„But I want to see all of you dead! That – and the Force – will insure my success!”

 

carnor jax2Carnor Jax – nieznana jest dokładna data narodzin Carnora Jaxa, wiadomo jednak, że był synem Thyrsiańskiego Słonecznego Strażnika , zabitego przez Imperatora Palpatine’a po nieudanej misji odzyskania holokronu starożytnego Lorda Sith Adasa.

Carnor wstąpił do Akademii Imperialnej jako podrostek i wkrótce potem został włączony do formacji szturmowców. Jego przełożeni szybko zorientowali się, że posiada niezwykle przydatne zdolności w walce. Został dostrzeżony w odpowiednim czasie i zdecydowano, że rozpocznie trening na Imperialnego Gwardzistę – najbardziej elitarnej, osobistej straży Imperatora.

Jego szkolenie zaczęło się na planecie Yinchorr i obejmowało naukę jednej z najbardziej morderczej sztuki walk, Echani. Jax pod czujnym okiem swoich instruktorów szybko się rozwijał, a jego postępy było sprawdzane co jakiś czas na arenie, gdzie musiał zmierzyć się z innymi kandydatami. Tam spotkał po raz pierwszy swojego późniejszego pogromcę: Kira Kanosa, wtedy jednak to Jax górował nad przeciwnikiem. Jego pewność siebie nie mogła jednak się równać umiejętnościom kadeta znanego jako Burr Danid, najlepszego ze wszystkich szkolonych. W tym czasie zjawił się w Akademii Gwardzistów sam Imperator Palpatine. By sprawdzić umiejętności najlepszych kandydatów, jeden z nich musiał się zmierzyć na arenie z Darthem Vaderem. Oczywiście, wybranym został Danid i chociaż jego umiejętności były na najwyższym poziomie, a technika bliska perfekcji, to Vader zabił go bez najmniejszych problemów. Jax zrozumiał, że aby cokolwiek osiągnąć i przetrwać, musi być bezwzględny i najlepszy.

Po wyeliminowaniu większości kadetów, resztę podzielono na pary, by nauczyć ich bycia w jednym zespole, współdziałania i polegania na innych. Tylko dwie pary mogły przetrwać. Jednak finałowa walka, która odbywała się na oczach Palpatine’a i Vadera, polegała na walce pomiędzy członkami dwuosobowego zespołu. Walce na śmierć i życie. Carnor bez skrupułów zamordował swojego byłego sojusznika, a zwycięzcą w drugiej walce okazał się Kanos. Zdali egzamin i od tej pory byli Imperialnymi Gwardzistami.

carnor jaxJax nie był obecny na Drugiej Gwieździe Śmierci w chwili jej zagłady. Gdy Lumiya ogłosiła się Mroczną Lady Sith, zwróciła uwagę na utalentowanego gwardzistę. Okazało się, że jest wrażliwy na Moc i został jej uczniem. Podczas szkolenia poznawał najwyższych przedstawicieli sił byłego Imperium i otrzymał wiele propozycji, ale w przeciwieństwie do większości, preferował samotną egzystencję agenta terenowego nad dowodzenie flotą. Pozyskał jednak wtedy młodego porucznika Geffa Blima, będącego od tej pory jego prawą ręką.

Kiedy Palpatine powrócił w sklonowanym ciele, Jax ponownie został Imperialnym Gwardzistą. Tym razem jednak jego pobudki nie były zupełnie czyste, chciał bowiem władzy dla siebie. Po śmierci klona Imperatora na Onderonie, plan Jaxa przebiegał bez zarzutów. Niestety, wyszło na jaw, że to właśnie on maczał palce w tajemniczych wydarzeniach otaczających śmierć Palpatine’a. Ponoć opłacił sabotaż genetycznej struktury klonów Imperatora. Pogłoski doszły także do uszu pozostałych gwardzistów na Yinchorrinie, a Jax, obawiając się konfrontacji, wysłał tam oddział swoich najlepszych szturmowców, by zniszczyć oponentów. Dokonano niemal absolutnej rzezi, jednak na nieszczęście Jaxa, jednemu gwardziście udało się uciec. Był to jego dawny rywal – Kir Kanos.

Jax nie zamierzał się jednak obawiać jednej osoby. Rozpoczął swoje rządy, a zaczął od przekonania różnych frakcji imperialnych, że jest nowym Mrocznym Lordem Sith. Imperialna Rada Rządząca, sprzymierzyła się z nim. Choć nie został formalnie wybrany nowym Imperatorem, właśnie taką władzą dysponował. Swoją jednostką flagową uczynił niszczyciel „Emperor’s Revenge” i przebywając najczęściej na jego pokładzie, planował kontynuować wojnę przeciwko odrodzonej Republice.

Na drodze stanął mu jednak po raz kolejny stary rywal Kanos. Odnalazł go i zwabił na Yinchorrin. Tam zmierzył się z nim i mimo, że Jax używał w walce Mocy, nie był w stanie oprzeć się furii i determinacji swojego przeciwnika. Zginął, a po śmierci Kanos zdjął mu hełm Imperialnego Gwardzisty, ze słowami: „Nie jesteś godny, by to nosić.”

Carnor Jax jak mało kto przysłużył się Bractwu, odwracając uwagę tak Imperium jak i Nowej Republiki od jego działań. Był doskonałym pionkiem Sithów.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Karmazynowe Imperium – komiks oryginalnie opublikowany w 1998 r., przetłumaczony na j. polski i wydany w 2002 r. przez wydawnictwo Egmont.