“You speak with mindless fear, Ludo Kressh. Do not be so quick to destroy an opportunity”

 

 

simusLord Simus – ten Lord ze starożytnego Imperium Sith był głównym rywalem Marki Ragnosa. w walce o tytuł Mrocznego Lorda około 5000 lat BBY. Podczas pojedynku Ragnos zdekapitował swojego przeciwnika, jednak Simus nie umarł, dając popis mistrzowskiego opanowania magii Sith. Funkcjonując jedynie jako odcięta głowa, utrzymał się przy życiu. Umieszczony w kryształowym zbiorniku, spędził tam ostatnie lata swojego życia. Brak reszty ciała nie przeszkodził potężnemu magowi zasiadać w Radzie Lordów, a jego głos w dalszym ciągu miał wielkie znaczenie. Przez dekady przyglądał się jak Marka Ragnos rośnie w siłę, pozbywając się wszystkich pretendentów do tytułu władcy Sith, jednak i jego rządy musiały się kiedyś zakończyć. Postanowił więc wyszkolić ucznia, który w przyszłości osiągnie to, czego nie udało się wywalczyć jemu samemu. Wybór Simusa padł na wielce obiecującego Nagę Sadowa. . Simus nie pomylił się, Sadow był rzeczywiście pojętnym adeptem mroku i jak się miało okazać w przyszłości, bardzo potężnym magiem.

simus1Pod czujnym okiem swojego opiekuna Sadow zyskiwał coraz większą władzę i gdy na Korribanie wylądowało rodzeństwo Daragonów, był głównym pretendentem do tytułu Mrocznego Lorda. Kiedy zebrała się Rada Lordów, by ustalić, co należy zrobić ze schwytanymi przybyszami, Simus poparł pomysł swego ucznia – atak na Republikę i rozszerzenie włości Imperium. Rada Lordów nie dała się jednak przekonać. Rodzeństwo miało zostać stracone, a do tego czasu przetrzymywane na Ziost. Sinus, znając mentalność Sadowa, mógł się spodziewać, że Mroczny Lord Sith nie zrezygnuje tak łatwo ze swoich planów. Nie wiemy, dlaczego stary mag pojawił się na Ziost w pobliżu celi więźniów, być może domyślał się, co planuje Sadow, być może został pokierowany impulsem Ciemnej Strony Mocy, a może był to czysty przypadek. Po krótkiej rozmowie ze swoim dawnym mistrzem, Sadow zastrzelił Lorda Simusa z republikańskiego blastera. Paradoksalnie, śmierć starego Sitha doprowadziła do realizacji jego planu – wojny z Republiką.

Lord Simus był potężnym czarnoksiężnikiem, znacząco przewyższał opanowaniem magii Sith większość mu współczesnych. Doświadczenie i wiedza zebrana podczas długie życia zapewniała mu szacunek innych Lordów. Cechą charakterystyczną mistrza Nagi Sadowa było także zaufanie pokładane w sile Imperium Sith i swoim uczniu, które doprowadziło go bezpośrednio do śmierci.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Opowieści Jedi: Złoty Wiek Sith – komiks oryginalnie opublikowany w latach 1996-1997, przetłumaczony na j. polski i wydany w 2000 r. przez wydawnictwo Egmont.