba. Ulic oznajmił wówczas, że jedynym sposobem na pokonanie Krathów jest przeniknięcie w ich szeregi i osłabienie od środka. Mistrzowie Jedi odrzucili propozycję Ulica, uznając ją za zbyt niebezpieczną, zbyt łatwo prowadzącą na Ciemną Stronę. Jednak zanim podjęto jakąkolwiek decyzję, roboty bojowe nasłane przez Aleemę i Satala urządziły prawdziwą rzeź na planecie. Zginęło wielu Jedi, także Mistrzów, a sam Arca Jeth zmarł na rękach Ulica.

Zrozpaczony Ulic nie słuchał już niczyich rad. Postanowił wcielić swój plan w życie. Mimo obiekcji, jakie żywili zarówno jego brat, jak i ukochana Nomi, Ulic wyruszył do systemu Empress Teta. Tam wpadł w pułapkę zastawioną przez Aleemę. Ulic ujawnił się jako Jedi podczas publicznej egzekucji przeprowadzanej przez kuzynostwo i zabił człowieka, który podniósł rękę na Aleemę. Mimo że kobieta była zachwycona swoim nowym odkryciem, Satal mu nie zaufał. Torturował młodego Jedi i zainfekował go nawet trucizną Sith. Wyratowała go Aleema, widząc w nim swoją szansę na uwolnienie się od kuzyna.

ulic quel dromaW tym samym czasie do Cinnagar dotarli przyjaciele Ulica: Nomi, Cay i Tott Doneeta. Nomi wylądowała w mieście, poszukując swego ukochanego. Ulic jednakowoż nakazał ją uwięzić, potajemnie przekazując jej, że jest to część planu, pragnie zostać tylko nieco dłużej na planecie, aby móc zadać później jeszcze większy cios Krathom. Nie wiedział, że tej wiadomości wysłucha także Satal, który wydał na nich oboje wyrok śmierci. Nie docenił jednak potęgi Ulica, który zabił nie tylko nasłanego na niego zabójcę, ale również w pojedynku powalił kuzyna Aleemy. Uciec udało się również Nomi, zawezwawszy na pomoc Cay’a i Totta. Ulic postanowił zostać na Cinnagar, dalej chcąc mścić śmierć swojego mistrza, nie wiedząc jak blisko jest Ciemnej Strony Mocy. Wszak to ona dała mu siłę, by pokonać Satala.

Aleema nie opłakiwała kuzyna zbyt długo i obdarowała Ulica amuletem Sith, który onegdaj ona i Satal otrzymali na Onderonie. Sam Ulic był zachwycony potęgą, jaką zyskał i nie życzył sobie powrotu do Jedi, którzy teraz wydali mu się ograniczeni i prymitywni. Kiedy więc Nomi i Cay wraz z przyjaciółmi wdali się w walkę nad miastem, Ulic odmówił pójścia z nimi. Pewną rolę w jego decyzji ponownie odegrała Aleema, lekkomyślnie atakując Nomi. Ulic postanowił bronić swojej kochanki i to wreszcie Nomi namówiła Cay’a , by odeszli bez tego, po którego przybyli.

Ulicowi i Aleemie nie dane było jednak długo delektować się pozornym zwycięstwem, gdyż podczas ataku Jedi na Cinnagarze wylądował Exar Kun, inny spadkobierca tradycji Sith. Kun postanowił pozbyć się uczniów Freedona Nadda tak jak pozbył się ich mistrza, przeczuwając, że mogą stać się dla niego wielkim zagrożeniem. Kiedy obaj byli Jedi zwarli się w walce, noszone przez nich amulety zaczęły na siebie oddziaływać i ich oczom ukazał się przywołany z otchłani czasu Marka Ragnos . To właśnie on obwołał Exara Mrocznym Lordem Sith, a Ulica jego uczniem.

Tak rozpoczęła się Wojna Sithów. Już wkrótce Ulic pozyskał dla sprawy Mandalorian, pokonując ich dowódcę. Zaślepiony przez własną próżność, postanowił przy pomocy tych wojowników zdobyć serce Galaktyki – Coruscant. Tam jednak został zdradzony przez Aleemę i schwytany przez Jedi. Postawiono go przed sądem, by odpowiedział za swe zbrodnie. Ulic nie okazał skruchy i z dumą opowiedział o potędze, jaką budują wraz z Exarem Kunem. Niemal w odpowiedzi na jego słowa do Sali Senatu wkroczył Mroczny Lord Sith, jednym słowem unieruchamiając wszystkich zgromadzonych. Kun stawił czoła swemu dawnemu mistrzowi, zabił Kanclerza i opuścił Coruscant, wraz z Ulikiem i wiernym Mandalore’em. Obaj Sithowie postanowili odpłacić Aleemie za zdradę i wysłali ją z misją zniszczenia gwiazd w gromadzie Cron. MMiało to nie tylko zniszczyć bibliotekę na Ossus, ale także zabić niewierną kochankę.

ulic quel droma1Gdy stało się jasne, że biblioteka nie przetrwa, Jedi opuścili to miejsce, pozostawiając wiele skarbów. To właśnie postanowili wykorzystać Exar Kun i Ulic. Jednak tylko jeden z nich opuścił tamto miejsce cały i zdrowy. Ulic, napotkawszy swego brata, zabił go w pojedynku. Nomi Sunrider, niejako w odwecie, użyła zapomnianej i zabronionej techniki – odcięła swego dawnego kochanka od Mocy. Szok, jaki wywołała u Ulica, był na tyle silny, by sprawić, że zrozumiał, co zrobił. Uznał, że najlepszym sposobem na odpokutowanie własnych błędów będzie ujawnienie kryjówki Exara Kuna i zaprowadził siły Jedi na Yavin IV.

Po skończonej wojnie Ulic kilkakrotnie odwiedzał księżyc, próbując znaleźć kogokolwiek żywego, niezdolny do wysłuchania uwięzionego w murach świątyni Exara Kuna. Postanowił udać się w miejsce, gdzie nikt nie będzie go znał i wybrał lodową planetę Rhen Var. Niestety, nie przewidział, że człowiek, który przetransportował go na planetę, dowie się kim był. Hoggon zaprowadził córkę Nomi, Vimę, do Ulica. Dziewczyna chciała, by to właśnie on uczył ją drogi Jedi. Mimo swojego początkowego oporu, Ulic zgodził się.

W ślad za swą córką na Rhen Var przybyła Nomi. Zaskoczona stwierdziła, że Ulic pogodził się ze swym losem i uzyskał wewnętrzny spokój. Niestety, na mroźnym świecie zjawiła się również Sylvar, żądna zemsty Jedi, której Exar i Ulic zabili bliskiego człowieka. O dziwo, to Ulic był tym, który nie pragnął konfrontacji. Udało mu się przekonać Sylvar, by odłożyła miecz i w tym momencie został śmiertelnie postrzelony przez Hoggona, pilota, który chciał zabić zbrodniarza odpowiedzialnego za tyle nieszczęść podczas wojny.

Ciało Ulica zniknęło, najwyraźniej przed śmiercią udało mu się ponownie złączyć z Mocą.

Zaskakujące, że to właśnie duch Ulica Qel – Dromy był jednym z tych, którzy przestrzegali Anakina Skywalkera przed niebezpieczeństwami Ciemnej Strony, gniewu i nienawiści. Anakin odnalazł jego miejsce pochówku na Rhen Var i poprosił o pomoc w zniszczeniu starożytnej broni uaktywnionej przez Hrabiego Dooku.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi – seria komiksowa oryginalnie opublikowana w latach 1993-1994.
  2. Tales of the Jedi: the Freedon Nadd Uprising – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 1994 r.
  3. Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1994-1995.
  4. Tales of the Jedi: The Sith War – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1995-1996.
  5. Tales of the Jedi: Redemption – seria komików oryginalnie opublikowana w 1998 r.
  6. Tales of the Jedi Companion – dodatek do systemu RPG d6, oryginalnie opublikowany przez WestEnd Games w 1996 r.
  7. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.