„Art embodies the thought and philosophy of a civilization. Gives it a form.”

 

 

 

darth talonTwi’lekanka Darth Talon urodziła się na Korribanie ok. 100 lat ABY, gdzie pod czujnym okiem Lordów szkoliła się na bezwzględną zabójczynię. Swą inicjację na Rękę Dartha Krayta przeszła na Coruscant, gdzie na rozkaz Mrocznego Lorda zamordowała swego Mistrza – Dartha Ruyna. Była dobrze wyszkolona w sztuce walki mieczem świetlnym, w której z powodzeniem wykorzystywała różnorakie akrobatyczne formy. Bez większych problemów była w stanie stawić czoła dwóm Jedi na raz. Jak większość członków Zakonu Sith, efektywnie posługiwała się Błyskawicami Mocy, przejawiała również znaczący talent w ukrywaniu swojej obecności w Mocy.

Pierwszym zadaniem Darth Talon było odnalezienie i zlikwidowanie Roana Fela. W tym celu rozpoczęła polowanie na córkę Fela – Marasiah. Znalazła ją na planecie Socorro, gdzie po krótkiej walce pokonała Imperialnych Rycerzy ochraniających pannę Fel. Niestety, księżniczka uciekła na „Mynocka”- statek dowodzony przez Cade’a Skywalkera. Nim odlecieli, z ich umysłów Darth Talon wyczytała następny cel swojej podróży – planetę Vendaxa.

Mając nadzieję, że atak na Marasiah sprowokuje Imperatora do wyjścia z ukrycia, Darth Talon dokonała pierwszego, nieudanego, ataku na załogę i pasażerów „Mynocka”, wspartych teraz przez dwóch rycerzy Jedi: Wolfa Sazena i Shado Vao. Pokonana, postanowiła zaczekać na Dartha Nihla, który w najbliższym czasie miał zjawić się na planecie wraz posiłkami. Do Cade’a i jego kompanów dołączyło w tym czasie dwóch Rycerzy Imperialnych: Antares Draco i Ganner Krieg. Darth Talon, myśląc, że jednym z nich jest sam Imperator, postanowiła zaatakować. Pomiędzy dwoma grupami wywiązała się zażarta walka, każda popierała innego Imperatora. Ku wielkiemu rozczarowaniu Darth Talon, wśród osób przybyłych w dwóch myśliwcach klasy Predator nie było Imperatora Fela. Po krótkiej bitwie Jedi, załoga „Mynocka” i Rycerze Imperialni uciekli, pozostawiając ją wielce niespokojną o swój los. To ona dowodziła operacją na Vendaxie, która zakończyła się porażką. Pamiętając o tym, stanęła przed obliczem swego Lorda. Ten uznał jednak, że zdobyte przez nią informacje rekompensują porażkę: wiedział, że Imperator ukrywa się na Bastionie oraz ze żyje ostatni z rodu Skywalkerów, potrafiący wyrwać umierających z objęć śmierci. Bogatszy o tę wiedzę, wysłał Darth Talon na kolejną misję: pojmanie Cade’a Skywalkera.

Niemal jej się to udało, gdy zaskoczyła Cade’a przy próbie ucieczki ze Świątyni Sith na Coruscant z uwolnionym uzdrowicielem Jedi – Bothaninem Hoskiem Trey’lisem. Jednakże gdyby nie interwencja drugiej Ręki Mrocznego Lorda – Dartha Nihla, Lady Sith musiałaby donieść swemu panu o kolejnej porażce. Sięgnąwszy po Ciemną Stronę, Cade z łatwością rozbroił Darth Talon i jedynie uścisk Mocy Dartha Nihla na jego gardle powstrzymał go przed zabiciem Twi’lekanki.

Mimo takiego przebiegu wydarzeń, to właśnie Darth Talon towarzyszyła Mrocznemu Lordowi w czasie jego rozmowy z więźniem, nie Darth Nihl. Była świadkiem opowieści Dartha Krayta, w której zdradził między innymi swoją prawdziwą tożsamość, przyznając, że kiedyś był Jedi. Gdy Cade zaczął sobie stroić żarty z Sitha, rozsierdzona Twi’lekanka zaatakowała go, lecz jej atak został skutecznie odparty, a Skywalker, wykorzystując swoje umiejętności, otworzył jej niedawno uleczone rany, doprowadzając prawie do jej śmierci.

Uratował ją Krayt, rozkazując, by Cade był wyleczył rany, jak się okazało, swojej przyszłej nauczycielki. Więź, która powstała między nimi, przerodziła się w krótki, ale namiętny romans. Darth Talon wykorzystała ich intymne chwile, by odczytać prawdziwe intencje swojego ucznia, który (jak łatwo było się domyślić) nie przejawiał prawdziwej chęci przystąpienia do Zakonu Sithów. Gdy Skywalker miał zabić Jedi Hoska Trey’lisa w ramach ostatecznego testu przystąpienia do Zakonu Sith, odmówił wykonania rozkazu wydanego mu przez Mrocznego Lorda. W wyniku tego wywiązała się walka pomiędzy nim, Darth Talon i Darthem Nihlem. Ta pierwsza została przebita mieczem świetlnym i tym samym wyłączona z walki. Przez tą porażkę straciła status Ręki Mrocznego Lorda, podobnie zresztą jak jej największy rywal, Nihl. Ze względu na odniesione obrażenia nie brała udziału w wydarzeniach na Had Abbadon, gdzie Darth Krayt został ciężko ranny.

Darth Wyyrlok zlecił jej zadanie strzeżenia komnaty, w której Mroczny Lord rzekomo odzyskiwał siły. Po pewnym czasie przybył tam również Darth Nihl, przysłany przez Lady Maladi. Tłumacząc, iż Darth Krayt przyzwał go tutaj, razem weszli do komnaty, gdzie ze zdumieniem odkryli, iż ciało Lorda zniknęło. Nihl natychmiast oddalił się powiadomić Dartha Wyyrloka o swoim odkryciu, a w tym samym czasie Darth Talon zniknęła z korribańskiej siedziby Sithów.

Odebrała słabe wezwanie swojego pana, Dartha Krayta, który przebywał ukryty głęboko w grobowcach Doliny Lordów. Odnalazła go tam nie tylko żywego, ale silniejszego niż kiedykolwiek przedtem. Wkrótce potem pojawił się tam również Darth Nihl, niemal natychmiast rzucając się do ataku na swoją znienawidzoną rywalkę. Został jednak szybko powstrzymany przez Dartha Krayta, który wykazał zrozumienie dla jego żądzy władzy i potęgi, kwalifikując ją jako naturalne sithyjskie zachowanie. Mroczny Lord pokazał obydwojgu swoją nową armię i nową broń. Byli też obecni, gdy wysłał sygnał w Mocy do wszystkich użytkowników Ciemniej Strony, informację, iż wciąż żyje i wzywa swoje lojalne sługi.

Darth Talon towarzyszyła Darthowi Kraytowi w jego podróży na Coruscant, gdzie ten zmierzył się z uzurpatorem Darthem Wyyrlokiem.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Legacy – odcinki 1-7, 14-19, 23, 30-31, 35, oryginalnie opublikowane w latach 2006-2010, odcinki 1-7, 14-19 przetłumaczone na j. polski i wydane w latach 2008-2009 przez wydawnictwo Egmont.