„Strength means more than just the ability to use the Force. It means intelligence. Cunning. Ruthlessness.”

 


Sirak
żył w czasach Nowych Wojen Sith. Miał żółtą skórę, pomarańczowe oczy i był Zabrakiem pochodzącym z Iridoni. W Akademii na Korribanie uważany był za jednego z najlepszych studentów i potencjalnego kandydata na Lorda Sith. Niektórzy zaś uważali go za wybrańca – Sith’ari. Sprawiło to, że był faworyzowany przez wielu mistrzów, na skutek czego stał się arogancki. Nie ulegało jednak wątpliwości, że miał szczególne umiejętności zarówno w szermierce, jak i w różnych technikach posługiwania się Mocą. Wśród studentów krążyła nawet pogłoska, iż Sirak był szkolony przez Wielkiego Mistrza Qordisa jeszcze przed założeniem Akademii na Korribanie. Podczas swojego pobytu w Akademii, Sirak miał sprzymierzeńców w postaci Zabraków Yevry i Llokaya. Bliźniacy podziwiali go i byli w stosunku do niego lojalni.

W tym czasie był tylko jeden uczeń korribańskiej Akademii, który mógł się mierzyć z Sirakiem. Był nim Bane. Po tym jak człowiek zabił innego studenta – Fohargha podczas treningowej walki, Sirak uświadomił sobie, że ma godnego sobie przeciwnika. Powiedział mu wtedy, że powinni stoczyć ze sobą pojedynek.

Bane był świadomy, że nie jest gotowy do walki z Sirakiem, a w noc po tym jak zabił Fohargha miał sen, w którym pojął, że dawno temu zabił swego ojca używając Ciemnej Strony. Gdy sobie to uświadomił, stracił wolę do nauki, a jego serce napełniło się wątpliwościami. To sprawiło, że potencjalny przeciwnik Siraka osłabł, a Mistrzowie, którzy do tej pory go szkolili odwrócili się od niego. Wtedy to, w akcie desperacji wyzwał Siraka na pojedynek, a Zabrak z łatwością go pokonał. Raniąc Bane’a, Sirak umocnił swoją pozycję.

Kilka miesięcy później Bane ponownie wyzwał Siraka na pojedynek Siraka. Zabrak zgodził się, nie wiedząc, że Bane przyjmuje potajemne nauki u fechmistrza Kas’ima. Zdobyte umiejętności pozwoliły Bane’owi pokonać Zabraka i upokorzyć go. Sirak ledwo uszedł z życiem, a w jego obronie stanął Lord Kas’im.

Zdesperowany i wściekły Sirak, po kilku dniach spędzonych w bakcie, zaczął szukać sposobu na zabicie Bane’a. Jego sprzymierzeńcem okazała się Githany, która do tej pory współpracowała z Bane’m.

Tymczasem Bractwo Ciemności szykowało się do walki z Jedi i Republiką. Wtedy też wszyscy uczniowie Akademii zostali awansowani na Lordów Sith. Wkrótce po grupowym awansie na Korriban powrócił Bane, a Sirak był gotowy, żeby się na nim zemścić. Po stronie Zabraka stanęło rodzeństwo Yevra i Llokay, a także Githany. Była przyjaciółka Bane’a doprowadziła do sytuacji, że znalazł się on bezbronny, bez swojego miecza świetlnego w bibliotece Akademii. Wtedy też Zabrakowie zaatakowali. Niespodziewanie, Githany opowiedział się po stronie Bane’a i zabiła bliźniaków. Bane ponownie pokonał Zabraka, tym razem ścinając go, gdy ten błagał o życie.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane: Path of Destruction – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana w 2009 r.