„I am Darth Stryfe! I am death!”

 

 

 

darth stryfeDarth Stryfe był członkiem Nowego Zakonu Sithów oraz jednym z najbardziej brutalnych uczniów Dartha Krayta. Podobnie jak w przypadku pozostałych Sithów Nowego Zakonu, także i jego ciało pokrywały czarno czerwone tatuaże.

W 137 ABY nadzorował czystkę Jedi na planecie Ossus. Wysłana na powierzchnię „Drużyna Joker” nie znalazła tam nic, jednak Darth Stryfe, powodowany nietypowymi zakłóceniami w Mocy, nakazał kontynuować poszukiwania. Jego przeczucia się sprawdziły – na planecie ukrywali się Jedi K’Kruhk, Wolf Sazen i Shado Vao. Ponieważ usiłowali się wymknąć, używając na szturmowcach oddziaływania przez Moc, Lord Stryfe rozkazał kapitanowi okrętu przeprowadzić orbitalne bombardowanie. Po chwili ruiny Świątyni Jedi pochłonął turbolaserowy ogień, raniąc K’Kruhka, lecz rycerze przeżyli i ukryli się w Ukrytej Świątyni.

W wyniku wydarzeń związanych z pojmaniem Cade’a Skywalkera i jego późniejszą ucieczką z Świątyni Sith na Coruscant, Darth Stryfe został mianowany Ręką Mrocznego Lorda Sith, zastępując tym samym rannego Dartha Nihla i bliską śmierci Darth Talon.

Gdy Darth Reave przybył na Coruscant, by zdać raport na temat zaatakowanej placówki Sith na Had Abbadon, Stryfe po raz pierwszy stawił czoła rakghoulowi. To właśnie on zdekapitował przekształconego w jedną z takich bestii Reave’a. Jako Ręka Krayta został włączony do jego świty, która miała spotkać się z Karnessem Muurem, był także jednym z towarzyszy Mrocznego Lorda na powierzchni planety.

W czasie spotkania starożytny Lord Sith pokazywał Kraytowi sposób, w jaki może on pozbyć się yuuzhańskich implantów, pochłaniających jego ciało. Ból towarzyszący temu procesowi był na tyle duży, iż Krayt zaczął krzyczeć. Stryfe potraktował to jako sygnał, iż dzieje się coś złego i natychmiast ruszył z obnażonym mieczem na pomoc. Mroczny Lord powstrzymał go od ataku, jednak w tej samej chwili nastąpił zdradziecki atak połączonych sił Jedi i Rycerzy Imperialnych.
Darth Stryfe musiał się przedzierać przez zastępy rakghouli, by dotrzeć do Krayta. Pozbywszy się bestii, musiał z kolei stawić czoła Skywalkerowi. Pojedynek nie skończył się tak szybko, jak Sith by sobie tego życzył, ani w taki sposób, jaki sobie wyobrażał. Cade kopnięciem wzmocnionym Mocą posłał Stryfe’a nad szyb, którym Jariah Syn posłał środki wybuchowe, detonując je w niewielkiej odległości od Sitha. Stryfe, poważnie ranny, został wykluczony z dalszej bitwy.

Ocknął się na Korribanie, w tamtejszej Świątyni Sith. Nie wyczuwszy obecności Mrocznego Lorda, która jak do tej pory zawsze mu towarzyszyła, ruszył do jego komnat. Tam drogę zastąpiła mu Saarai, córka Dartha Wyyrloka III. Krótki pojedynek telekinetyczny (który Stryfe wyraźnie przegrywał) przerwał sam Wyyrlok, informujący go, iż rany Dartha Krayta są na tyle poważne, iż musi on zostać całkowicie odcięty od Mocy.

Stryfe, nie podejrzewając niczego, zgodził się pomóc Wyyrlokowi w utrzymaniu porządku pośród Sithów i Imperium, do momentu odzyskania zdrowia przez Imperatora.
Jego pierwszym zadaniem pod nowym zwierzchnictwem było wykonanie rozkazu Ostateczny Protokół czyli całkowita eksterminacja populacji Dac. Darth Stryfe dostał do dyspozycji Trzecią Flotę Zewnętrznych Rubieży, która miała udaremnić próby ratowania mieszkańców Mon Calamari.
Stryfe potraktował rozkazy dosłownie i rozkazał swoim podwładnym, aby koncentrowali się na niszczeniu okrętów z uchodźcami, ignorując zagrożenie ze strony Sojuszu, jak i również możliwość schwytania lub zabicia admirała Stazi. Gdy przewaga liczebna sił imperialnych została zniwelowana przez pojawienie się sił Roana Fela, Stryfe, nie chcąc zginąć na pokładzie swojego okrętu, dał się przekonać swoim dowódcom, do ucieczki z pola bitwy.

Mimo swoich obaw nie został ukarany przez Dartha Wyyrloka, który oznajmił mu, że misja zakończyła się sukcesem, gdyż teraz cała galaktyka wiedziała, jakie są konsekwencje przeciwstawiania się Sithom.

W momencie, gdy Darth Krayt ogłosił swoją obecność, oznajmiając wszystkim użytkownikom Ciemnej Strony Mocy, że żyje, Darth Stryfe przebywał razem z Darthem Wyyrlokiem na Coruscant. Zapytany przez niego, komu będzie lojalny, odparł, że jego lojalność będzie leżała po stronie silniejszego, gdyż tak postępują Sithowie.
Faktycznie, Darth Stryfe uklęknął przed zwycięskim Lordem Kraytem, oferując mu po raz kolejny swoją lojalność.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Legacy – odcinki 16-17, 30-31, 34-35, oryginalnie opublikowane w latach 2007-2010, odcinki 16-17 przetłumaczone na j. polski i wydane w 2009 r. przez wydawnictwo Egmont.