„When Sith have nightmares, I am the face they see.”

 

 

darth phobosDarth Phobos była Lady Sith z gatunku Theelin, która żyła przed Czwartą Wielką Schizmą Mocy. Jej specjalnością było używanie Mocy do kontrolowania umysłów innych, jej bronią był miecz świetlny o podwójnym czerwonym ostrzu. Wiadomo o niej niewiele – w zasadzie tylko to, że urodziła się na Korribanie. Stare kroniki przekazują jedynie, że Phobos była tak bezwzględna w walce o władzę, bez skrupułów eliminując wszystkich swych konkurentów, że reszta Sithów postanowiła ją zabić. Udało się jej jednak przeżyć zamach i uciec z rodzinnej planety.

Przez następne lata, używając swoich umiejętności, Phobos zbudowała od podstaw fanatycznie oddaną jej sektę, zwaną Kultem Darth Phobos, której jedynym celem była eliminacja silnych w Mocy osobników. Jej kampania była tak skuteczna, że obie strony zaczęły ją uważać za poważne zagrożenie dla siebie i dla galaktyki – zwłaszcza Sithowie, którzy nazywali ją „Ukrytym Strachem”. Ostatecznie Jedi i Sithowie niechętnie zawarli chwilowe przymierze – tylko po to, by ją zabić. W końcu Darth Phobos została ostatecznie pokonana przez połączone siły, jednak jej Kult pozostał, likwidując przez kolejne dziesięciolecia Jedi i Sithów. Zanikł dopiero w czasach Czwartej Wielkiej Schizmy, około dwa tysiące lat przed Bitwą o Yavin.

Darth Phobos, podobnie jak wielu innych Sithów, pozostawiła po sobie holokron, w którym – poza swą wiedzą umieściła także swego ducha. Artefakt ten ostatecznie dostał się w ręce Jedi, którzy umieścili go w swej Świątyni na Coruscant. Używali go między innymi do szkoleniu młodych Padawanów.

Znajdował się tam, kiedy Jedi ulegli zagładzie z rąk klonów i młodego Dartha Vadera.

Rycerze Jedi wykorzystali postać Phobos do treningu, w swej świątyni na Coruscant. Nawet po jej zniszczeniu wiele tysięcy lat później, holograficzna postać byłej Lady Sith krążyła po Archiwach Jedi sterowana programem. Jedną z osób, korzystających z programu treningowego Jedi był sam Lord Vader – przy jego użyciu wyszkolił przynajmniej jednego ucznia, Galena Marka.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Moc wyzwolona – gra komputerowa (tylko wersja na Playstation i Wii) z 2008 r.
  2. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.