„What good is being Jedi if we do not act?”

 

 

kyp durronKyp Durron urodził się w kolonii Dyer, w systemie Anoat. Jego rodzice byli politykami protestującymi otwarcie przeciw masakrze na Ghorman i zniszczeniu Alderaanu, dlatego też pewnej nocy całą buntowniczą rodzinę aresztowano. Kyp i jego rodzice zostali zesłani do kolonii więziennej na Kessel, zaś jego brat Zeth przymusowo wcielony do Akademii na planecie Carrida.

Rodzice Kypa zostali straceni, kiedy Moruth Doole przejął kontrolę nad Kessel. Chłopcu jednak udało się przeżyć, a wkrótce potem poznał Vimę Da-Bodę, która nauczyła go podstaw wiedzy o Mocy. Kilka lat później Kyp poznał Hana Solo i Chewbaccę, wysłanych do kopalni po ich nieudanym lądowaniu na księżycu. Razem z nimi zdołał uciec, niemal natychmiast wpadając w ręce zawiadującej tajnym laboratorium Admirał Daali. Dzięki niesamowicie wyostrzonym zmysłom Kypa udało im się stamtąd wymknąć ukradzioną jednostką zwaną Pogromcą Słońc, niszczycielem systemów gwiezdnych w postaci statku. Kyp przeprowadził ich poprzez obszar nagromadzonych w jednym miejscu czarnych dziur.

Było jasnym, iż chłopiec włada olbrzymią potęgą, Luke przyjął go zatem do nowopowstającej Akademii na Yavinie IV. Durron jednak rozczarował się boleśnie w stosunku do Jedi, mając wrażenie, że nauczanie postępuje zbyt wolno, a mistrz powstrzymuje go od dalszego rozwijania umiejętności. To sprawiło, że jak wielu innych przed nim stał się łatwym łupem dla Mrocznego Lorda, poszukującego zwolenników. Skywalker nieświadomie wybrał bowiem na swoją szkołę miejsce, w którym cztery tysiące lat wcześniej rezydował Lord Sith Exar Kun, a jego duch nie opuścił murów Świątyni.

Kun próbował skusić mroczną potęgą wielu studentów Luke’a, jednak udało mu się to dopiero z Kypem. Młodzieniec porzucił Yavin IV i udał się na Endor, gdzie wśród spopielonych resztek stosu pogrzebowego Darta Vadera ogłosił się następnym Mrocznym Lordem Sith. Z pomocą Exara Kuna, Durron wyciągnął Pogromcę Słońc z atmosfery Yavina, gdzie go wcześniej umieszczono, by nikt nigdy nie skorzystał z jego niszczycielskiej mocy. Nikt jednak nie przewidział potęgi młodego buntownika, a ten, uzyskawszy tak wielką moc, wyruszył na swoją własną wojnę, poszukując zemsty za zamordowanie rodziców. Jego pierwszym celem była Carida, gdzie stał się mimowolną przyczyną śmierci ostatniego członka swojej rodziny, brata Zetha. Poczucie winy i rozczarowanie pchnęły go głębiej w objęcia Ciemnej Strony.

kyp durron2Nie docenił jednak siły przyjaźni i przywiązania, jakie czuł do niego Han Solo. Za jego sprawą Kyp zniszczył zarówno Pogromcę Słońc, jak i zachowany w Laboratorium Otchłani prototyp Gwiazdy Śmierci. Sam ledwie zdołał uniknąć śmierci, cudem mieszcząc się do małej kapsuły ratunkowej.

Kyp został znowu przyjęty do Akademii, jednak nie było to dla niego łatwe. Starał się za wszelką cenę odkupić to, co uważał za swoje winy i przyjmował każdą misję, jaką mu powierzono. Jedną z nich była podróż na planetę Prishardia w poszukiwaniu źródła plotek o żyjącym tam Jedi. Okazało się jednak, że były to tylko plotki, a rzekomym Jedi okazał się niejaki Ghitsa Dodger. Ta misja była przełomem dla Kypa, który znowu zaczął wierzyć w siebie.

Niestety, kiedy Daala sprzymierzyła się z pozostałymi siłami imperialnymi i zaatakowała Yavin IV, Durron stracił jedynego przyjaciela, jakim był dla niego Dorsk 81. Ponownie opuścił księżyc i udał się w podróż, z której powrócił wraz z Dorskiem 82. Zaczął jego szkolenie i szybko zaimponował mu swymi zdolnościami, zyskując jego poparcie. Wkrótce obaj zostali wysłani na misję do kolonii górniczej na Corbos. Nie zastali tam nikogo, byli jednak zdolni usłyszeć czyjeś krzyki i błagania o pomoc poprzez Moc. Chcąc uchronić przyjaciela przed niebezpieczeństwem, Kyp znalazł przyczynę tajemniczego zaginięcia mieszkańców – wyhodowanego w wyniku manipulacji genetycznych Sithów lewiatana. Podjął z nim walkę, jednocześnie wyzwalając z tajemniczych portali Mocy uwięzione dusze górników. Był na tyle silny, że dał sobie samotnie radę z lewiatanem. Na jego nieszczęście okazało się, że stwór był jednym z dwóch, w dodatku tym mniejszym. Drugim stworzeniem i larwami zajęli się jednak inni Jedi, sprowadzeni przez Dorska na pomoc.

Kyp, tak jak wcześniej przypuszczano, będąc niesamowicie silnym Mocą, szybko stał się rycerzem Jedi i wziął sobie Miko Reglię na ucznia. Obaj stworzyli Tuzin i Dwóch Mścicieli, grupę zuchwałych pilotów myśliwców. To właśnie oni jako pierwsi napotkali Yuuzhan Vong i jako pierwsi ponieśli porażkę z ich ręki. Zaledwie Kyp zdołał ocalić życie. Niewiele później stworzył formację zwaną Tuzinem Kypa.

Podczas yuuzhańskiej inwazji Kyp ponownie wybrał swoją drogę, preferując bardziej brutalne i agresywne metody niż inni Jedi. Wraz ze swoimi ludźmi zdołał ochronić Bothawui oraz walczył w bitwie o Kubindi. Przez krótki czas uczył Jainę Solo, jednak stracił jej zaufanie, kiedy podstępem skłonił ją do zniszczenia światostatku Yuuzhan.

Po upadku Coruscant Kyp zdołał uciec na Hapes. Obserwował swoją byłą uczennicę i czuł jak blisko była przejścia na Ciemną Stronę. Kiedy Jaina zdołała uchronić się przed jej wpływem, Kyp postanowił zmienić swoją taktykę, przyjął również dziewczynę na ponowne szkolenie. Wkrótce został wyznaczony na członka Wysokiej Rady Jedi. Pod koniec wojny z Yuuzhanami Kyp walczył w obronie Zonamy Sekot i był również obecny na wielkim zgromadzeniu Jedi na powierzchni planety.

Po zakończeniu zmagań z Yuuzhanami Kyp ponownie stanął w opozycji do wielu Jedi, wraz z Marą Jade Skywalker stając się przywódcą frakcji uważającej, iż Jedi mają przede wszystkim stać na straży Galaktyki, a ich lojalność względem Nowej Republiki jest rzeczą drugorzędną. Poróżniło go to między innymi z Corranem Hornem i sprawiło, iż Kyp odmówił brania udziału w jakichkolwiek działaniach rządowych.

Podczas wynikłego później konfliktu Kyp raczej nie wtrącał się w sprawy Jedi, aczkolwiek kilkakrotnie sugerował rozwiązania w związku z Jacenem Solo. Prawdopodobnie poznał wtedy wreszcie kobietę swojego życia i pragnął się ustatkować, aczkolwiek zaproponował też Marze pomoc w poszukiwaniach Lumiyi. Mara nie zgodziła się, a Kyp ponowił propozycję dopiero po jej śmierci. Po bitwie o Kashyyk Luke nakazał Kypowi ułożyć plan zabójstwa Jacena.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

 1. W poszukiwaniu Jedi – książka autorstwa Kevina J. Andersona, oryginalnie opublikowana w 1994 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1996 r.
 2. Uczeń Ciemnej Strony – książka autorstwa Kevina J. Andersona, oryginalnie opublikowana w 1994 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1996 r.
 3. Władcy Mocy – książka autorstwa Kevina J. Andersona, oryginalnie opublikowana w 1995 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1996 r.
 4. Ja, Jedi – książka autorstwa Michaela Stackpole’a, oryginalnie opublikowana w 1998 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 2000 r.
 5. Miecz Ciemności – książka autorstwa Kevina J. Andersona, oryginalnie opublikowana w 1995 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1996 r.
 6. Jedi Academy: Leviathan – komiks oryginalnie opublikowany w latach 1998-1999 r.
 7. Planeta zmierzchu – książka autorstwa Barbary Hambly, oryginalnie opublikowana w 1997 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1998 r.
 8. Wektor pierwszy – książka autorstwa R.A. Salvatore’a, oryginalnie opublikowana w 1999 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2000 r. przez wydawnictwo Amber.
 9. Dylogia Mroczny przypływ: Szturm i Inwazja – autorstwa Michaela Stackpole’a, oryginalnie opublikowane w 2000 r., przetłumaczone na j. polski i wydane w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 10. Dylogia Agenci chaosu: Próba bohatera i Zmierzch Jedi – autorstwa Jamesa Luceno, oryginalnie opublikowane w 2000 r., przetłumaczone na j. polski i wydane w 2001 r. przez wydawnictwo Amber.
 11. Dylogia Ostrze zwycięstwa: Podbój i Odrodzenie – autorstwa Grega Keyesa, oryginalnie opublikowane w 2001 r., przetłumaczone na j. polski i wydane w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 12. Gwiazda po gwieździe – książka autorstwa Troy’a Denninga, oryginalnie opublikowana w 2001 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2002 r. przez wydawnictwo Amber.
 13. Mroczna podróż – książka autorstwa Elaine Cunningham, oryginalnie opublikowana w 2002 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 14. Dylogia Linie wroga: Powrót Rebelii i Twierdza Rebelii – autorstwa Aarona Allstona, oryginalnie opublikowane w 2002 r., przetłumaczone na j. polski i wydane w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 15. Szlak przeznaczenia – książka autorstwa Waltera Jona Williamsa, oryginalnie opublikowana w 2002 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2003 r. przez wydawnictwo Amber.
 16. Ruiny Imperium – książka autorstwa Seana Williamsa, oryginalnie opublikowana w 2003 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 17. Jednocząca Moc – książka autorstwa Jamesa Luceno, oryginalnie opublikowana w 2003 r.,przetłumaczona na j. polski i wydana w 2006 r. przez wydawnictwo Amber.
 18. Trylogia Mroczne gniazdo: Władca Dwumyślnych, Niewidzialna królowa i Wojna rojów – autorstwa Troy’a Denninga, oryginalnie opublikowane w 2005 r., przetłumaczone na j. polski i wydane w 2006 r. przez wydawnictwo Amber.
 19. Braterstwo krwi – książka autorstwa Karen Traviss, oryginalnie opublikowana w 2006 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.
 20. Nawałnica – książka autorstwa Troy’a Denninga, oryginalnie opublikowana w 2006 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2008 r. przez wydawnictwo Amber.
 21. Wygnanie – książka autorstwa Aarona Allstrona, oryginalnie opublikowana w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2008 r. przez wydawnictwo Amber.
 22. Poświęcenie – książka autorstwa Karen Traviss, oryginalnie opublikowana w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2008 r. przez wydawnictwo Amber.
 23. Piekło – książka autorstwa Troy’a Denninga, oryginalnie opublikowana w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2009 r. przez wydawnictwo Amber.
 24. Furia – książka autorstwa Aarona Allstona, oryginalnie opublikowana w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2009 r. przez wydawnictwo Amber.
 25. Invincible – książka autorstwa Troy’a Denninga, oryginalnie opublikowana w 2009 r.
 26. Outcast – książka autorstwa Aarona Allstrona, oryginalnie opublikowana w 2009 r.
 27. Omen – książka autorstwa Christie Golden, oryginalnie opublikowana w 2009 r.
 28. Abyss – książka autorstwa Troy’a Denninga, oryginalnie opublikowana w 2009 r.
 29. Evil Never Dies: the Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peny oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.