Zakon Mecrosa to kult Sithyjskich skrytobójców, założony przez jedną z Lady tapańskiego Szlachetnego Rodu Mecetti około 4200 BBY, gdy odkryła swe Sithyjskie dziedzictwo. Już sama ta data zasługuje na najwyższą uwagę, gdyż jest to ponad 200 lat przed objęciem tytułu Mrocznego Lorda przez Exara Kuna i Wielką Wojną Sith – wydarzeniami powszechnie uważanymi za wskrzeszenie tradycji Sithów.

mecrosa

Tymczasem Zakon był już prężnie działającą organizacją gdy Lord Kun dopiero stawiał pierwsze kroki na ścieżce Mroku pod okiem ducha Freedona Nadda. Przewodząca w tym czasie kultowi Lady Brezwalt III była nie tylko Wysoką Lady Rodu Mecetti, ale, co ważniejsze, Lady Sith. Kilku innych członków Zakonu też było dość potężnych, by zasłużyć na ten tytuł. Wszyscy przyłączyli się do Wielkiej Wojny Sith po stronie Lorda Kuna, któremu przysięgli wierność.

Choć nie był pierwszym człowiekiem, który założył organizację Sithów po upadku starożytnego Imperium Sith, palma pierwszeństwa nadal należy się Mrocznemu Lordowi Exarowi Kunowi. Skrytobójcy z Zakonu Mecrosa przez dwa wieki działali w tajemnicy, a ponadto ograniczali swoje działania tylko do wspierania interesów Rodu Mecetti w rodzinnym Sektorze Tapani. Lord Kun działał na skalę Galaktyki, jawnie rzucając wyzwanie Republice.

Warto jednak zastanowić się w jaki sposób założycielka Zakonu Mecrosa poznała tajniki Sithów. Niestety sprzymierzeni teraz z Bractwem członkowie Zakonu nie wiedzą nawet jak się nazywała. Po upadku Exara Kuna, Jedi przeprowadzili przy pomocy Rodu Pelagia, rywali Rodu Mecetti, Czystkę Dziewięciu Rodów w Sektorze Tapani – systematycznie wyniszczyli wszystkich członków Zakonu Mecrosa, jakich udało im się znaleźć wśród tapańskiej arystokracji. Z charakterystycznym dla siebie barbarzyństwem niszczyli też wszelkie zapiski i holokrony i kult skrytobójców stracił wiele wiedzy o swej wczesnej historii.

Czy korzenie Zakonu Mecrosa sięgają Yavina IV, gdzie do 4400 BBY wciąż krążył duch Nagi Sadowa? Czy Freedon Nadd nie był jedynym uczniem tego starożytnego Mrocznego Lorda? Czy przodek założycielki kultu był innym? A może to Exar Kun nie był pierwszym uczniem Freedona Nadda spoza Onderonu? Wszak wiadomo, że planeta ta nie była tak odcięta od Galaktyki jak wydawało się Mistrzowi Jedi Arce. Ktoś dostarczał do Iziz nowoczesną broń energetyczną, nie wiadomo od jak dawna. Możliwe jest też, że początek Zakonu Mercosa nie był powiązany z linią Mrocznych Lordów Sith. Choć niewielu Sithom udało się ujść przed Jedi, nie jeden Naga Sadow przetrwał upadek starożytnego Imperium Sith.

Strzępek informacji, który przetrwał, komplikuje sytuację jeszcze bardziej. Otóż około roku 4000 BBY, czyli trzy lata przed Wielką Wojną Sith, w ród Mecetti wżeniła się Wicehrabina Vjun, Mireya. Sekrety Sithów, które przekazała Zakonowi Mecrosa, bez wątpienia pomogły jej następczyni, przewodzącej Lordom Sith z kultu skrytobójców Lady Brezwalt III, odcisnąć piętno na Sektorze Tapani i wspomóc Mrocznego Lorda Exara Kuna.

Tysiąc lat wcześniej Vjun należał jeszcze do starożytnego Imperium Sith, zatem najprawdopodobniej czuła na Moc Mireya znalazła pozostałości po poprzednich władcach swojej planety. Nie byłby to pierwszy raz, kiedy Jedi nie okazali się dość skrupulatni w niszczeniu wiedzy. Tak naprawdę nie można mieć jednak pewności w jaki sposób Wicehrabiowie Vjun powiązali swój ród z naukami Sithów.

Mimo przegranej w Wielkiej Wojnie Sith, członkom Zakonu Mecrosa udało się przetrwać Czystkę Dziewięciu Rodów. Powrócili wtedy do swojej praktyki działania w ukryciu i nie przyłączyli się, w odróżnieniu od innych zwolenników Lorda Exara Kuna, do wojny rozpoczętej przez Lorda Dartha Revana. Dopiero dwa tysiące lat później odpowiedzieli na wezwanie Dartha Ruina i przyłączyli się do jego Nowego Imperium Sith.

Nigdy nie przestali jednak stawiać interesów Rodu Mecetti na pierwszym miejscu. Gdy około 750 lat po rządach Dartha Ruina Mroczna Lady Belia Darzu zaczęła podbój Sektora Tapani, padła ofiarą trucizny przygotowanej przez skrytobójców z Zakonu Mecrosa. Kult jednak przetrwał chaos wołany jej śmiercią, wojny o tytuł Mrocznego Lorda i, wreszcie, upadek Lorda Kaana.

Zakon Mecrosa nie ujawnił swego istnienia Darthowi Sidiousowi, być może bojąc się, że czeka go z jego rąk ten sam los, który Bractwu Ciemności przygotował Darth Bane. Jednakże skrytobójcy dobrze wykorzystali czas niechęci wobec Jedi, jaki nastał po proklamowaniu Imperium Galaktycznego. Przy ich pomocy Ród Mecetti zdziesiątkował sprzyjający Rycerzom Jedi Ród Pelagia. Najlepszy agent Zakonu Mecrosa, sir Nevil Tritum, odzyskał w tym czasie z rąk trzech Jedi holokron króla Adasa, mimo, że sam nie był wrażliwy na Moc.

Ponad dwadzieścia lat później, już po bitwie o Endor, Bractwo natrafiło na planecie Nentan na ruiny świątyń wznoszonych przez Zakon Mecrosa podczas Wielkiej Wojny Sith. Pozostawione tam zapiski pozwoliły nam nawiązać kontakt z nową przywódczynią kultu skrytobójców, Estalle Balis, Lady Szlachetnego Rodu Mecetti. W dowód dobrej woli oddała ona holokron Adasa naszej głównej agentce w Galaktyce, Lady Lumiy. Przymierze zawarte między Bractwem Sith a Zakonem Mecrosa doprowadziło do tego, że spadkobiercy przywódców kultu szkolą się teraz w Akademii Sith na Korribanie. Przyjdzie czas, kiedy organizacja skrytobójców zostanie całkowicie włączona do Bractwa Sithów.