Prorocy Ciemnej Strony to starożytny kult, narodzony na planecie Dromund Kaas w Odległych Rubieżach, mniej więcej tysiąc lat przed Bitwą o Yavin. Jego założycielem był Darth Millennial, uczeń Darth Cognus, która z kolei była uczennicą Darth Zannah. Millennial, trójoki mutant, miał w zwyczaju kwestionować wszystko, czego uczyła go jego Mistrzyni, nie zgadzając się z wieloma dogmatami Sithów, w szczególności zaś z Regułą Dwóch.

Niezgoda między tymi dwoma była tak duża, że Millennial zdecydował się założyć własną organizację, podczas gdy Darth Cognus opuściła go i podjęła się szkolenia następnego ucznia zgodnie z tradycją. Mimo rażącej różnicy w założeniach Prorocy Ciemnej Strony są uznawani za odłam tradycji Mrocznych Lordów Sith Dartha Bane’a, przestrzegających Reguły Dwóch. Wiele lat później sekta została odnaleziona przez Palpatine’a, który często korzystał z jej usług, zaś dzięki temu Prorocy cieszyli się wyjątkowo wysoką pozycją po porażce Imperium pod Endorem.

prorocycsm

Członkowie tej sekty byli najbardziej znani z wyjątkowo rozwiniętej, wspomaganej Ciemną Stroną umiejętności prekognicji – na przykład byli w stanie przewidzieć zniszczenie obu Gwiazd Śmierci przez Sojusz Rebeliantów. Ich przewidywania były na tyle bezcenne, że często korzystał z nich Imperator, aczkolwiek nie zawsze dawał im wiarę – przykładowo wyśmiał i zareagował gniewem na proroctwo dotyczące przywrócenia równowagi Mocy podczas bitwy o Endor. Po włączeniu w szeregi Imperium w ramach Proroków powołano również Sekretny Zakon Imperatora, składający się z elitarnych magów Sith i pod osłoną przebrań oraz iluzji szpiegujący na potrzeby Imperium. Dzięki ich zdolnościom do wyszukiwania osobników wrażliwych na Moc odnaleziony został chociażby talent słynnego pilota Maarka Stele.

Do sławniejszych Proroków Ciemnej Strony należy zaliczyć chociażby Lorda Cronala, znanego bardziej pod pseudonimem “Blackhole”. Był on szefem Wywiadu Imperialnego w okresie Galaktycznej Wojny Domowej, a także założycielem Kościoła Ciemnej Strony i ojcem Sariss, Prorokini służącej Inkwizytorowi Jerecowi. Wpływy Proroków bardzo osłabły po śmierci Imperatora, kiedy też to nieformalnie władzę przejęła nowa dyrektor Wywiadu Ysanne Isard. Do ciekawszych incydentów należy zaliczyć trio agentów Wywiadu podszywających się pod wpływowych Proroków Ciemnej Strony rok po Bitwie o Endor, rzekomo przepowiadających nadejście następnego Imperatora jako tego, kto będzie dzierżył rękawicę Lorda Vadera (która jakimś cudem przetrwała zniszczenie Drugiej Gwiazdy Śmierci i została znaleziona przez mutanta Trioculusa).

Sekta Proroków Ciemnej Strony przez lata traciła wpływy razem z rozpadającym się Imperium, aż została ostatecznie zniszczona przez Mroczną Lady Lumiyę.