„The true killing stroke, when it comes, will come from within. Unlooked for and unsuspected.”

 

 

darth maladiDarth Maladi nie od początku szkoliła się jako Sith. Wręcz przeciwnie, urodzona jako Malincha, córka devaroniańskiego Jedi, od małego była uczona emocjonalnej samokontroli, tak charakterystycznej dla Zakonu. Jednakże moment, w którym drogi jej rodziców i Dartha Krayta skrzyżowały się, stał się punktem zwrotnym w jej życiu, a jego końcem dla ojca i matki. Osierocona, została zabrana na Korriban, gdzie rozpoczęła szkolenie pod okiem samego Mrocznego Lorda, gdy ten rozpoznał jej potencjał w Mocy. Wszystkie dotychczasowe wykłady ojca, dotyczące samokontroli, powoli ustępowały naukom nowego mistrza. Maladi uczyła się wykorzystywać strach, gniew i ból, by w końcu stać się jedną z potężniejszych członkiń Nowego Zakonu Dartha Krayta. Oprócz roli głównego uzdrowiciela, była również odpowiedzialna za wywiad, kontrwywiad oraz zabójstwa. Specjalizowała się w bioinżynierii, w tym yuuzhańskiej oraz szeroko pojętym sithyjskim mistycyzmie.

To właśnie ona była odpowiedzialna za sabotaż Projektu Ossus, prowadzonego przez Jedi i Vongów. Dzięki swoim umiejętnościom oraz pomocy zbuntowanego przedstawiciela kasty Kształtowników, udało się jej zmutować nasiona yuuzhańskiego koralowca, który oprócz (zamierzonego efektu) odbudowania flory, powodował (niezamierzone) mutacje fauny, objawiające się w kościstych naroślach, w większości prowadzących do śmierci ich nosicieli. Czekając na efekty swoich poczynań, w imieniu Mrocznego Lorda podjęła tajne rozmowy z liderem Rady Moffów, Morlishem Veedem. Ich rezultatem był sojusz pomiędzy Imperium a Sithami w wojnie przeciwko Sojuszowi Galaktycznemu. Wojnie, której nadejścia nie spodziewał się nikt oprócz Sithów.

O ile wywołanie konfliktu zbrojnego z Sojuszem, który również doprowadził do rozgromienia Zakonu Jedi, było dużym sukcesem Darth Maladi, tyle próba zamordowania Imperatora Roana Fela okazała się jej porażką. Porażką, której o mało nie przypłaciła życiem, gdyż Darth Krayt w pełni obwiniał ją za to, iż zamiast Fela zginął jego sobowtór. Udało się jej przeżyć, między innymi dzięki wstawiennictwu Darths Wyyrloka. Dostając do pomocy Dartha Nihla, miała wytropić obalonego Imperatora i jego zwolenników oraz wybić pozostałych Jedi. Maladi rozpoczęła to zadanie od konfrontacji z Nyną Calixte, którą oskarżyła o spisek przeciwko Sithom. Tej udało się wybronić, a nawet zostać wypromowaną na szefa wywiadu imperialnego. Maladi zastrzegła jednak, że wszystkie raporty mają trafiać do niej.

Następne siedem lat nie przyniosło zakończenia zleconej misji. Były Imperator wciąż się ukrywał, przeprowadzając partyzanckie ataki na siły Dartha Krayta, a Jedi pozostawali w ukryciu, unikając wytropienia i eksterminacji. Gdy po nieudanej misji porwania córki Fela, Mroczny Lord dowiedział się o istnieniu Cade’a Skywalkera, Maladi otrzymała zadanie schwytania go żywcem i sprowadzenia przed oblicze swojego mistrza. Poszukiwania rozpoczęła od przesłuchań Jedi Hoska Trey’lisa. Okazało się bowiem, że osobą, która go schwytała i odebrała za to nagrodę, był nikt inny jak ostatni ze Skywalkerów. Hosk nie był w stanie oprzeć się torturom, jakim poddała go Maladi i wkrótce wiedziała wszystko to, co wiedział Jedi.

Rozkazała Calixte, by ta nadzorowała polowanie na Skywalkera, nie ujawniając więcej swoich informacji. W mniej więcej tym samym czasie odkryła siedzibę Roana Fela. Okazał się nią Bastion, stara stolica Imperium. Zdając sobie sprawę, iż bezpośredni atak nie jest możliwy ze względu na znakomite i silne systemy obronne, rozpoczęła grę, której celem miało być zabójstwo Fela. Rozkazała Moffowi Vikarowi Dronowi udać się na Bastion pod pozorem przystąpienia do sił uzurpatora. Dron nie wiedział, że na pokładzie jego okrętu znajduje się Lord Kruhl, którego zadaniem było wyeliminowanie zbuntowanych sił imperialnych. Zamach nie powiodł się, a Darth Kruhl został zabity przez swoją niedoszłą ofiarę. Jego miecz został odesłany razem z Dronem z powrotem na Coruscant, zaś załoga niszczyciela Moffa została wyeliminowana. Maladi w rozmowie z Darthem Kraytem przyznała, iż ten atak miał na celu osłabienie czujności Roana Fela i nakierowania jego uwagi na ataki z zewnątrz, kiedy to prawdziwy i ostateczny atak nastąpi od środka.

Po pewnym czasie nieoczekiwanie schwytano Cade’a Skywalkera, ten został próbowął uwolnić Hoska. Wkrótce trafił w ręce Darth Maladi, która poprzez tortury i eksperymenty nie tylko określiła umiejętności więźnia, ale przyczyniła się do jego (krótkotrwałego) przyłączenia się do Sithów. Poddając mu śmiertelną dawkę narkotyku, ze zdumieniem odkryła jego ogromne umiejętności lecznicze. Chcąc zobaczyć, jak daleko sięgają, wszczepiła jego przyjaciołom pasożytnicze nasiona Yorik-Kul i rozpoczęła mutację, traktując ich Błyskawicami Mocy. Ku zadowoleniu jej i Mrocznego Lorda, Skywalker uleczył swoich towarzyszy.

Mimo, iż została odsunięta od Cade’a, nie przejawiała niezadowolenia z tego faktu (w przeciwieństwie do Dartha Nihla), jedynie ciekawość odnośnie motywów Mrocznego Lorda. Gdy więzień uciekł, Maladi musiała się zająć kuracją Rąk Mrocznego Lorda. Ten, wściekły zarówno na Darth Talon jak i Nihla, tej pierwszej odmówił jakiejkolwiek pomocy medycznej oprócz bakty, a drugiemu rozkazał zastąpić odciętą dłoń yuuzhańskim implantem jako wieczną pamiątkę porażki.

Niedługo potem, za sprawą talizmanu Karnessa Murra, Devaronianka miała okazję na własne oczy zobaczyć efekty działania starożytnej magii sithyjskiej. Darth Reave, po straciu z Celeste Morne i jej rakghoulami wrócił na Coruscant, gdzie pod zdaniu sprawozdania z wydarzeń, zmienił się w jedną z bestii. Maladi bez problemu rozpoznała rakghoule i przedstawiła ich historię Kraytowi. Gdy ten udał się na spotkanie ze twórcą bestii, Lady Maladi była częścią jego świty. Wydarzenia na Had Abaddon nie potoczyły się dla niej dobrze. Najpierw nie była w stanie wykryć obecności ukrytych Jedi i Rycerzy Imperialnych, a następnie nie udało się jej pokonać Jedi, Shado Vao. Przerwawszy swój pojedynek, pośpieszyła na pomoc Mrocznemu Lordowi, walczącemu z Jedi i Celeste Morne. Jej Błyskawice Mocy nic nie wskórały przeciwko dużo silniejszej przeciwniczce i w wyniku jej kontrataku Darth Maladi stracila przytomność. Ocknęła się dopiero po walce, w komorze z baktą.

Zapoznawszy się oficjalną wersją wydarzeń, którą przedstawił Darth Wyyrlok, szybko zorientowała się, że Głos Mrocznego Lorda kłamie. Darth Maladi zakładała, że Krayt nie żyje, a Wyyrlok szykuje się do przejęcia władzy. Wezwała do swojego laboratorium na Wayland Dartha Nihla i podzieliła się z nim swoimi podejrzeniami. Przekonała go, że jeżeli ma rację, to obydwoje będą zbędni dla nowego Mrocznego Lorda. Nihl dał się przekonać do podróży na Korriban i sprawdzenia, co tak naprawdę dzieje się z Darthem Kraytem. W międzyczasie postanowiła stworzyć nową broń, która miała sprawić, że Maladi byłąby wartościowym sojusznikiem dla nowego Mrocznego Lorda, kimkolwiek by on nie był. Był nią yuuzhański implant, który zadawał tym większy ból swojemu nosicielowi, im więcej Mocy on używał. Aby ukończyć ten projekt, potrzebowała obiektu do testów, a idealnym wydawał się Cade Skywalker. Korzystając ze swojej sieci informatorów i szpiegów, nie tylko szybko zlokalizowała jego pozycję, ale podstępem zwabiła na Wayland. Aby zapewnić sobie uległość swojego więźnia, po raz kolejny poddała torturom jego przyjaciółkę, Deliah Blue. Gdy ten w końcu zgodził się na testy i eksperymenty, te doprowadziły go tak blisko Mrocznej Strony, iż przeciwstawił się swojej oprawczyni, pokazując jej wizje tego, czego boi się najbardziej – utraty kontroli nad potworami, które tworzyła za pomocą Mocy i biotechnologii. Darth Maladi, uwolniwszy się od wizji Skywalkera, uciekła ze laboratorium, uruchamiając program autodestrukcji.

Kiedy laboratorium przestało już istnieć, Darth Maladi uciekła stamtąd na jednym z statków Yuzhann Vongów. Tam też wprowadziła samą siebie w stan śpiączki, po czym trafiła w ręce zwolenników Imperatora Fela. Gdy ci ostatni zorientowali się kogo zdołali schwytać, natychmiast przenieśli ją do lochów w Bastionie. Na miejscu Maladi zaczęła usilnie zabiegać o rozmowę z Felem.

Ostatecznie Imperator postanowił jej wysłuchać, a ta zaproponowała mu układ. Zdolna do wyeliminowania Dartha Krayta broń biologiczna w zamian za głowę Cade Skywalkera, na którym Maladi chciała się zemścić za zaatakowanie swego umysłu. Imperator jednak odrzucił tępropozycję.

Wkrótce jednak sytuacja wojenna zmusiła go do zmiany stanowiska. Zgodził się na warunki Maladi i otrzymał obiecaną mu broń. Nie miał jednak pojęcia, że w istocie Lady Maladi przygotowała zarazę tak, by nie infekowała Sithów. Po dokonaniu transakcji w niewyjaśnionych okolicznościach uciekła z więzienia na okręcie flagowym Fela. Gdy Darth Krayt został pokonany, posłuszna rozkazom Dartha Nihla Maladi ukryła się, by w tajnym laboratorium opracowywać nowe potworności, które Sithowie bez wątpienia w końcu wypuszczą przeciw swym wrogom.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Legacy – odcinki 1-50, oryginalnie opublikowane w latach 2006-2010.