“You will see, lieutenant. Valuing life – even your own – is a weakness. I am not weak.”

 

 

darth azardDarth Azard był Lordem Sith rasy Quarren, służącym Lordowi Kraytowi. W 137 ABY jego mistrz rozkazał mu nadzorowanie Imperialnej Trzeciej Floty Zewnętrznych Rubieży, której rozkazano pochwycenie Admirała Gara Stazi i likwidację floty Pozostałości Galaktycznego Sojuszu. Wzorem wielu dotychczasowych Lordów, Azard zaczął swoje dowództwo od likwidacji admirała Trzeciej Floty, Sha Duna, za jego nieudane próby pojmania przeciwnika. Jego następca, Dru Valan, znał możliwości Staziego, ponieważ stawił mu wcześniej czoła podczas Bitwy o Caamas.

Po klęsce Imperium w bitwie o Mon Calamari, Lord Azard uczestniczył w masakrze Rady Mon Calamari. Pojedynkował się również z Mistrzem Imperialnych Rycerzey Treisem Sinde’em, by uniemożliwić ucieczkę Eskardy Łotrów i Rycerza Sigela Dare’a. Walkę przerwała eksplozja wywołana przez partnerkę Sigela, a Azard został zmuszony do osłonienia się Mocą, zarówno przed eksplozją jak i upadkiem z trapu, na którym toczył się pojedynek. Nic mu się nie stało, ale jego wrogowie uciekli. Na szczęście złość, jaką odczuwał względem siebie, nie została podzielona przez Mrocznego Lorda i mimo swojej porażki skierowano go do nadzorowania eksterminacji mieszkańców Dac. Z pomocą miał mu przyjść Vul Isen i jego najnowszy twór, Morski Lewiatan. Używając Mocy, razem pokierowali nim tak, by skierować jego głód na Mon Calamari. Pomysł wydawał się przynosić pokładane w nim oczekiwania, Lewiatan wysysał energię życiową z wrogów Sithów, przejmując jednocześnie ich myśli, co miało mu umożliwić bardziej efektywne szukanie kolejnych ofiar. Jednak Lord Azard obawiał się, że jeżeli Lewiatan Morski zacznie myśleć jak Dacanie, to może obrócić się przeciwko nim. Isen rozwiał te wątpliwości, zapewniając, że stwór pozostaje pod władzą ich Mocy. Atak na bazę Dacańskich Strażników zakończył się jednak porażką, jako że samobójczy atak jednego z nich doprowadził do poważnych zniszczeń okrętu Azarda, jego samego poważnie raniąc. Uratował go Isen, co bardzo zaskoczyło Azarda, jako że ich współpraca nie należała do najprzyjemniejszych. Vul bardzo go denerwował swoim naukowym podejściem, a także kwestionowaniem pewnych rozwiązań Lorda Krayta, które z kolei dla Azarda były nie do obalenia. Poza tym, jak większość Lordów, Quarren uważał naukowca za kogoś pośledniego, jako że ten nie był prawdziwym (wytatuowanym) Sithem. Wkrótce po tym jak obydwu udało się wrócić do bazy, Darth Wyyrlok wydał rozkaz wprowadzenia w życie egzekutywy Protokołu Ostatecznego, polegającym na zatruciu mórz Dac, czyli faktyczną zagładę całego życia na planecie. Lord Azard wstawił się za gatunkami innymi niż Mon Calamari, ale uzyskał tylko tyle, iż Quarreni mogli opuścić Dac, jednak bez żadnej pomocy ze strony Sithów.

Następnym zadaniem dla Lorda Azarda było rozprawienie się z Huttem Azzimem Anjiliaciem Atirue, oskarżonym o udzielanie schronienia zbiegłym Mon Calamari. Na Napdu, gdzie przebywał Hutt, najpierw została zrzucona ta sama toksyna, która zlikwidowała 80% populacji Dac, a następnie niszczyciel gwiezdny Azarda, “Młot Bojowy”, wysłał stacjonujące na nim bombowce w celu dokończenia dzieła zniszczenia. Gdy siły powietrzne zakończyły swoją operację, na powierzchnię planety wysłano szturmowców, by upewnili się, iż nikt nie przeżył. Po tym sukcesie Lord Azard, cały czas w towarzystwie naukowca Vula Isena, udał się na Utapau. Celem podróży była całkowita eksterminacja dwóch ras, które żyły na tej planecie – Pau’ansów i Utai. Miało to być karą za pomoc, jaką nieśli oni rannym uciekinierom z Mon Calamari. Akcja ta została przerwana przez przybycie Cade’a Skywalkera oraz Mistrza Jedi, Wolfa Sazena. Gdy ci zaatakowali Sithów, Lord Azard związał walką obydwu przeciwników, nakazując naukowcowi rozpylenie gotowej już toksyny. Skywalkerowi udało się uciec, i rzucić w pogoń za Isenem. W tym samym czasie Lord Krayt ujawnił swoją obecność wszystkim użytkownikom Ciemnej Strony Mocy, co na krótką chwilę oderwało uwagę Sitha od pojedynku. Jednak ten ułamek sekundy wystarczył mistrzowi Jedi by zakończyć pojedynek, zabijając Lorda Azarda.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Legacy – odcinki 1-50 oryginalnie opublikowane w latach 2006-2009.