„And though the enemy brought great numbers to the field of battle, for every number, there is a negative. Their strength became my own. Their minds became my own. All flesh is my flesh. None move, save I will it. This is the rule the Sith were promised, and I have made it real!”

 

 

karness muur2Karness Muur był starożytnym Lordem Sith, żyjącym u zarania pierwszego Imperium Sith. Był jednym z Wygnanych Jedi, którzy pod wodzą Ajunty Palla przybyli na Korriban i tam mianowali się Lordami Sith. Zasługi, które Lord Muur wniósł do dziedzictwa Sith są niepodważalne. W starożytnych holocronach odnaleźć można informacje, że był on twórcą potężnego artefaktu umożliwiającego manipulację żywymi istotami. Urządzenie to, zwane Talizmanem Muura zmieniało w niewolników większość niewrażliwych na Moc istot. Karness Muur był także twórcą Kodeksu wyjaśniającego potęgę Talizmanu. Dokument ów przetłumaczony został na Basic przez Nagę Sadowa. Nie wiadomo jednak, czy Lord Sadow miał okazję osobiście zapoznać się z Talizmanem.

Lord Muur był świadomy swojej potęgi, jednak nieustannie udoskonalał narzędzia służące jej wzmacnianiu. Dlatego, kiedy odkrył, że amulet nie działał na osoby wrażliwe na Moc, a także na niektóre gatunki inteligentne, znalazł inny sposób, by wymusić ich lojalność. To właśnie on stał za Plagą Rakghoul – infekcją powodowaną przez ugryzienia zmutowanych stworzeń – rakghouli, która zmieniała zakażone nią istoty w bezmyślnych służących, mutując ich, tłumiąc osobowości, pozostawiając tylko wcześniej nabyte umiejętności. Mutanty te z czasem stawały się coraz sprytniejsze, coraz inteligentniejsze i coraz bardziej niebezpieczne, ale tylko wtedy, gdy kontrolowała je osoba nosząca Talizman Muura. Przypuszcza się również, że Lord Muur, był twórcą bestii Ciemnej Strony znanych jako lewiatany. Należy zwrócić uwagę na podobieństwo czaszki rakghoula i lewiatana, co zdaje się potwierdzać teorię, że Karness Muur był twórcą obydwu stworzeń.

Lord Sith był ambitny i żądny władzy, dlatego też miał przeciwników. Jednym z nich był Lord Dreypa, który skonstruował kasetową komorę, hibernator, który miał uwięzić Muura i zneutralizować potęgę jego Talizmanu. Żadne czujniki nie mogły przeniknąć do wnętrza urządzenia, a otworzyć je mogła tylko istota czuła na Moc. Dreypa nigdy nie miał jednak okazji użyć swojego wynalazku.

Kiedy Lord Muur zakończył swoją fizyczną egzystencję, dzięki Talizmanowi w dalszym ciągu mógł utrzymywać istnienie w postaci ducha. Aby jednak udoskonalić swoje możliwości, postanowił odnaleźć silną, wrażliwą na Moc istotę, którą mógłby zawładnąć. Podczas pogrzebu Raany Tey, członkowie Sprzysiężenia Jedi mieli wizję, armii inteligentnych rakghouli, dowodzonych przez istotę przypominającą Lorda Sith. Wielu upadłych Jedi i Lordów Sith miało wizje prowadzące do Talizmanu. Jedną z nich była Celesta Morne, która weszła w jego posiadanie po tym, jak jego poprzedni właściciel, Mandalorianin Pulsipher, został zabity przez rakghoule. Muur planował opanować jej ciało i poprowadzić swoją armię rakghouli na Alderaan.

Celesta jednak oszukała mrocznego ducha i na własną prośbę została zamknięta w Hibernatorze Dreypy. Miało to powstrzymać zamiary Muura, ale Jedi nie przewidziała, że planeta zostanie zbombardowana przez Mandalorian. Celeste została uznana za zmarłą, a jej sarkofag zapomniany.

Opanowana przez Talizman Jedi przebywała w komorze hibernacyjnej przez kolejne cztery tysiące lat. Sarkofag z uśpioną Morne i Talizmanem został wreszcie otworzony przez Lorda Vadera. Przez cały czas hibernacji, a także po przebudzeniu, Celeste znajdowała się pod wpływem Lorda Muura. Gdy ten jednak wyczuł u Lorda Vadera znaczny potencjał, podjął próbę przeciągnięcia go na swoją stronę. Chciał, żeby Vader przyjął Talizman, który da mu starożytną wiedzę. W ten sposób Muur miałby możliwość zawładnięcia nim. Plan nie powiódł się, gdyż Celeste użyła Talizmanu i zamieniła szturmowców w rakghoule, a Lord Vader zmuszony do ucieczki pozostawił ją, Talizman i ducha Lorda Muura na opuszczonym księżycu.

karness muurDwadzieścia lat później na księżyc przybyli Luke i Leia Organa. Lord Muur postanowił zawładnąć ciałem jednego z nich, jednak Celeste udaremniła ten plan. Ostatecznie Morne i duch Lorda Muura opuścili miejsce, w którym przebywali przez ostatnie dwie dekady.

Dalsze losy ducha Lorda Muura znamy dzięki wizji przyszłości Lorda Gandalfa.

Ponad sto lat później, kiedy Celeste i Lord Muur znajdowali się na niszczycielu gwiezdnym Iron Sun, natknęli się na Cade’a Skywalkera, który właśnie szykował zamach na Dartha Krayta. Starożytny Sith wyczuł w Skywalkerze ogromny potencjał i zapragnął nim zawładnąć. Nie sposób stwierdzić, na ile była to własna decyzja Celeste, a na ile podszepty Lorda Muura, jednakże postanowiła przyłączyć się do Cade’a i jego sojuszników.

Starożytny duch Lorda próbował kusić tak samego Skywalkera, jak i jego przyjaciół Jedi, jednak jego prawdziwym celem wydawało się być zamieszkanie w ciele Dartha Krayta. W tym celu wysłał Kraytowi wiadomość na temat Cade’a, która miała zwabić Mrocznego Lorda w pułapkę. Wreszcie doszło do walki Lorda Krayta, Celeste i Lorda Muura.

Darth Krayt został ranny, a w centrum wydarzeń znaleźli się Cade i Celeste. Starożytna Jedi poinformowała Skywalkera, że jedynym sposobem, żeby unicestwić Lorda Muura jest jej śmierć i wtedy ten ją zabił. Duch starożytnego Sitha nie został jednak unicestwiony, i niemal zdołał opanować Cade’a Skywalkera. Starożytny Lord Sith został pokonany dopiero, gdy Skywalker zniszczył Talizman Muura korzystając ze swoich unikatowych umiejętności.

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Star Wars Knights of the Old Republic – odcinki 25-28, oryginalnie opublikowane w 2008 r.
  2. Seria komiksowa Star Wars Dark Times – odcinki 11-12, oryginalnie opublikowane w 2008 r.
  3. Seria komiksowa Star Wars Rebellion – odcinki 15-16, oryginalnie opublikowane w 2008 r.
  4. Seria komiksowa Legacy – odcinki 28-31, oryginalnie opublikowane w 2008 r.